Udostępnij

Naukowcy sprawdzili, czy ekogroszek jest „eko”. Emisje pyłów przekraczały normę nawet 43-krotnie

24.02.2021

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi opublikowała wyniki badań, które na jej zlecenie przeprowadzili naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Zespół pod kierownictwem dr. hab. Artura Badydy przyjrzał się popularnym „ekogroszkom”, które sprawdził pod kątem emisyjności. Rezultat? W przypadku jednego z pomiarów normy emisji pyłów były przekroczone ponad 43-krotnie.

Celem badań, których podjęli się naukowcy z Politechniki Warszawskiej, było sprawdzenie emisyjności samego paliwa, w warunkach zbliżonych do użytku domowego. W tym celu próbki dwóch popularnych na rynku „ekogroszków” spalono w warunkach laboratoryjnych, czemu towarzyszyły zarówno pomiary spalin, jak i popiołu.

Co najistotniejsze, badania zostały przeprowadzone z użyciem kotła z certyfikatem ecodesign, którego zgodność z normami potwierdził UOKiK. Czyli takiego, na który wiele osób decyduje się przy wymianie przestarzałego źródła ciepła.

Czytaj także: Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

„Planując, a następnie realizując proces badawczy, dochowano najwyższej staranności, aby jak najlepiej odzwierciedlić w trakcie badania rzeczywiste warunki, w jakich dokonuje się spalania paliw w kotłach na 'ekogroszek’” – powiedział w oświadczeniu kierownik badania, prof. Artur Badyda. Badanie przeprowadzono w sześciu seriach pomiarowych (po ok. 90 minut każda), podczas których sprawdzano różne parametry regulacji kotła.

Co wykazały testy?

Odnotowano między innymi przekroczenia norm, jeśli chodzi o emisje tzw. pyłu całkowitego (TSP). Te sięgały nawet 1739 mg/m3, czyli ponad 43-krotnie więcej niż oczekiwana wartość 40 mg/m3.

Przekroczenia norm wykryto także w zakresie tlenku węgla (od 1300 do ponad 3000 mg/Nm3, przy normie 500 mg/Nm3u) oraz tlenków azotu (od 420 do ponad 600 mg, przy normie 350 mg/Nm3u). W próbkach znaleziono także rakotwórczy benzo(a)piren, którego stężenia w Polsce znacznie odbiegają od norm unijnych.

Sprawdź także: Naukowcy udowodnili, że smog uczula. Jak tę alergię opanować? [PODCAST]

Ponadto próbki badanych „ekogroszków” wysłane zostały do oceny laboratoryjnej pod kątem parametrów jakościowych. W przypadku jednego z dwóch analizowanych produktów wykryto wyższą zawartość popiołu i mniejszą wartość opałową, niż deklarowano.

Ekogroszek wcale nie taki eko?

„Wyniki badania potwierdzają nasze obawy. Produkt reklamowy jako ekologiczny i wskazywany jako paliwo, które pomaga walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, emituje de facto znaczne ilości pyłu zawieszonego. To podręcznikowy przykład greenwashingu” – komentuje w oświadczeniu Kamila Drzewicka, radczyni prawna w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. „Mamy nadzieję, że wyniki naszego badania skłonią rząd do niezwłocznego usunięcia wprowadzającej w błąd nazwy 'ekogroszek’ z załącznika do rozporządzenia w sprawie wymogów jakościowych dla paliw stałych oraz do wycofania się z dotowania kotłów na 'ekogroszek’ w ramach programu Czyste Powietrze, a producentów do rezygnacji z 'zielonego’ marketingu. Powiedzmy to jasno: czysty węgiel nie istnieje” – podkreśla Drzewicka.

_

Źródło: Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Z całością omawianych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Lakeview Images

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.