Udostępnij

Czy koniec kariery U2 uratuje klimat? „Wydatek energetyczny platform muzycznych to jak wydatek energetyczny Szwecji” [PODCAST]

17.09.2019

Bezemisyjna muzyka nie istnieje – chyba że sami sobie ją zagramy. Jadąc na koncert, słuchając albumów z płyty czy korzystając z serwisów streamingowych wpływamy na produkcję gazów cieplarnianych. To temat kolejnego odcinka podcastu „Proste pytania o ważne sprawy”, w którym rozmawiam z Tomaszem Olszewskim, autorem bloga Pan Winyl. 

“Ekolodzy twierdzą, że zespół U2 podczas swojej trasy wyprodukuje tyle samo dwutlenku węgla, ile Bono i spółka wytworzyliby w czasie podróży na Marsa. Dlaczego więc po prostu nie wysłać ich na Marsa?” – To pytanie z nagłówka brytyjskiego Guardiana sprzed 11 lat. Dziennikarze powołali się w artykule na dane organizacji carbonfootprint.com. Według niej, by zniwelować ekologiczny koszt swoich tras, Irlandczycy musieliby zasadzić ponad 20 tysięcy drzew rocznie.

Mocno zanieczyszczają na przykład festiwale muzyczne. Ogromny biznes odpowiada za spalanie 380 milionów litrów diesla, zasilającego agregaty prądotwórcze.  500 największych wydarzeń muzycznych na wyspach ma odpowiadać za emisje rzędu 84 tysięcy ton dwutlenku węgla rocznie. 45 tysięcy ton przypada na uczestników, którzy pozostawiają po sobie ślad węglowy docierając na koncerty samolotem i samochodem.

A co z platformami takimi jak Tidal czy Spotify? O tym porozmawiałem z Tomaszem Olszewskim, prowadzącym bloga Pan Winyl. Jakiś czas temu Pan Winyl sam przyjrzał się ekologii w muzycznym biznesie, a efekty jego pracy możecie poznać pod tym linkiem. Jak się okazuje, popularne aplikacje streamingowe nie są zieloną alternatywą.  Produkcja płyt CD, przecież plastikowych, ma o wiele niższy ślad węglowy. To dlatego, ze dane w internecie nie są przechowywane w żadnej “chmurze”. Magazynowane są one na serwerach, które muszą być jakoś zasilane. Jakoś –  czyli bardzo często węglem. Jaki jest efekt? Według badaczy może on odpowiadać za nawet 350 milionów kilogramów szkodliwych dla klimatu emisji. To wartości roczne, ograniczone jedynie do terytorium USA.

Oczywiście muzycy próbują być przyjaźni dla środowiska. Depeche Mode stołują się w wegańskich knajpach, wspomniane U2 korzysta z transportu wodnego do przewożenia sprzętu muzycznego, członkowie Radiohead przelewają spore sumy na Extinction Rebellion. Biznesowi muzycznemu nadal jednak daleko od bezemisyjności.

„Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które będziemy publikować na platformach Spotify, Google Podcasts, Soundcloud i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło obrazu: Shutterstock/Melinda Nagy

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.