Udostępnij

Czy powinniśmy postawić na energię jądrową? „Konflikt o nią do niczego nie prowadzi” [PODCAST]

24.07.2020

Dyskusja o polskim atomie trwa i jest gorąca. Z jednej strony rządzący mówią o szybkiej budowie polskiego reaktora, z drugiej – w sprawie od kilku lat niewiele się dzieje. Czy ten proces przyspieszy deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy, który chciałby, by Amerykanie zbudowali polską elektrownię jądrową? I jak wyglądają argumenty za i przeciw takiemu rozwiązaniu?


O atomie mówi się dużo, ale robi się w jego sprawie niewiele. Tak powiedzą pewnie niektórzy obserwujący losy planów budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Z drugiej strony: może dobrze, że ten proces idzie wolno, a dyskusja wokół atomu jest tak zażarta? W końcu w ten sposób możemy poznać argumenty obu stron sporu o bezpieczeństwo i opłacalność tego rozwiązania.



Można jednak się zastanawiać, czy w ogóle możemy jeszcze mówić o jakiejkolwiek dyskusji? Są organizacje, które zaciekle walczą z atomem, mówiąc o niebezpieczeństwie katastrofy na wzór Czarnobyla, toksycznych odpadach jądrowych i ogromnych kosztach takiej elektrowni. Z drugiej strony mamy zwolenników przekonujących, że nie można patrzeć na koszty. Ich zdaniem, musimy się ratować stabilnym, dostarczającym prąd niezależnie od pogody i niskoemisyjnym źródłem energii. Obie strony są zgodne chyba tylko co do jednego: że potrzebujemy prądu.

O atomie dowiedziałem się więcej w czasie trzech długich rozmów. Przepytałem atomowego sceptyka Radosława Gawlika z EKO-UNII, porozmawiałem z Adamem Błażowskim z proatomowej organizacji FOTA4Climate oraz Michałem Hetmańskim, badaczem i specjalistą od rynku energetycznego z think-tanku Instrat.

Czytaj również: Decyzja w sprawie polskiej elektrowni atomowej w tym roku? “Trwają negocjacje”

– Obserwuję absolutny zjazd standardów w tej dyskusji. Sposób komunikacji medialnej, przedstawiania nowych materiałów i argumentów jest moim zdaniem niewystarczający. To tylko pogłębia hermetyczność tej debaty. Ten konflikt nie prowadzi do niczego – ocenia Hetmański.

Mimo to postanowiłem wysłuchać wszystkich argumentów. Myślałem, że po przygotowaniu tego podcastu będę nieco bardziej przekonany do jednej z opcji. Okazało się, że niuansów dotyczących tego tematu jest więcej, niż wcześniej mi się wydawało.

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło zdjęcia:Gabriela Rohde / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.