Czy powinniśmy postawić na energię jądrową? „Konflikt o nią do niczego nie prowadzi” [PODCAST]

Podziel się:
proste pytania

Dyskusja o polskim atomie trwa i jest gorąca. Z jednej strony rządzący mówią o szybkiej budowie polskiego reaktora, z drugiej – w sprawie od kilku lat niewiele się dzieje. Czy ten proces przyspieszy deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy, który chciałby, by Amerykanie zbudowali polską elektrownię jądrową? I jak wyglądają argumenty za i przeciw takiemu rozwiązaniu?


O atomie mówi się dużo, ale robi się w jego sprawie niewiele. Tak powiedzą pewnie niektórzy obserwujący losy planów budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Z drugiej strony: może dobrze, że ten proces idzie wolno, a dyskusja wokół atomu jest tak zażarta? W końcu w ten sposób możemy poznać argumenty obu stron sporu o bezpieczeństwo i opłacalność tego rozwiązania.Można jednak się zastanawiać, czy w ogóle możemy jeszcze mówić o jakiejkolwiek dyskusji? Są organizacje, które zaciekle walczą z atomem, mówiąc o niebezpieczeństwie katastrofy na wzór Czarnobyla, toksycznych odpadach jądrowych i ogromnych kosztach takiej elektrowni. Z drugiej strony mamy zwolenników przekonujących, że nie można patrzeć na koszty. Ich zdaniem, musimy się ratować stabilnym, dostarczającym prąd niezależnie od pogody i niskoemisyjnym źródłem energii. Obie strony są zgodne chyba tylko co do jednego: że potrzebujemy prądu.

O atomie dowiedziałem się więcej w czasie trzech długich rozmów. Przepytałem atomowego sceptyka Radosława Gawlika z EKO-UNII, porozmawiałem z Adamem Błażowskim z proatomowej organizacji FOTA4Climate oraz Michałem Hetmańskim, badaczem i specjalistą od rynku energetycznego z think-tanku Instrat.

Czytaj również: Decyzja w sprawie polskiej elektrowni atomowej w tym roku? “Trwają negocjacje”

– Obserwuję absolutny zjazd standardów w tej dyskusji. Sposób komunikacji medialnej, przedstawiania nowych materiałów i argumentów jest moim zdaniem niewystarczający. To tylko pogłębia hermetyczność tej debaty. Ten konflikt nie prowadzi do niczego – ocenia Hetmański.

Mimo to postanowiłem wysłuchać wszystkich argumentów. Myślałem, że po przygotowaniu tego podcastu będę nieco bardziej przekonany do jednej z opcji. Okazało się, że niuansów dotyczących tego tematu jest więcej, niż wcześniej mi się wydawało.

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło zdjęcia:Gabriela Rohde / Shutterstock

Podziel się: