Udostępnij

Czy powinniśmy zakazać polowań? „Rozum mówi, że to nie do końca możliwe” [PODCAST]

16.03.2020

Łowiectwo jest potrzebne – bo dba o to, by równowaga w przyrodzie była zachowana. Tak twierdzą sami myśliwi, którzy odpowiadają w ten sposób na krytykę. A tej nie brakuje. Druga strona sporu jest równie głośna – często widząc w myśliwych żądnych krwi zabójców. Czy jest coś pośrodku? Co można zrobić, by łowiectwo było korzystne dla środowiska?

– Serce podpowiada: wygasić całkowicie łowiectwo prowadzące do uśmiercania zwierząt. Jednak rozum mówi, że to nie do końca możliwe. – mówi Marcin Urbaniak, etyk z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, przewodniczący Akademickiego Stowarzyszenia Przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu.


Naukowiec nie ma wątpliwości, że polowania są często niezbędne, a argumenty o regulacji populacji i zagrożeniu dla rolnictwa bywają uzasadnione. Są jednak nadużywane. Tak było w przypadku walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Czy w związku z nim trzeba było strzelać do dzików? Według Urbaniaka było to nie do uniknięcia, jednak można było to zrobić inaczej:

– Można spojrzeć na Czechy. W marcu 2019 w Pradze odbyła się specjalna konferencja, gdzie dokładnie przedstawiono statystykę tego, ile zwierząt zostało uśmierconych. Okazało się, że Czesi zaangażowali do tego celu snajperów, by bardzo precyzyjnie wybrać ze stad osobniki zarażone.

Jak mówi Urbaniak, prawo jest dla myśliwych zbyt łaskawe, brakuje też nadzoru nad ich działaniami. Nie pomagają politycy, którzy często hobbystycznie zajmują się strzelaniem do zwierząt.– Nie znajduje absolutnie żadnego uzasadnienia dla uprawiania tego rodzaju sportu, rozrywki lub rekreacji. To jeden z najbardziej okrutnych sposobów na zapewnienie sobie przyjemności. – mówi naukowiec z Krakowskiego UP.

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Castbox, Google Podcasts i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło zdjęcia: Schafrinn / ShutterstockAutor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.