Udostępnij

Czy recykling plastiku ma sens? „Rządzą nim prawa rynku. Nie każdy plastik opłaca się przetworzyć” [PODCAST]

Napoje, sery, wędliny, owoce i warzywa – wszystko starannie spakowane w plastik. Tak często wyglądają sklepowe półki. Obsesja dotycząca tworzyw sztucznych wcale nie mija, a moda na zero waste nie jest na razie na tyle powszechna, by diametralnie zmienić sytuację. Przecież plastik można przerobić – na przykład na ubrania z polaru, powiedzą niektórzy. No tylko że ile polaru potrzebuje ludzkość? I czy plastikowy recykling w ogóle ma sens? To dzisiejsze proste pytanie.

Tworzywa sztuczne – zamiast do przetworzenia – trafiają pod ziemię lub są palone. To problem znany z Polski, pojawiający się jednak również w wielu innych krajach. Szczególnie w Azji Południowo-Wschodniej, która stała się najpopularniejszym kierunkiem „eksportu” odpadów dla krajów Zachodu Europy. Sytuacja dotyczy na przykład Malezji, i pogorszyła się po zamknięciu chińskich granic dla europejskich śmieci. Dalekowschodni kraj wciąż nie może zaspokoić potrzeb bogatego i konsumującego najwięcej zachodu.

Czy wrzucanie plastiku do żółtego kubła ma więc sens?  Wokół tematu narastają wątpliwości, niekiedy zdecydowanie uzasadnione. Dlatego organizacje ekologiczne, takie jak Greenpeace, nakłaniają producentów plastiku do wzięcia odpowiedzialności za swoje odpady. Według nich to właśnie wielkie korporacje, jak Coca Cola, Pepsico czy Unilever, powinny zwyczajnie z niego zrezygnować. Jak twierdzą aktywiści, 90 procent plastiku produkowanego na świecie nigdy nie idzie do recyklingu. W Europie drugie życie dostaje jedynie 30 procent odpadów z tworzyw sztucznych.

– Problemem jest to, że recyklingiem rządzą prawa rynku. Firmom zajmującym się przetwarzaniem odpadów interes musi się opłacać. Nie każdy plastik będzie oznaczał dla nich zysk. – komentuje profesor Agnieszka Generowicz z Politechniki Krakowskiej.  Z tego powodu wiele odpadów nigdy nie stanie się surowcami.

Tu problemy niestety się nie kończą. Plastiku nie można przetwarzać w nieskończoność, po każdym cyklu swojego użycia traci on na wartości. Butelka z PET bardzo rzadko przerabiana jest też na kolejną butelkę, częściej chodzi na przykład o polar. Zapotrzebowanie na koce i bluzy z tego materiału jest rzecz jasna o wiele niższe.

Krokiem w dobrą stronę jest unijna dyrektywa, która zabrania produkcji dużej części jednorazowego plastiku. Jej zapisy wchodzą w życie od 2021 roku. Jak jednak przekonują aktywiści, nie rozwiązuje to problemu plastikowych butelek czy opakowań po produktach spożywczych. Na szczęście producenci, pod presją konsumentów coraz częściej przyznają, że są źródłem problemów.

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które będziemy publikować na platformach Spotify, Google Podcasts, Soundcloud i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.
Podcast Smoglabu

Najnowszy podcast:

Nasze serie podcastowe:

Słuchaj nas na:

Dołącz do grona osób, świadomych klimatycznie!

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.