Udostępnij

Maleńki archipelag tonie w plastiku. Milion butów i 373 tys. szczoteczek do zębów

22.05.2019

Archipelag na Oceanie Indyjskim zaczyna tonąć w plastiku. Według badań opublikowanych przez pismo Scientific Reports Wyspy Kokosowe są zanieczyszczone około 414 milionami plastikowych odpadów o wadze około 238 ton. Autorki raportu naliczyły około milion sztuk obuwia (głównie japonek) i 373 tysiące szczoteczek do zębów. 

Wyspy znacznie oddalone od kontynentu są szczególnie narażone na zalanie plastikiem – zaznacza autorka raportu, Jennifer Lavers. Widać to w przypadku archipelagu zamieszkanego przez zaledwie około 600 osób, i stanowiącego terytorium zależne Australii.

Badaczka już wcześniej zwracała uwagę na problem zanieczyszczenia oceanów tworzywami sztucznymi. W swoim poprzednim raporcie dowiodła, że niemal nietknięte przez człowieka wyspy na Pacyfiku bywają miejscami o największym zagęszczeniu plastikowych śmieci na metr kwadratowy.

– W przypadku Wysp Kokosowych wzięliśmy pod uwagę jedynie plastik znajdujący się do 10 centrymetrów w głąb gleby. Nie mieliśmy też dostępu do niektórych miejsc, gdzie moglibyśmy znaleźć jeszcze więcej odpadów. – przyznała Lavers. Zaznaczyła przy tym, że większość plastiku znalezionego na Wyspach to produkty jednorazowego użytku. Inaczej jest na przykład w przypadku Wysp Hendersona, gdzie większość zanieczyszczenia stanowią sieci rybackie.

– Wpływ zanieczyszczenia plastikiem na stan środowiska jest dobrze udokumentowany, a badacze coraz częściej zastanawiają się nad jego wpływem na ludzkie zdrowie. – dodaje współautorka raportu Annet Finger. – Skala problemu jest ogromna. Oczyszczenie oceanów nie jest dziś możliwe, a dokładne sprzątanie plaż wymaga dużych nakładów pieniędzy i sił. – wyjaśnia Finger.

Jak przyznały autorki raportu, jedynym rozwiązaniem umożliwiającym poprawę stanu oceanów jest restrykcyjne podejście do recyklingu i ograniczenie produkcji jednorazowego plastiku.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/ Larina Marina

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.