Udostępnij

Czy susza pozbawi rolników pracy? „Syn zastanawia się nad przejęciem gospodarstwa. Odradzam” [PODCAST]

To drugi rok niszczycielskiej suszy na zachodzie Polski. Czy rolnicy się po niej podniosą? Odpowiedzi w pierwszym odcinku podcastu „Proste Pytania o ważne sprawy”.

– U nas jest tragedia. Ostatnio byłem w Bieszczadach, przejechałem 500 kilometrów, i miałem porównanie. Kukurydza na wschodzie jest piękna, a u nas marna. – mówi pan Piotr Wieczorek, rolnik z Włynia w województwie Łódzkim. To własnie tam susza uderzyła wyjątkowo mocno. Straty liczą też właściciele gospodarstw w Wielkopolsce i Lubuskim. Brak deszczu doskwiera również Ślązakom.

– Choć tutaj susza nie jest aż tak niszczycielska, a jeśli praca na roli nie przynosi dochodu, można zmienić branżę. – mówi Roman Włodarz ze Śląskiej Izby Rolniczej. – Ale na Zachodzie wiele gospodarstw ma zagrożony byt egzystencjalny. Na razie widać, jak gospodarstwa się pauperyzują, na przykład rezygnując z kupna nowych maszyn rolniczych.

Zbiory zbóż i rzepaku są w niektórych miejscach w Łódzkiem nawet o 70 procent niższe niż normalnie. O takim samym rozmiarze strat poinformowała Wielkopolska i Lubuska Izba Rolnicza. W całym kraju jest też problem z kukurydzą na ziarno i na kiszonkę. To już drugi rok suszy z rzędu. Co się stanie, jeśli w przyszłych latach opady znowu będą zbyt małe? Pan Piotr jedynie załamuje ręce i mówi, że chętnych do uprawy może po prostu zabraknąć.

– Widać gołym okiem, że rolników jest coraz mniej. Z ponad setki gospodarstw zostało w naszej wsi kilkanaście. Mój syn zastanawia się nad przejęciem interesu ode mnie. Odradzam. Przecież widzi, co się dzieje. – mówi rolnik spod Sieradza.

Rząd ruszył z dotacjami na systemy nawodnień, a do zgarnięcia jest nawet 100 tysięcy złotych. Panu Piotrowi ciężko będzie jednak skorzystać z tej pomocy. Jego gospodarstwo, podobnie jak wiele innych w regionie, składa się z wielu mniejszych i większych pól i poletek.

Według Romana Włodarza przynajmniej na razie nie będzie kryzysu braku żywności, za to będzie to żywność droższa – bo zagraniczna. Sytuacja rolników jest o tyle trudniejsza, że rzadko mogą liczyć na ubezpieczenie od suszy. Prywatne firmy albo ich nie oferują, albo ich stawki są dramatycznie wysokie.

„Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które będziemy publikować na platformach Spotify, Google Podcasts, Soundcloud i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Wojciech Wrzesień

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.
Podcast Smoglabu

Najnowszy podcast:

Nasze serie podcastowe:

Słuchaj nas na:

Dołącz do grona osób, świadomych klimatycznie!

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.