Udostępnij

Czy susza pozbawi rolników pracy? „Syn zastanawia się nad przejęciem gospodarstwa. Odradzam” [PODCAST]

To drugi rok niszczycielskiej suszy na zachodzie Polski. Czy rolnicy się po niej podniosą? Odpowiedzi w pierwszym odcinku podcastu „Proste Pytania o ważne sprawy”.

– U nas jest tragedia. Ostatnio byłem w Bieszczadach, przejechałem 500 kilometrów, i miałem porównanie. Kukurydza na wschodzie jest piękna, a u nas marna. – mówi pan Piotr Wieczorek, rolnik z Włynia w województwie Łódzkim. To własnie tam susza uderzyła wyjątkowo mocno. Straty liczą też właściciele gospodarstw w Wielkopolsce i Lubuskim. Brak deszczu doskwiera również Ślązakom.

– Choć tutaj susza nie jest aż tak niszczycielska, a jeśli praca na roli nie przynosi dochodu, można zmienić branżę. – mówi Roman Włodarz ze Śląskiej Izby Rolniczej. – Ale na Zachodzie wiele gospodarstw ma zagrożony byt egzystencjalny. Na razie widać, jak gospodarstwa się pauperyzują, na przykład rezygnując z kupna nowych maszyn rolniczych.

Zbiory zbóż i rzepaku są w niektórych miejscach w Łódzkiem nawet o 70 procent niższe niż normalnie. O takim samym rozmiarze strat poinformowała Wielkopolska i Lubuska Izba Rolnicza. W całym kraju jest też problem z kukurydzą na ziarno i na kiszonkę. To już drugi rok suszy z rzędu. Co się stanie, jeśli w przyszłych latach opady znowu będą zbyt małe? Pan Piotr jedynie załamuje ręce i mówi, że chętnych do uprawy może po prostu zabraknąć.

– Widać gołym okiem, że rolników jest coraz mniej. Z ponad setki gospodarstw zostało w naszej wsi kilkanaście. Mój syn zastanawia się nad przejęciem interesu ode mnie. Odradzam. Przecież widzi, co się dzieje. – mówi rolnik spod Sieradza.

Rząd ruszył z dotacjami na systemy nawodnień, a do zgarnięcia jest nawet 100 tysięcy złotych. Panu Piotrowi ciężko będzie jednak skorzystać z tej pomocy. Jego gospodarstwo, podobnie jak wiele innych w regionie, składa się z wielu mniejszych i większych pól i poletek.

Według Romana Włodarza przynajmniej na razie nie będzie kryzysu braku żywności, za to będzie to żywność droższa – bo zagraniczna. Sytuacja rolników jest o tyle trudniejsza, że rzadko mogą liczyć na ubezpieczenie od suszy. Prywatne firmy albo ich nie oferują, albo ich stawki są dramatycznie wysokie.

„Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które będziemy publikować na platformach Spotify, Google Podcasts, Soundcloud i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Wojciech Wrzesień

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.
Podcast Smoglabu

Najnowszy podcast:

Nasze serie podcastowe:

Słuchaj nas na:

Dołącz do grona osób, świadomych klimatycznie!

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.