Udostępnij

5 tys. zł na hektar i większe plony. Agrowoltaika wsparciem dla rolników

29.08.2024

Rolnicy w Europie Środkowej, w tym w Polsce, mogą zwiększyć plony niektórych upraw nawet o 16 proc. i zarobić 5400 złotych na hektar, łącząc uprawy z panelami słonecznymi, czyli dzięki agrowoltaice. To najważniejszy wniosek z nowej analizy think-tanku Ember. Na Starym Kontynencie jest już ponad 200 takich instalacji, jednak w Polsce wciąż brakuje przepisów dla tego rozwiązania.

Na początek wyjaśnijmy czym jest agrowoltaika. To jednoczesne wykorzystaniu gruntów pod produkcję rolną oraz produkcję energii elektrycznej. Mowa nie jest wyłącznie o wielkopowierzchniowych farmach fotowoltaicznych. Nowa technologia pozwala rolnikom uzyskać dodatkowe źródło dochodu ze sprzedaży energii elektrycznej, zachowując przy tym grunt pod cele rolnicze.

Agrowoltaika poprawia warunki upraw, optymalizuje zużycie wody, chroni przed ekstremalną pogodą i daje czystą energię. Źródło: Ember

Agrowoltaika w innych krajach. Włochy, Holandia, ale też Czechy czy Niemcy

W Polsce jest potencjał, by zainstalować 119 GW agrowoltaiki. Obecnie krajowa produkcja energii słonecznej wynosi 19 GW. Brakuje nam jednak przepisów regulujących tę technologię, które pozwoliłyby uwolnić potencjał. Wspomniana wcześniej agrowoltaika nad malinami zwiększa plony nawet o 16 proc., jednocześnie produkując 63 proc. energii elektrycznej, jaką dostarczałaby tradycyjna farma słoneczna. Ponadto Czechy, Węgry, Polska i Słowacja stanowią jedną piątą (19 proc.) użytków rolnych w Unii Europejskiej. Analiza Ember szacuje, że w tych krajach można by zainstalować 180 GW agrowoltaiki.

Mateusz Ciasnocha, rolnik z Żuław Wiślanych poza gospodarstwem rolnym pracuje też w innych obszarach dążących do transformacji rolnictwa. Zapytany przez SmogLab wyjaśnia, co można zrobić. Jak mówi, jest nieograniczony wachlarz możliwości wspierania rolników w byciu częścią rewolucji energetycznej.

– Pierwsze, niewinne, ale i najbardziej efektywne to zabieranie rolnika i innych graczy tego sektora na wyjazdy studyjne czy spotkania w miejscach, w których już to działa.

Agrowoltaika w Czechach. Źródło: Ember

Wśród dobrych przykładów agrowoltaiki wymienia projekty w Kalifornii czy Instytut Fraunhofera w Niemczech. W Europie zrealizowano już ponad 200 projektów agrowoltaicznych. Większość z nich znajduje się właśnie w Niemczech, Francji, Włoszech i Niderlandach, gdzie przepisy pozwalają na współdzielenie gruntów na cele rolnicze i produkcję energii elektrycznej bez utraty dotacji. Według ostatnich badań ponad 70 proc. rolników w Niemczech jest obecnie gotowych do wdrożenia agrowoltaiki. Wszystko po to, żeby stabilizować warunki finansowe i zabezpieczyć uprawy.

– To też pokazywanie historii, która do tego doprowadziła, bo często sukces jest budowany na 2-3 porażkach – mówi rolnik.

W dobie zmian klimatu jest to szczególnie ważne. Paweł Czyżak, lider regionalny na Europę Środkową-Wschodnią Ember: – Obserwujemy coraz więcej susz i ekstremalnych zjawisk pogodowych, a agrowoltaika może pomóc w ochronie upraw. Instalacja paneli słonecznych w połączeniu z produkcją rolną może również stabilizować dochody rolników troszczących się o bezpieczeństwo żywnościowe Polski i Europy.

Praktyka zamiast samej teorii

To też formuła angażująca rolnika razem z innymi interesariuszami: politykami różnych szczebli – lokalnego po europejskie, dostawcami kapitału, ubezpieczycieli, realizatorów projektów oraz sektor organizacji publicznych. Ważne jest przekształcenie takiego wyjazdu w proces. – Czyli nie robię wyjazdu tylko po to, żeby było fajnie przez 3 dni. Robię coś przed tym wyjazdem, osiągając takie czy inne cele, a kolejne bardzo jasne kroki jak np. organizacja spotkania, żeby później porozmawiać, jak chcemy iść dalej w tym temacie.

– Rolnik jest przedsiębiorcą, biznesmenem, a wiemy, że w przedsiębiorczości i biznesie plan się zmienia wielokrotnie. Więc takie podejście, że mam pomysł i go realizuję, jest myśleniem życzeniowym – zaznacza Ciasnocha i dodaje, że to również rodzi potrzebę liderów. – Gdy zadzieje się to, o czym mówi raport, czyli potencjalna zmiana polityki, zwłaszcza w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej, to będziemy mogli mówić o skali.

Przy tym podkreśla, że na każdy zagraniczny projekt przypada kilka polskich, które są na podobnej ścieżce rozwoju. – Przychodzi mi na myśl projekt pod Radomiem stworzony przez rolnika, który sam zainwestował w fotowoltaikę. Tak samo w projekcie koło Rypina grupa rolników zainwestowała w różne źródła energii odnawialnej, także mamy też polskich liderów. Tylko otoczenie prawne i wiele innych jest jeszcze nie aż tak przyjazne.

Agrowoltaika rozwiązuje liczne problemy. Potrzebne regulacje prawne

W przeciwieństwie do wielu innych krajów, wytyczne i przepisy wspierające rozwój agrowoltaiki nie są w pełni wprowadzone w Europie Środkowej, w szczególności w Polsce. Grunty rolne biorące udział w produkcji energii słonecznej są wykluczone z dotacji. To uniemożliwia ich wykorzystanie do produkcji żywności. Niedawne wprowadzenie regulacji dotyczących agrowoltaiki w Czechach zapoczątkowało debatę na ten temat. Węgry, Polska i Słowacja wciąż nie mają jednak żadnych przepisów dotyczących agrowoltaiki.

Raport pokazuje potencjał, który można by zrealizować przy woli i odpowiednich reformach. – Teraz jesteśmy co najmniej kilka lat przed tym momentem – podsumowuje rolnik i wyraża nadzieję na przełom.

Zdjęcie tytułowe: Jacopo Landi/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.