Udostępnij

Koniec dotacji dla pieców węglowych. Minister Kurtyka ogłasza zmianę w „Czystym Powietrzu”

21.05.2021

Od przyszłego roku nie będzie można uzyskać dotacji na zakup pieca na węgiel. Do tej pory, w ramach „Czystego Powietrza”, można było wymieniać stare kopciuchy na kotły węglowe wyższej klasy. O zmianę w tych zapisach zabiegał Polski Alarm Smogowy.

„Od pierwszego stycznia 2022 r. NFOŚiGW, jak i wojewódzkie fundusze nie udzielą już dopłaty do kotła opalanego węglem. Informujemy o tych zmianach wcześniej, ponieważ program przewiduje, że inwestycję można rozliczyć do pół roku od jej zakończenia, czyli de facto 31 grudnia będzie ostatnim dniem, kiedy zamontowany piec węglowy w >>Czystym powietrzu<< będzie można jeszcze rozliczyć” – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

„Czyste Powietrze” w Polskim Ładzie

Informacja o zakończeniu finansowania kotłów węglowych pojawiła się również w Polskim Ładzie, ogłoszonym w połowie maja. Tam jednak zabrakło szczegółów i terminu wejścia w życie nowych przepisów. Obecnie można wymieniać kopciuchy na nowe piece węglowe wyższej klasy. Z takiej możliwości skorzystało około 15 proc. beneficjentów. Najwięcej osób – około połowa tych, którzy skorzystali z dofinansowania – zdecydowała się na piec gazowy. Coraz bardziej popularne stają się również pompy ciepła.

– Cieszymy się, że kotły węglowe w końcu przestaną być finansowane z Programu Czyste Powietrze – to zmiana, o którą zabiegał Polski Alarm Smogowy i która musiała się wydarzyć w kontekście polityki klimatycznej czy zapisów Krajowego Programu Odbudowy oraz Nowego Polskiego Ładu – komentuje Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. – Na pewno data zaprzestania dotowania węgla mogłaby być bliższa – nie musimy czekać na 2022 rok. W województwie małopolskim takich dotacji nie ma już od początku tego roku. W Programie Czyste Powietrze też mogłoby wydarzyć się to szybciej, np. od lipca tego roku – wskazuje.

Zmiany na dobre, ale brakuje konkretów

Minister Kurtyka zapowiedział również, że chce zwiększyć dostępność dofinansowania dla większej liczby beneficjentów. Dlatego resort klimatu i środowiska chce wprowadzić wyższe progi dochodowe uprawniające do otrzymania dotacji z „Czystego Powietrza”.

W przypadku gospodarstw jednoosobowych próg wzrośnie do 175 proc. najniższej emerytury, czyli do 2 189 zł (o ok. 229 zł wyżej niż obecnie). W gospodarstwach wieloosobowych próg dochodowy będzie ustalony na poziomie 125 proc. najniższej emerytury na osobę – 1 563 zł, czyli o 164 zł więcej niż obecnie.

Nie wiemy jednak, kiedy taka zmiana miałaby zacząć obowiązywać.

– Nie podając daty, kiedy nowe progi dochodowe wejdą w życie, Ministerstwo Klimatu kreuje chaos – ocenia Anna Dworakowska. – Może to prowadzić do wstrzymania inwestycji w wielu domach, bo beneficjenci będą czekać na wejście w życie nowych, korzystniejszych progów. To z kolei przełoży się na spowolnienie wymian kotłów. Nowe progi dochodowe powinny wejść jak najszybciej, tak aby nie wstrzymywać procesów inwestycyjnych w wymianę kotłów – tłumaczy.

Jej zdaniem w proponowanych reformach „Czystego Powietrza” znalazło się więcej niedociągnięć.

– Znów zabrakło rozwiązań wspierających najuboższą grupę mieszkańców, których nie stać ani na dopłacenie 40 proc. do inwestycji ( a przypomnijmy, że najwyższa dotacja to 60 proc.), ani na wyłożenie własnych środków i czekanie na zwrot z NFOŚ – mówi Dworakowska. – Takie rozwiązania – czyli wyższe dotacje i prefinansowanie inwestycje – zostały zapowiedziane w KPO. Najwyższy czas na ich realizację gdyż najubożsi nadal pozostają bez wsparcia w wymianie kotłów – dodaje.

Ścieżka bankowa bez dużych graczy?

W sytuacji osób najuboższych nie pomoże również włączenie banków w dystrybucję środków z „Czystego Powietrza”. Kredyty termomodernizacyjne ma oferować na razie siedem banków. Jednak żeby je uzyskać, trzeba mieć zdolność kredytową.

W tzw. „ścieżce bankowej” zabrakło największych graczy. „Do rządowego programu nie przystąpiły największe państwowe banki w tym PKO BP, PKO SA czy Bank Pocztowy. Czyżby dla nich rządowy program nie był na tyle ważny, żeby aktywnie przyłączyć się do akcji promującej modernizację polskich domów i walkę ze smogiem?” – pisał na łamach SmogLabu i Rzeczpospolitej Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Jak się dowiedzieliśmy, PKO Bank Polski chce dołączyć do „Czystego Powietrza”. Nie informuje jednak, kiedy to nastąpi. W mailu przesłanym do SmogLabu przedstawiciele banku piszą jedynie, że razem z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracują nad „rozwiązaniem, które będzie przyjazne dla naszych klientów oraz pozwoli na wykorzystanie cyfrowych możliwości banku w obsłudze takiego procesu”.

Zdjęcie: klimat.gov.pl

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.