Udostępnij

Czyste powietrze w całym kraju. Sprawdzamy, kiedy się to zmieni

02.01.2025

Okres świąteczno-noworoczny upłynął pod znakiem smogu w wielu miejscowościach, szczególnie w południowo-zachodniej części kraju. Jednak ciepły początek roku i silny wiatr w niemal całej Polsce powodują, że w końcu oddychamy czystym powietrzem. Sytuacja może się zmienić już w najbliższy weekend.

– Obecnie występuje i w ciągu najbliższych godzin okresami jest prognozowany wiatr o średniej prędkości do 35-40 km/h, w porywach do około 70 km/h, z południowego zachodu – podało IMGW w czwartek 2 stycznia. Wietrzna pogoda występuje w niemal całym kraju, ze szczególnym nasileniem w centralnej i południowej Polsce. Wiatr wiejący z prędkością 68 km/h jest notowany nad morzem (Ustka), ale też w województwie dolnośląskim (Legnica) i łódzkim (Sulejów).

Wieje tak mocno, że w ostatnich dniach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wystosowało alerty dla części mieszkańców województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. RCB zaleca zachowanie ostrożności podczas aktywności na zewnątrz, unikanie zadrzewionych terenów i ostrzega przed możliwymi przerwami w dostawie prądu. Bardzo mocno wieje też w górach – osobny alert w tej sprawie trafił do mieszkańców powiatu tatrzańskiego (Małopolska). Wszystkie ostrzeżenia obowiązują do końca czwartku 2 stycznia.

Skutkiem ubocznym wysokich jak na zimę temperatur i wietrznej pogody jest coś, na co wiele osób czekało – czyste powietrze w niemal całym kraju.

Początek 2025 roku. Bardzo dobra jakość powietrza w Polsce

Według stosowanego przez GIOŚ polskiego indeksu jakości powietrza, na terenie prawie całego kraju występuje jakość powietrza określana jako „bardzo dobra”. To najwyższy stopień w skali stosowanej przez państwową jednostkę.

Taka sytuacja występuje aktualne w Gdańsku (PM10: 2µg/m3, PM2.5: µg/m3), Suwałkach (PM2,5: 6,80 µg/m3), Poznaniu (PM10: 6,80 µg/m3, PM2,5: 5,20 µg/m3), Wrocławiu (PM2,5: 5,40 µg/m3, PM10: 11,20 µg/m3), Warszawie (PM10: 10,30 µg/m3, PM2,5: 7,30 µg/m3) i Krakowie (PM10: 4,10 µg/m3, PM2,5: 6,20 µg/m3).

Podobnie jest w miejscach, które w ostatnich dniach osiągały po kilka tysięcy procent normy zalecanej przez WHO – w Rybniku, Katowicach czy Bielsko-Białej. Przypomnijmy, że WHO rekomenduje, aby stężenia pyłów PM10 nie przekraczały dobowo 45 µg/m3, a w ujęciu średniorocznym 15 µg/m3. Jeśli chodzi o mniejsze cząsteczki, czyli pył PM2.5 dobowo dopuszcza się 15 µg/m3 (z zastrzeżeniem, że sytuacja taka sytuacja może występować maksymalnie cztery dni w roku), a rocznie 5 µg/m3.

Polski Indeks Jakości Powietrza, odczyt GIOŚ 9:00, 2 grudnia 2025. Kolor ciemnozielony: bardzo dobra jakość powietrza, kolor jasnozielony: dobra jakość powietrza.

To oznacza, że w drugi dzień 2025 roku niemal cała Polska oddycha nie tylko powietrzem spełniającym normy krajowe, ale też dużo bardziej restrykcyjne wskazania Światowej Organizacji Zdrowia.

Co ciekawe w 2025 roku weszliśmy ze smogowym „przytupem”, bowiem zanieczyszczenia spowodowane używaniem fajerwerków powodowały, że niemal wszystkie stacje jakości powietrza w największych polskich miastach pokazały skokowy wzrost zanieczyszczeń. Widać to chociażby w pomiarach ze stolicy. Charakterystyczny skok na wykresie widzimy od godz. 22:00 31 grudnia 2024, aż do godz. 9:00 1 stycznia 2025:

Jakość powietrza w Warszawie w noc sylwestrową 2024/2025. Źródło: GIOŚ.

Przed nami mroźny weekend. Czy smog wróci nad Polskę?

Na tym jednak dobre informacje się kończą, bo prognozy na najbliższy weekend pokazują wyraźne ochłodzenie. Wraz z nim ruszą setki tysięcy kopciuchów w całym kraju, a tych według szacunków Polskiego Alarmu Smogowego i Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mamy ponad 2 miliony.

Chłodniej będzie już w piątek 3 grudnia, gdy temperatury w całym kraju spadną i będą wahały się między 1 stopniem na plusie do -3 na południu Polski. W nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę miejscami temperatura wyniesie -4 stopnie. Pocieszeniem jest jednak prognozowany silny wiatr, który ma utrzymywać się także przez weekend 4-5 stycznia. Z kolei po weekendzie prognozowane jest dalsze ocieplenie i temperatury znacznie powyżej zera.

Przypomnijmy: silne epizody smogowe występowały w ostatnich dniach 2024 roku. 28 grudnia notowaliśmy 1800 proc. normy w Opolu, 1000 proc. we Wrocławiu, 500 proc. w Gliwicach i „tylko” 317 proc. w Krakowie. Podobnie było dzień później – 29 grudnia.

Według Europejskiej Agencji Środowiskowej prawie połowa miast z najbardziej trującym powietrzem jest w Polsce. Rocznie przedwcześnie umiera z tego powodu ponad 40 tys. osób. Sytuację ma poprawiać rządowy program wsparcia w wymianie trujących źródeł ciepła – program Czyste Powietrze. Ten został jednak niespodziewanie zawieszony w listopadzie 2024 roku. Ma wrócić na wiosnę.

– Gęsty smog wpływa niekorzystnie nie tylko na osoby zmagające się z chorobami przede wszystkim układu oddechowego, ale też na osoby dotąd niechorujące – wskazała pulmonolog ze szpitala św. Barbary w Sosnowcu dr Marta Frejowska-Reniecka w rozmowie z PAP. „Zwiększona ilość pyłów, spalin, dodatkowo spaliny z pieców i fabryk przemysłowych – powodują, że niestety przy tej pogodzie i słabym wietrze zapylenie i smog są na tyle duże, że wpływają niekorzystnie również na osoby do tej pory niechorujące” – podkreśliła Frejowska-Reniecka.

Zdaniem lekarki „smog ten pogarsza jakość i zdrowia nie tylko oddechowego, ale również sercowo-naczyniowego. Dodatkowo, zwiększa ilość i możliwość alergii, a po drugie niestety może odbić się w skutkach zdrowotnych za jakiś czas”. Doktor Frejowska-Renicka zwróciła też uwagę, że dopiero po jakimś czasie okaże się, na ile znowu wzrosła liczba osób w poradniach pulmonologicznych. Chodzi o pacjentów z objawami przewlekłego kaszlu, dusznością, spadkiem tolerancji wysiłku i z podejrzeniem zmian o typie zmian astmatycznych czy nadreaktywności oskrzeli.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/udmurd

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.