Udostępnij

Czyste Powietrze wróci. Hołownia podał datę

03.12.2024

W czwartek 28 listopada został wstrzymany nabór wniosków we flagowym rządowym programie „Czyste Powietrze”. Stało się to w trakcie trwającej konferencji prasowej, bez wcześniejszej zapowiedzi. W setkach urzędów w całej Polsce rozdzwoniły się telefony od osób, które chciały skorzystać z dotacji, a o sprawę od kilku dni pytani są najważniejsi politycy w kraju. Do sprawy odniósł się podczas spotkania w Krakowie marszałek Sejmu – Szymon Hołownia.

Zdenerwowani mieszkańcy, gniew rozlewający się na pracowników gmin i rozpaczliwe telefony. Tak od kilku dni wygląda sytuacja wokół rządowego programu „Czyste Powietrze”. Operator ulubionego programu dotacyjnego Polaków – NFOŚiGW tłumaczy, że chodzi o niezbędne uszczelnienia w obliczu nadużyć, które występowały w programie.

O jakie nadużycia chodzi? Według informacji prasowej funduszu potencjalne nadużycia, które są dopiero badane, dotyczyły 6 tys. wniosków. To oznacza, że na milion wniosków złożonych w ramach programu, aż 99,4 proc. było prawidłowych. O konieczności uszczelnień programu było wiadomo od ponad roku, a sam fundusz wprowadzał je systematycznie, bez zawieszania programu. To dlatego informacja przekazana z zaskoczenia przez NFOŚiGW podczas trwającej konferencji prasowej wywołała tak duże zdziwienie. Nigdy wcześniej program nie był wstrzymywany na tak długo i bez zapowiedzi. Systemy umożliwiające składanie wniosków w gminach zostały wyłączone chwilę po godzinie 14, w czasie wspomnianego spotkania urzędników z mediami.

We wtorek 3 grudnia o sprawę został zapytany marszałek Sejmu i kandydat na stanowisko prezydenta Polski – Szymon Hołownia (Polska 2050). Sytuacja miała miejsce w trakcie spotkania autorskiego w Krakowie. Hołownia odbywa tournée po kraju promując swoją nową książkę.

Wcześniej podobne pytania dziennikarze zadali Rafałowi Trzaskowskiemu, który negatywnie wypowiedział się o zawieszeniu dotacji.

Szymon Hołownia o programie „Czyste Powietrze”: dotacje wracają za 2,5 miesiąca

Podczas spotkania umożliwiono zadawanie pytań z publiczności. Jedno z nich dotyczyło właśnie sytuacji wokół Czystego Powietrza.

– W programie wyborczym zapowiadaliście przyspieszenie walki ze smogiem, przyspieszenie wymiany kopciuchów, usprawnienie programu Czyste Powietrze, odbiurokratyzowanie go – wyliczał obecny na spotkaniu Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. – Z drugiej strony w zeszłym tygodniu, polityczny nominant pana partii (Robert Gajda – wiceprezes NFOŚiGW), w w sposób niezapowiedziany, nieprzygotowany i arogancki odłącza tysiącom ludzi możliwość złożenia wniosków do programu Czyste Powietrze. Wniosków na docieplenie domu, wymianę kopciucha i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Czy to jest to, czego mieliśmy się spodziewać rok po objęciu rządów przez waszą ekipę? Czy w ten sposób chcecie budować zaufanie obywateli do instytucji państwa? – pytał działacz antysmogowy.

Co na to marszałek Sejmu? Szymon Hołownia najpierw przypomniał, że „dzięki odblokowaniu środków z KPO udało się dodać naprawdę dużo środków finansowych do tego programu”.

– Jeżeli chodzi o Czyste Powietrze, to ja dzisiaj pytałem o to panią Hennig-Kloskę, co tu się tak naprawdę zadziało. Nie tylko zresztą ja, bo robiło to pół Polski. Odpowiedź jest taka, że po długim audycie wyszło mnóstwo nieprawidłowości – powtarzał Szymon Hołownia za informacjami podawanymi przez NFOŚiGW i Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

– Rozumiem, że idea jest taka, że na 2,5 miesiąca zostaje zawieszona możliwość składania wniosków, stare wnioski są obsługiwane i wypłacane. Program wraca odświeżony i poukładany za 2,5 miesiąca, gdzie znowu będzie można składać wnioski. Rozmawiamy o kilkunastu tygodniach, które zdaniem resortu są potrzebne, żeby projekt wyprostować. Oni mówią, że nie da się tego zrobić w biegu – tłumaczył polityk.

2,5 miesiąca to jednak nowość. Wcześniej urzędnicy, w tym sama minister klimatu i środowiska mówiła, że program wróci dopiero na wiosnę, później precyzując, że chodzi o 31 marca. Według Szymona Hołowni Czyste Powietrze ma być uruchomione szybciej, bo już w połowie lutego, a więc półtora miesiąca szybciej, niż zapowiedziało ministerstwo.

Marszałek Sejmu o zamieszaniu wokół Czystego Powietrza. „Pół Polski pyta co się stało”

Lider Polski 2050 zapowiedział też rozmowy z szefową resortu klimatu i środowiska, która odpowiada za program i rządowy NFOŚiGW:

– Jutro będę rozmawiał w Sejmie z panią minister i zadam jej pytania: po pierwsze co sprawia, że nie da się zrobić tego (reformy programu – red.) w biegu. Potrzebujemy informacji dlaczego przyjęto taki model i dlaczego komunikacja, która temu towarzyszyła, była komunikacją prowadzoną w taki sposób a nie inny. Na razie tutaj upatruję głównego problemu – wskazywał Szymon Hołownia.

Dodawał, że zarówno program Czyste Powietrze, jak i program Mój Prąd są programami „fundamentalnymi”. – Z Czystym Powietrzem sam sobie zadałem pytanie dlaczego robimy to w taki sposób. Mam nadzieję, że minister Hennig-Kloska to w kompetentny sposób wyjaśni. Ma pan rację – to wzbudziło niepokój bardzo wielu ludzi – odpowiadał zwracając się do Andrzeja Guły z PAS i dodawał: program Czyste Powietrze na pewno wróci.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Longfin Media

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.