Udostępnij

„Czyste Tatry”: Tysiące wolontariuszy sprzątało zaśmiecone górskie szlaki

23.01.2024

Stowarzyszenie Czysta Polska oczyściło Tatry. W ramach akcji Czyste Tatry w góry wyszło kilka tysięcy ochotników. Posprzątali  zaśmiecone szlaki turystyczne. Wśród organizatorów akcji był Rafał Sonik. Wsparło ją Województwo Małopolskie. Swoich pracowników na sprzątanie wysłała między innymi Biedronka. 

Poprzednia edycja akcji „Czyste Tatry” była dużym sukcesem. Kilka tysięcy wolontariuszy zebrało 420 kilogramów śmieci. Ochotnicy przeszli 275 kilometrów górskich szlaków. Organizatorzy akcji tym razem przenieśli finał „Czystych Tatr” na ostatni weekend lipca, czyli środek turystycznego sezonu. Do tej pory wielkie sprzątanie urządzali w czerwcu. To nieprzypadkowa decyzja.

– Po tylu latach edukowania i budowania świadomości ekologicznej, chcemy powiedzieć „sprawdzam” i zobaczyć, czy w okresie największego zatłoczenia w Tatrach śmieci jest dużo więcej niż poza nim. Nasze działania przynoszą skutek, bo w 2012 roku nieco ponad 1000 wolontariuszy zebrało półtorej tony odpadów, a rok temu pomimo siedmiokrotnie większej grupy, śmieci było dużo mniej. Widzimy więc progres – tłumaczy Rafał Sonik, kierowca rajdowy i prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

W tym roku Czyste Tatry ekoMałopolska swoim patronatem objęło UN Global Compact Network Poland. W oczyszczeniu Tatr z odpadów pomogli też idole młodego pokolenia, sportowcy i osobistości medialne, między innymi Remigiusz “Rezi” Wierzgoń, Tatiana Mindewicz – Puacz, Tomasz Ciachorowski, Ada Pałka, Artur Małek, Aleksandra Kutz czy Mateusz Ligocki. Organizatorzy przyciągnęli atrakcjami. Można było posłuchać zespołu Afromental na żywo, odwiedzić strefę sportową czy wziąć udział w ekologicznych warsztatach. Rozgrzewkę dla sprzątających przygotował z kolei znany z internetu trener Qczaj.

– Może nam się wydawać, że jeden niedopałek czy plastikowa butelka nie zrobią różnicy, ale jeśli przemnożymy to przez 4 mln turystów, jacy odwiedzają rocznie Tatry, wyjdzie z tego potężna góra śmieci – mówi Jan Krzeptowski–Sabała, Główny Specjalista ds. Edukacji w Tatrzańskim Parku Narodowym. – W zakresie edukacji i świadomości ekologicznej wciąż mamy pewne braki do nadrobienia, dlatego cieszy nas każda inicjatywa ukierunkowana na promowanie odpowiedzialnego zachowania w górach. Każda kolejna osoba dbająca o czystość, to dobry przykład dla innych i szansa na zarażenie taką postawą kolejnych grup – dodaje.

Tegoroczne sprzątanie przyciągnęło około trzech tysięcy wolontariuszy. Organizatorzy twierdzą, że śmieci w Tatrach jest coraz mniej, a worki niesione przez wolontariuszy rzadko bywały zapełnione. W akcji chętnie brali udział zarówno mieszkańcy regionu, jak i turyści. Wśród zebranych odpadów było sporo niedopałków papierosów i puszek po piwie.  Organizatorzy akcji w tym roku pod lupę wzięli jednak przede wszystkim plastik, którym odwiedzający podhalańskie szlaki najczęściej zaśmiecają Tatrzański Park Narodowy.

Źródło zdjęcia: DeawSS/Shutterstock

Tekst edytowany: W pierwotnej wersji pojawiła się informacja, że organizatorem akcji był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a wsparł ją Rafał Sonik. W rzeczywistości było odwrotnie.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.