Udostępnij

Decydenci są świadomi patologii systemu ochrony środowiska. Czas na konkretne działania

20.09.2019

Wczoraj u wojewody małopolskiego rozmawialiśmy o zanieczyszczeniach przemysłowych – tych z którymi nie mogą sobie poradzić mieszkańcy Krakowa, Skawiny, a w szerszym kontekście mieszkańcy wielu polskich miejscowości.

Bardzo cieszy inicjatywa wojewody i zaproszenie przedstawicieli różnych środowisk, od inspekcji ochrony środowiska i urzędu marszałkowskiego, przez włodarzy dotkniętych zanieczyszczeniami miejscowości, po przedstawicieli organizacji społecznych. Cieszy również to, iż wśród zaproszonych gości panowała zgodna opinia, że obecny systemem ochrony ludzi przed zanieczyszczeniami przemysłowymi nie działa jak należy.

Lista zdiagnozowanych patologii, o których toczyła się rozmowa, jest długa. By wymienić tylko niektóre z nich: – inspekcje nie mają możliwości nakładania kar na przedsiębiorców, którzy zatajają informacje o zanieczyszczeniach; – nie ma odpowiednich służb mogących zbadać emisje przemysłowe; – w Polsce istnieje system „autokontroli”, w którym przedsiębiorcy sami oceniają, czy nie stanowią uciążliwości dla otoczenia.

Jest tak dlatego, że system ten budowano w latach dziewięćdziesiątych, z myślą o kapitale przyjeżdżającym do transformującej się polskiej gospodarki. Kraju biednego i rozpaczliwie potrzebującego kapitału, a więc gotowego zgodzić się praktycznie na wszystko. Budowano go więc tak, żeby przedsiębiorstwa nie musiały się zbytnio martwić problemami, które generują dla otoczenia.

I tak staliśmy się śmietnikiem Europy, miejscem gdzie interes przemysłu stawia się ponad zdrowie i życie ludzi. Przykłady Krakowa, Skawiny, Mielca, Żar i wielu innych miejscowości, o których robi się coraz głośniej, pokazują, że to się musi zmienić. Konieczność reformy inspekcji wybrzmiała wczoraj bardzo mocno. Oznacza to, że zainteresowani doskonale wiedzą, że reforma systemu inspekcji ochrony środowiska jest potrzebna. Teraz czas na konkretne działania polityków – miejmy nadzieję, że tych się wkrótce doczekamy.

My w każdym razie dołożymy starań, by tak się stało.

Fot. Shutterstock.

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.