Udostępnij

Ważna deklaracja ministerstwa w sprawie koni z Morskiego Oka. „Będziemy działali dalej”

24.06.2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie ukrywa, że chce likwidacji transportu konnego do Morskiego Oka. Tymczasem sprawa Lizusa, który upadł na tej trasie podczas tegorocznej majówki i którego fiakier uderzył w pysk, jest przerzucana pomiędzy kolejnymi prokuraturami. Postępowanie toczy się pod kątem znęcania się nad zwierzęciem.

Minął już ponad miesiąc od spotkania w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w którym wzięła udział m.in. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zapadły na nim ważne decyzje, dotyczące transportu konnego do Morskiego Oka. Ustalono, że od 1 czerwca tego roku limit osób na wozie zostanie obniżony o dwie osoby dorosłe i dwójkę dzieci, żeby koniom było lżej. Smoglab sprawdził, czy górale przestrzegają nowych przepisów. Z naszych obserwacji wynikało, że jak na razie fiakrzy trzymają się majowych ustaleń.

Zgodnie z nimi przeprowadzono również testy elektrycznego busa, którego chwalili turyści. Wielu twierdziło, że powinien zostać na stałe, m.in. do przewozu osób niepełnosprawnych. Jak się dowiedzieliśmy, właśnie realizowane są kolejne wytyczne ze spotkania. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało nas, że władze parku zawiesiły wydawanie nowych pozwoleń dla fiakrów.

W odpowiedzi na pytania SmogLabu przedstawiciele resortu zadeklarowali jasno: „Będziemy działali dalej tak, aby docelowo odejść od transportu konnego na trasie do Morskiego Oka. Oczekiwania społeczne w tej kwestii są jasne. Jednocześnie mamy nadzieję, że zmiany wypracujemy wspólnie ze wszystkimi zainteresowanymi grupami”.

Wędrówka między prokuraturami

Przypomnijmy, że spotkanie sprzed miesiąca było pokłosiem m.in. upadku konia, do którego doszło na szlaku do Morskiego Oka w czasie tegorocznej majówki. Film, na którym widać leżące na asfalcie zwierzę, trafił do internetu. Na nagraniu został uwieczniony moment, w którym fiakier uderza konia w pysk. Po tym ciosie zwierzę natychmiast wstało.

Zachowanie górala wzbudziło kontrowersje wśród internautów. Podobnie jak fakt, że nie był to pierwszy przypadek, kiedy zwierzę ciągnące fasiąg upadło. Górale przekonują, że koń potknął się w trakcie zjazdu, a klapnięcie w pysk miało pobudzić zamrożone przez stres funkcje neurologiczne. Sprawą zajęła się policja. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest postępowanie.

Okazuje się, że jak na razie jest przenoszone pomiędzy różnymi prokuraturami. Jak się dowiedzieliśmy, najpierw zebrane w trakcie postępowania materiały tatrzańscy policjanci przekazali do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem. – Czynności prowadzone były pod kątem ewentualnego zaistnienia przestępstwa z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt – przekazał nam asp. sztab. Roman Wieczorek, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem. Artykuł 35 mówi m.in. o znęcaniu się nad zwierzęciem. Ostatecznie to jednak nie zakopiańska prokuratura zajmuje się sprawą upadku konia.

– Całość materiałów decyzją Prokuratury Regionalnej w Krakowie została przekazana do Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Nie jestem zatem upoważniony do komentowania tej sprawy – skwitował Wieczorek.

Brak obiektywizmu

Pytamy w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie, skąd decyzja o przekazaniu postępowania do Kielc? Jak się okazuje, zawnioskował o to prokurator okręgowy w Nowym Sączu. Stwierdził, że sprawę powinni prowadzić śledczy spoza okręgu nowosądeckiego. – W treści wniosku powołał się na zarzuty, formułowane w innych sprawach przez organizacje działające na rzecz zwierząt, wskazujące na potencjalny brak obiektywizmu ze strony funkcjonariuszy organów ścigania ze wspomnianego okręgu – przekazała Katarzyna Duda, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Krótko mówiąc, śledztwo zostało przeniesione do Kielc, żeby zapewnić bezstronność przy ocenie materiału dowodowego.

Kierujemy zatem pytania do tamtejszych śledczych. Ci przekazują nam, że do prowadzenia postępowania w sprawie o znęcanie się nad Lizusem (tak ma na imię koń, który upadł na szlaku do Morskiego Oka) została wyznaczona Prokuratura Rejonowa w Opatowie. Ta z kolei w pisemnych wytycznych zleciła… policjantom z Bukowiny Tatrzańskiej przeprowadzenie dochodzenia.

Na obecnym etapie brak jest podstaw do przedstawienia komukolwiek zarzutów – przekazali nam śledczy z Kielc. – Dotychczasowe ustalenia pokrywają się praktycznie z ustaleniami dostępnymi w mediach. Po wykonaniu przez policję zleconych czynności, podjęte zostaną dalsze decyzje odnośnie postępowania – skwitowali.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/dawid dobosz

Autor

Bartosz Dybała

Dziennikarz. Na co dzień publikuje w LoveKrakow.pl. Wcześniej pracował w „Gazecie Krakowskiej” i „Dzienniku Polskim”. Od ponad 9 lat zajmuje się sprawami Krakowa. W wolnych chwilach gra w koszykówkę.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.