Udostępnij

Do Indii i Bangladeszu zbliża się niebezpieczny cyklon. „Takie zjawiska będą coraz częstsze”

19.05.2020

Do wybrzeży Indii i Bangladeszu zmierza cyklon Amphan, który nad oceanem osiągnął piątą, najwyższą kategorię. W związku z zagrożeniem brana pod uwagę była ewakuacja miliona ludzi. Choć wiatr zwolnił i sytuacja jest nieco lepsza, kataklizm nadal stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. „Kiedyś cyklony, które na jakimś etapie osiągały kategorię piątą, to była duża rzadkość. W tej chwili spotyka się je coraz częściej” – podkreśla prof. Szymon Malinowski z UW. Naukowiec zwraca uwagę na związek potencjału cyklonów ze zmianami klimatu.

W kierunku wybrzeży Indii i Bangladeszu zbliża się cyklon Amphan, który na ląd wstąpi najprawdopodobniej późnym popołudniem w środę (20.05). W związku z piątą – najwyższą – kategorią, jaką żywioł osiągnął nad oceanem, w obydwu państwach od poniedziałku trwają przygotowania na najgorszy scenariusz.

Jak podaje „The Times of India”, w poniedziałek premier Indii dokonał przeglądu gotowości służb do reagowania kryzowego, by potwierdzić gotowość kraju do walki z żywiołem. Według „Guardiana” sytuacja jest stale monitorowana, a kraj jeszcze we wtorek deklarował, że trwają przygotowania do możliwej ewakuacji ponad miliona osób.

Najnowsze dane mówią jednak o spadku intensywności żywiołu, który według poniedziałkowych szacunków miał szanse być najsilniejszym cyklonem, jaki nawiedził region od 20 lat. Żywioł, który uderzył w wybrzeże Orisy w 1999 roku, zabił 9 tysięcy osób.

– Cyklon jest słabszy niż wczoraj, ale oczywiście, nadal stanowi śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców wybrzeża Bangladeszu i Indii. Nie jest aż tak wyjątkowy, jak można było przypuszczać jeszcze niedawno. Obecne prognozy mówią o tym, że cyklon osłabnie lub już osłabł do trzeciego stopnia, a wchodząc na ląd, będzie to kategoria druga. To nie jest jednak tylko wiatr, ale i gwałtowne opady i spiętrzenie wody, stanowiące największe zagrożenie dla ludzi – komentuje prof. Szymon Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Klimat a silniejsze cyklony

– Jeszcze do niedawna były spory w kwestii związku między zmianami klimatu a intensywnością cyklonów. W tej chwili coraz większa ilość danych, a także lepsze modelowanie procesów atmosferycznych, udowadniają, że cyklony stają się średnio coraz silniejsze – podkreśla prof. Malinowski.

Jak dodaje, cyklony niekoniecznie muszą zdarzać się częściej w cieplejszym klimacie, ale tam mają większy potencjał. – Co jest zresztą bardzo dobrze uzasadnione fizycznie, ponieważ coraz grubsza warstwa coraz cieplejszej wody w oceanie oznacza większe parowanie i większą możliwość zasilenia w energię takiego cyklonu. Kiedyś cyklony, które na jakimś etapie osiągały kategorię piątą, to była duża rzadkość. W tej chwili spotyka się je coraz częściej – mówi naukowiec.

_

Zdjęcie: Shutterstock/sup10mah

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.