Udostępnij

Do Indii i Bangladeszu zbliża się niebezpieczny cyklon. „Takie zjawiska będą coraz częstsze”

19.05.2020

Do wybrzeży Indii i Bangladeszu zmierza cyklon Amphan, który nad oceanem osiągnął piątą, najwyższą kategorię. W związku z zagrożeniem brana pod uwagę była ewakuacja miliona ludzi. Choć wiatr zwolnił i sytuacja jest nieco lepsza, kataklizm nadal stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. „Kiedyś cyklony, które na jakimś etapie osiągały kategorię piątą, to była duża rzadkość. W tej chwili spotyka się je coraz częściej” – podkreśla prof. Szymon Malinowski z UW. Naukowiec zwraca uwagę na związek potencjału cyklonów ze zmianami klimatu.

W kierunku wybrzeży Indii i Bangladeszu zbliża się cyklon Amphan, który na ląd wstąpi najprawdopodobniej późnym popołudniem w środę (20.05). W związku z piątą – najwyższą – kategorią, jaką żywioł osiągnął nad oceanem, w obydwu państwach od poniedziałku trwają przygotowania na najgorszy scenariusz.

Jak podaje „The Times of India”, w poniedziałek premier Indii dokonał przeglądu gotowości służb do reagowania kryzowego, by potwierdzić gotowość kraju do walki z żywiołem. Według „Guardiana” sytuacja jest stale monitorowana, a kraj jeszcze we wtorek deklarował, że trwają przygotowania do możliwej ewakuacji ponad miliona osób.

Najnowsze dane mówią jednak o spadku intensywności żywiołu, który według poniedziałkowych szacunków miał szanse być najsilniejszym cyklonem, jaki nawiedził region od 20 lat. Żywioł, który uderzył w wybrzeże Orisy w 1999 roku, zabił 9 tysięcy osób.

– Cyklon jest słabszy niż wczoraj, ale oczywiście, nadal stanowi śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców wybrzeża Bangladeszu i Indii. Nie jest aż tak wyjątkowy, jak można było przypuszczać jeszcze niedawno. Obecne prognozy mówią o tym, że cyklon osłabnie lub już osłabł do trzeciego stopnia, a wchodząc na ląd, będzie to kategoria druga. To nie jest jednak tylko wiatr, ale i gwałtowne opady i spiętrzenie wody, stanowiące największe zagrożenie dla ludzi – komentuje prof. Szymon Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Klimat a silniejsze cyklony

– Jeszcze do niedawna były spory w kwestii związku między zmianami klimatu a intensywnością cyklonów. W tej chwili coraz większa ilość danych, a także lepsze modelowanie procesów atmosferycznych, udowadniają, że cyklony stają się średnio coraz silniejsze – podkreśla prof. Malinowski.

Jak dodaje, cyklony niekoniecznie muszą zdarzać się częściej w cieplejszym klimacie, ale tam mają większy potencjał. – Co jest zresztą bardzo dobrze uzasadnione fizycznie, ponieważ coraz grubsza warstwa coraz cieplejszej wody w oceanie oznacza większe parowanie i większą możliwość zasilenia w energię takiego cyklonu. Kiedyś cyklony, które na jakimś etapie osiągały kategorię piątą, to była duża rzadkość. W tej chwili spotyka się je coraz częściej – mówi naukowiec.

_

Zdjęcie: Shutterstock/sup10mah

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.