Udostępnij

Do kryzysu klimatycznego najbardziej przyczyniają się najbogatsi

25.03.2020

Ślad energetyczny przypadający na biedniejszą połowę ziemskiej populacji jest niższy niż ślad energetyczny, za który odpowiada 5 proc. najbogatszych. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Leeds.

Dysproporcje majątkowe na świecie osiągnęły biblijne rozmiary. Wiadomo o tym od dobrych kilkunastu lat, ale problem ma charakter nie tylko społeczno-ekonomiczny. Niedawno naukowcy z University of Leeds przeprowadzili badanie, które wskazuje na ekologiczne konsekwencje tego stanu rzeczy. Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma „Nature Energy”.

Bogaci konsumują więcej

W oparciu o dane Banku Światowego i instytucji unijnych eksperci obliczyli poziom zużycia energii w 86 krajach świata – wysoko uprzemysłowionych oraz rozwijających się. Sprawdzili również, jakie energochłonne towary i usługi kupują osoby z różnych grup dochodowych oraz jak wydają pieniądze. Okazało się, że dysproporcje dotyczące bezpośredniego i pośredniego zużycia energii rosną wraz ze wzrostem dochodów. To poniekąd oczywiste. Bogaci w końcu wydają więcej pieniędzy: na podróże, nowe samochody, kolejne domy. Zarówno wytworzenie, jak i korzystanie z tych dóbr lub usług wiąże się z kosztami energetycznymi – i wyższą konsumpcją energii w przypadku osób z grubszym portfelem.

Według wyliczeń zawartych w opracowaniu 10 proc. najbogatszych nie tylko zużywa o 187 razy więcej energii transportowej niż 10 proc. najbiedniejszych, ale również konsumuje ponad połowę energii zasilającej transport. Jej źródłem są w głównej mierze paliwa kopalne. W przypadku energii zużywanej na gotowanie i ogrzewanie różnice są mniejsze, ale i tak wyraźne. 10 proc. najbogatszych zużywa mniej więcej jedną trzecią energii z tej „puli”, co wynika prawdopodobnie z większych rozmiarów ich posesji.

Optymalizacja przez podatki?

Nadmierne zużycie energii przez najbogatszych ma przełożenie na ślad energetyczny. Chodzi – mówiąc w uproszczeniu – o całkowitą energię, którą pochłonęło wytworzenie danego produktu lub usługi. W przypadku 5 proc. największych krezusów jest on większy niż ślad energetyczny przypadający na biedniejszą połowę populacji świata, której ślad energetyczny wynosi 20 proc.

– Kwestia rażących dysproporcji związanych z rozkładem zużycia energii na świecie wymaga gruntownego namysłu. Chodzi o to, by każdemu mieszkańcowi globu zapewnić przyzwoite warunki do życia, a jednocześnie chronić klimat i ekosystemy – stwierdziła prof. Julia Steinberger z Uniwersytetu w Leeds, główna autorka badania.

Zdaniem naukowców problem wymaga podejścia systemowego, które wymusiłoby ograniczenie nadmiernego zużycia energii. Jako przykładowe rozwiązania wskazują optymalizację transportu publicznego, nałożenie wyższych podatków na większe pojazdy, a nawet… kary dla osób, które często podróżują samolotami.

Europejczyk szkodzi bardziej niż Chińczyk

Badacze zwracają również uwagę, że choć chętnie zarzucamy Chinom i Indiom zależność od węgla i ponadprzeciętną emisję spalin, to jednak statystyczny obywatel tych krajów zużywa znacznie mniej energii niż „uśredniony” mieszkaniec Zachodu. Okazuje się, że jedynie 2 proc. Chińczyków i tylko 0,02 proc. obywateli Indii znajduje się w „górnych” 5 proc. największych konsumentów energii. Dla porównania w przypadku obywateli Wielkiej Brytanii ten wskaźnik wynosi aż 20 proc., Niemiec – 40 proc., a Luksemburgu… 100 proc.

– Badanie mówi relatywnie bogatym ludziom, takim jak my, to, czego nie chcą usłyszeć. Zdołaliśmy przekonać samych siebie, że prowadzimy normalne życie, ale liczby wskazują na coś zupełnie innego – skomentował wyniki analizy prof. Kevin Anderson z ośrodka badań nad zmianami klimatu Tyndall Centre.

Dane na temat poziomu konsumpcji na świecie dostępne są na stronach Banku Światowego i Komisji Europejskiej.

Zdjęcie: pickingpok / Shutterstock

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.