Udostępnij

Dodatek edukacyjny "Zdrowy Oddech" do kupienia z dzisiejszą Rzeczpospolitą

12.04.2017

Zapraszamy do zapoznania się z kampanią edukacyjną „Zdrowy Oddech”, wydawnictwa Medical Media Solutions, której jesteśmy Partnerem. Jej wydanie ukazało się w środę, 12 kwietnia 2017 wraz z dziennikiem Rzeczpospolita. Zapraszamy też do zapoznania się z jego elektroniczną wersją.
Publikację otwiera wypowiedź Prof. dr hab. n.med. Piotr Kuna, Kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych UM i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii w Łodzi, który podkreśla, że cywilizacyjne choroby płuc powinny być priorytetowym wyzwaniem dla zdrowia w Polsce, ponieważ skala problemu jest olbrzymia. „Zgodnie z badaniami epidemiologicznymi już 4,5 miliona Polaków ma objawy astmy. (…) Kolejną chorobą jest POChP, w Polsce cierpi na nią już 2 miliony osób” – podkreśla Profesor. Dodatkowo porusza temat najważniejszych wyzwań polskiej pulmonologii, m.in. o istocie profilaktyki chorób układu oddechowego i roli edukacji w kontekście chorób płuc.
Jednym z ważniejszych tematów publikacji jest efektywne leczenie astmy i POChP. Są to schorzenia, które dotykają układ oddechowy i w znaczny sposób obniżają jakość życia chorego. Na pytania odnośnie tych chorób odpowiedział nam Prof. dr hab. med. Adam Antczak, pulmonolog, alergolog, Kierownik Pracowni Bronchologii Kliniki Pneumonologii i Alergologii w Łodzi. Profesor podkreśla, że skuteczność leczenia POChP i astmy zależna jest od przestrzegania przez chorych zaleceń lekarskich: „Dzięki skutecznej edukacji chory może unikać zaostrzeń choroby i stosując się do zaleceń, po prostu lepiej żyć. Bardzo ważne jest informowanie, na czym polega leczenie i uświadamianie, jakie znaczenie dla chorego ma dany lek”. Oprócz tego informuje, jak ważne jest poprawne przechowywanie inhalatora czy dobór odpowiedniego sprzętu podawania leku: „Właściwa obsługa inhalatora, tak aby dostarczyć odpowiednią dawkę leku, jest kluczem do skuteczności terapii wziewnej. Odpowiednia technika inhalacji znacznie zwiększa prawdopodobieństwo efektywności terapii” – podkreśla prof. Adam Antczak.
Inspirujący materiał stworzony z udziałem Prof. dr hab. n. med. Władysława Pierzchały jeszcze szerzej przedstawia nam, jakie problemy pulmonologiczne dotykają Polaków. Odpowiada na bardzo istotne pytanie, jak wygląda dostępność różnych terapii w leczeniu chorób układu oddechowego. „W terapii chorób obturacyjnych dysponujemy najnowszymi lekami. Większość z nich ma postać wziewną i aplikowane są z bardzo wydajnych i jednocześnie prostych w obsłudze inhalatorów indywidualnych. (…) Gorzej jest z lekami do leczenia chorób śródmiąższowych, a wynika to z niedostatku takich preparatów na rynku światowym” – podkreśla Prof. Władysław Pierzchała.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem odnośnie walki o zdrowy oddech w kontekście przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, w stworzeniu którego pomagał nam Prof. dr hab. n. med. Tadeusze Płusa Specjalista z Zakresu Pulmonologii i Alergologii, Ordynator Oddziału Wewnętrznego i Chorób Płuc Szpitala EMC św. Anny w Piasecznie, w którym dowiemy się, jakie są czynniki powstawania tej choroby oraz podkreśla fakt, jak istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich i systematyczne stosowanie się do terapii. W artykule poruszana jest również istota komfortu pacjenta w kontekście dostępności do leku oraz edukacji chorego.
O szansie dla chorych na raka płuca opowiada Prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau, Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Oprócz informacji o czynnikach zachorowania i profilaktyce raka płuca, profesor opowiada o korzyściach płynących z zastosowania immunoterapii u części pacjentów: „Ostatnie lata jednoznacznie pokazały, że leki immunokompetentne odniosły wielki sukces. Dzięki nim rak płuca może stać się u części pacjentów chorobą z natury przewlekłą.” – podkreśla prof. Rodryg Ramlau.
Problem zanieczyszczonego powietrza to bolączka, która dotyka każdego z nas, dlatego jest to temat bardzo istotny i wymagający stałej edukacji. Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP opowiada, dlaczego stanowi ono dla nas tak wielkie zagrożenie: „Już krótkotrwałe narażenie na wdychanie powietrza złej jakości może powodować dolegliwości, takie jak podrażnienie oczu, gardła i nosa. Ale dużo gorsze są efekty długotrwałe”. Podkreśla, że redukcja zanieczyszczeń powietrza w bezpośredni sposób poprawia sytuację zdrowotną, gdyż to czym oddychamy ma wpływ na choroby, które nas dotykają.
Ewa Lutomska, współzałożycielka Krakowskiego Alarmu Smogowego w swoim materiale również porusza problem ze smogiem w Polsce. „Od wielu lat to polskie miejscowości zajmują czołowe miejsca w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast, a główną przyczyną jest niska emisja, czyli spalanie węgla i drewna w domowych piecach i kotłach.” – mówi Pani Ewa Lutomska. Dodatkowo daje wskazówki, jak ten problem mógłby być rozwiązany.
Dom to miejsce, które jest naszym azylem i spędzamy tam wolny czas z najbliższymi. Dbanie o jakość powietrza w nim staje się koniecznością, gdy któryś z domowników jest alergikiem. „Zarówno szkodliwe pyły PM10 i PM2,5 oraz niebezpieczne tlenki azotu, siarki czy ozon mogą codziennie zatruwać niczego nieświadomych domowników. Podobnie sprawa wygląda z alergenami. Dla nich również przedostanie się do naszego domu nie stanowi większej trudności”. Dlatego przygotowaliśmy inspirujący artykuł, który pokazuje, jak codziennie możemy ułatwić sobie życie i sprawić, aby nasz dom był miejscem przyjaznym dla alergika.
Twarzą kampanii został Artur Barciś – ceniony polski aktor, który na swoim koncie ma wiele kreacji. Udzielił nam inspirującego wywiadu, w którym pokazuje, że astma nie przeszkadza mu w wykonywaniu swojego zawodu jak najlepiej. – Uprawiam sport – nazywa się aktorstwo. (…) Dzięki niemu nauczyłem się odpowiedniego oddychania przy użyciu przepony. Wiem, jak omijać oskrzela i nie drażnić ich w atakach astmy – mówi pan Artur Barciś.
Polecamy zapoznać się również materiałem Haliny Pilonis, redaktorki portalu Medonet.pl oraz Służby Zdrowia, która porusza temat skutków wdychania smogu i daje wskazówki, jak sobie możemy samodzielnie z nim radzić.
Każdy z nas wie, że potrzebujemy czystego powietrza i powinniśmy o to dbać każdego dnia. –Badania naukowe i dane epidemiologiczne wskazują, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może istotnie wpływać na rozwój i dynamikę chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Eksperci alarmują, że ilość występowania chorób związanych z tym zjawiskiem ciągle wzrasta – przeczytamy w artykule, który opowiada o realnym zagrożeniu płynącym z oddychania złej jakości powietrzem. „Trujące związki czyhają na nas na każdym kroku. Z jednej strony są to zanieczyszczenia „smogowe”, z drugiej szereg innych toksycznych związków atakujących organizm, nawet w domowej atmosferze. Ich obecność może doprowadzić do uporczywych objawów, szczególnie doskwierających alergikom, takich jak: nieżyt nosa, trudności z oddychaniem czy uporczywy kaszel.” W artykule znajdziemy przydatne informacje, jak na co dzień możemy dbać o swoje otoczenie i o czym warto pamiętać w domu alergika.
Dużo więcej na ten temat znajdą Państwo w publikacji „Zdrowy Oddech”, która ukazała się 12. kwietnia 2017 r. wraz z dziennikiem „Rzeczpospolita” oraz na www.dbajozdrowie.info
Dzięki zaproszonym ekspertom publikacja ma wspierać, edukować oraz zachęcić do dyskusji na temat profilaktyki, konieczności wykonywania regularnych badań, diagnostyki oraz nowoczesnych metod leczenia.
Publikację można pobrać klikając TUTAJ.
Źródło: Informacja Prasowa.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.