Udostępnij

Dolny Śląsk konsultuje uchwałę antysmogową. Jeżeli przejdzie, to dolnośląskie uzdrowiska przyciągną kuracjuszy z Małopolski i Śląska

29.08.2017

Na Dolnym Śląsku trwają konsultacje uchwał antysmogowych. Uchwał, bo te są trzy: dla Wrocławia, dla województwa oraz dla uzdrowisk. Dla mnie najciekawsza jest ta ostatnia, która wprowadza zakaz palenia węglem. Zakaz ma chronić zdrowie kuracjuszy, ale jeżeli wejdzie w życie w takiej formie, dobre skutki będzie miał nie tylko dla płuc gości, ale także dla portfeli gospodarzy.

Można się bowiem spodziewać, że ci częściej przyjmą gości ze Śląska i Małopolski, którym miejscowe uzdrowiska na ogół nie zapewniają zimą okazji do pooddychania świeżym powietrzem. Jeżeli na przykład w Muszynie – dane podaję za Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska – zawartość pyłu w powietrzu potrafiła w styczniu czterokrotnie przekraczać dobowe normy, a średnia miesięczna zawartość benzo(a)pirenu w powietrzu wyniosła 25 ng/m3 (norma roczna to: 1 ng/m3), to raczej trudno dostrzec jaki sens dla zdrowia miałby mieć zimowy wyjazd w takie miejsce.

Przy czym Muszyna nie jest tutaj wyjątkiem. Podobnie jest też w innych małopolskich uzdrowiskach i niewiele wskazuje, żeby w najbliższym czasie miało być wiele lepiej. Te zdają się bowiem pielęgnować przekonanie, że dzieci wędzone są zdrowsze i nie podejmują zbyt energicznych działań, by sytuację zmienić. Chyba, że za takie uznać zapowiedzi dokonania własnych pomiarów, które pokażą, że sytuacja nie jest aż tak zła, jak wynika z oficjalnych danych. Jeżeli w czasie, kiedy małopolscy samorządowcy skupiają się na udowadnianiu, że nie jest źle, ich dolnośląscy koledzy, postarają się sytuację poprawić, to nietrudno zgadnąć, gdzie Małopolanie zaczną jeździć się leczyć.

Dla mnie w każdym razie wybór będzie prosty. Do Muszyny mam 150 kilometrów. Do Lądka-Zdroju 270. Niby więcej, ale jednak niewiele. Jeżeli w tym drugim będzie się dało oddychać pełną piersią, to długo się nie będę zastanawiać. Wielu innych krakusów, którzy w zimie szukają okazji do złapania odrobiny tlenu też nie. Tym bardziej, że już niedługo może być tak, że zamiast jeździć zimą do małopolskich uzdrowisk, sami będziemy przyjmować z nich gości. Za rok wejdzie w życie krakowska uchwała antysmogowa i zdrojowe aspiracje Nowej Huty przestaną być jedynie żartem.

 width=
Rys. Łukasz Lenda.

Przynajmniej jak chodzi o stan powietrza. To powinno się bowiem poprawić na tyle, że będzie znacznie lepsze niż w uzdrowiskach, które w tym czasie – w myśl zasady, że dzieci wędzone są zdrowsze – będą starały się udowadniać, że wszystko jest w najlepszych porządku lub odwlekać zdecydowane działania. Tymczasem na zimowe wypady lub sanatoryjne pobyty jeździ się raczej tam, gdzie jest lepiej, a nie gorzej.

Wracając jednak do sedna sprawy, a więc do projektu uchwały antysmogowej dla dolnośląskich miejscowości uzdrowiskowych, wypada dodać jedno. Gdybym był przedsiębiorcą, który prowadzi interes w jednym z tamtejszych uzdrowisk, to zrobiłbym, co się da, żeby uchwała antysmogowa dla mojej miejscowości nie tylko weszła w życie, ale też żeby weszła w życie jak najszybciej. Nie tylko z tego powodu, że gości nie wypada wędzić.

Także dlatego, że im szybciej powietrze w nich się poprawi, tym szybciej kuracjusze zagłosują nogami.

Taka okazja do przejęcia klienteli od konkurencji, może się szybko nie powtórzyć.

***

Swoje uwagi do uchwał, do ich złożenia wypada zachęcić nie tylko przedsiębiorców, można składać do 30 września. Przyjmuje je Instytut Rozwoju Terytorialnego. Akcja Demokracja przygotowała także gotowy wzór, z którego można skorzystać, by wysłać je z pomocą jednego kliknięcia. Dotyczą nie tylko uzdrowisk, ale też uchwały dla Wrocławia (ta także zakłada zakaz używania paliw stałych) oraz województwa.

Znajdziecie je TUTAJ.


Fot. Wrocław, Natalia Postawa.Flickr.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.