„Dosyć słów, teraz czyny!” W niemal 40 miastach Polski protestuje dziś młodzież [TRANSMISJA]

1182
0
Podziel się:

W piątek 29.11 w  niemal 40 miastach Polski protestować będzie młodzież, dla której nie są obojętne sprawy klimatu. Celem rozsianych po kraju wydarzeń będzie z jednej strony wywarcie wpływu na reprezentujących nas wszystkich polityków, z drugiej natomiast sprzeciw wobec nadmiernej konsumpcji. Ten piątek to bowiem „Black Friday”. Młodzież podkreśla jednak, że ograniczenie indywidualnej konsumpcji nie wystarczy w walce o klimat – potrzebne są zmiany systemowe.

Ze szczegółami dotyczącymi wydarzeń, które odbywają się w poszczególnym miastach Polski, zapoznać się można tutaj.

Wydarzenie, odbywające się w stolicy można śledzić na oficjalnym kanale MSK w serwisie Facebook:

Poniżej publikujemy protestacyjną odezwę, którą na swojej stronie internetowej opublikował ruch:

DOSYĆ SŁÓW, TERAZ CZYNY!

„Kryzys klimatyczny musi być priorytetem parlamentu, bez względu na jego skład – z tego powodu nawet świeżo po wyborach, oczekujemy od jego nowych członków natychmiastowych i zdecydowanych działań. Po wrześniowej mobilizacji praktycznie wszystkie partie tworzące nowy parlament podpisały nasze postulaty, jednocześnie zobowiązując się do ich realizacji. Tak jak zapowiadaliśmy – nie wystarczą nam obietnice i puste słowa. Będziemy naciskać na tych, którzy zdecydowali się nas reprezentować, dopóki słowa nie będą odzwierciedlone w działaniu.

Polska jest jednym z największych trucicieli w Europie, a mimo to nadal nie ma wystarczająco ambitnych planów na wyzerowanie (netto) emisji gazów cieplarnianych. Tydzień po proteście, 6 grudnia, odbędzie się kolejny szczyt – COP25 w Madrycie, jednak co z tego, że podpisywane będą coraz to nowe umowy międzynarodowe, jeżeli zawarte w nich ustalenia nie będą realizowane?

​W jednym z podpisanych postulatów politycy zobowiązali się do prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o stanowisko nauki, które mówi jasno – konieczne jest osiągnięcie przez wszystkie kraje świata neutralności klimatycznej do 2050 roku. Trzeba zmusić władze do faktycznego działania, dlatego znów wyjdziemy na ulice, żeby przypomnieć politykom i polityczkom o ciążącej na nich odpowiedzialności!

Data strajku zbiega się też z dniem wielkich wyprzedaży w sklepach – Black Friday. Ponieważ przemysłowa przyczynia się do emisji dużej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery, ten dzień jest symbolem destrukcyjnej działalności człowieka, która dąży jedynie do chwilowego zysku. Niestety odmówienie udziału w tym dniu, nie rozwiąże kryzysu, z którym się mierzymy. Potrzebne są zmiany na poziomie systemowym, dlatego najlepsze, co możecie zrobić, to przyjść na protest.29 LISTOPADA PRZYJDŹ NA PROTEST, aby pokazać politykom i polityczkom, że patrzymy im na ręce: DOSYĆ SŁÓW, TERAZ CZYNY!”

 

Źródło: MSK

Zdjęcie: Shutterstock/MikeDotta

Podziel się: