Udostępnij

Dr Adam Turecki: O jakości powietrza w warszawskich dzielnicach mieszkaniowych sąsiadujących z płonącą sortownią

29.05.2018

Przeżywamy obecnie zdumiewającą serię pożarów składowisk odpadów. Zaczęło się w Warszawie 23 maja, dzień później zapłonęło w Zgierzu, w następnej dobie w Trzebini, a dzisiaj płonie we Wszedzieni. Pytanie gdzie jutro? Istna plaga. To już chyba 26-y duży pożar składowiska podczas tej wiosny.

 width=
Il.1 Mapa pożarów składowisk odpadów 2018 – źródło TVN

I wszędzie, ponoć, chodzi o samozapłon? Jak nas ciągle zapewniają strażacy – nikomu nic nie zagraża, a dym jest bezpieczny dla okolicznych mieszkańców, choć lepiej nie wychodzić z mieszkań i ich nie wietrzyć.
Postanowiłem przyjrzeć się trochę wpływowi pożaru w Warszawie na zapylenie powietrza w sąsiednich dzielnicach.

 width=
Il.2 Pożar Sortowni odpadów w Warszawie przy ul. Zawodzie – 23/24.05.2018 – źródło TVN.

Ogień „wybuchł przed godziną 22 w sortowni przy ulicy Zawodzie na warszawskim Wilanowie. Ogień objął składowisko śmieci na powierzchni około 1000 metrów kwadratowych. W kulminacyjnym momencie akcji na miejscu pracowało około czterdzieści zastępów straży pożarnej z województwa mazowieckiego”.
Jak przedstawiała warszawska pogodynka o godz. 23 wiał słaby wiatr o prędkości 2 m/s na kierunku 45 st. Najbliżej położone od miejsca pożaru stacje pomiarowe jakości powietrza WIOS w Warszawie: na Ursynowie przy ul. Wokalna 1; w Konstancinie-Jeziornej przy ul. Wierzejewskiego 12; w Otwocku przy ul. Brzozowej 2 pokazywały stan dobry i bardzo dobry. Ich wskazania nie zmieniały się przez cały czas trwania pożaru ponieważ żadna z nich nie jest położona dostatecznie blisko, ani w strefie przenoszonego przez wiatr zadymienia. Reakcję można było zaobserwować na miernikach sieci pomiarowej AIRLY. Jakkolwiek trudno je zaliczyć do w pełni profesjonalnych, to wielokrotnie prezentują wielkości zapylenia zbliżone z mierzonymi przez stacje WIOŚ (tak było po ugaszeniu pożaru nad ranem gdy wszystkie mierniki AIRLY i stacje WIOS w okolicy o godzinie 7:50 pokazywały bardzo dobry stan powietrza)
Pierwszą reakcję na zadymienie można było zaobserwować o godzinie 23:37 w odczytach miernika przy skrzyżowaniu ulic Królewicza Jakuba i Stanisława Lentza położonego w odległości 1500 m od miejsca pożaru [wartości: PM 2,5=60 μg/m3, PM10=88 μg/m3]. Wskazania miernika narastały stopniowo do godziny 1:10 i wartości: PM 2,5=279 μg/m3, PM10=503 μg/m3. Od tego momentu można było obserwować stopniowy spadek zapylenia PM 2,5 i PM10 pokazywanego przez miernik aż do godz. 4 nad ranem, kiedy to ich wartość ustabilizowała się na poziomie około 20 μg/m3.
Następnie, od godziny około 01 silny wzrost poziomu wskazań zanotował miernik na Wilanowie przy ul. Adama Warobczuka położony 3,5 km od miejsca pożaru. Maksimum wskazań zarejestrowane o godz. 02 wynosiło: PM 2,5=120 μg/m3, PM10=180 μg/m3. O godz. 05 wskazania obu wartości były już niższe od 30 μg/m3.
 width=
Il. 3. Wskazania mierników PM 2,5 i PM 10 pokazujące wpływ pożaru sortowni odpadów w Warszawie – 23/24.05.2018, – oprac. A.Turecki na podstawie serwisu AIRLY.

Szerokość pasa zadymienia, wynoszącą około 1400m, można było wyznaczyć na podstawie wskazań mierników: przy ul. Gubinowskiej oraz przy skrzyżowaniu ulic Franciszka Klimczoka i Przyczółkowskiej.
Silny wzrost wskazań miernika przy ul. Gubinowskiej rozpoczął się o godz. 02 24.05.2018, maksima o godz. 03 wynosiły około: PM 2,5=100 μg/m3, PM10=170 μg/m3 i zakończyło się o godz. 04, zaś miernika przy ul. Klimczoka odpowiednio: początek 23.05.2018 o godz. 23, maksima o godz. 05 o znacznie niższych wartościach: PM 2,5=20 μg/m3, PM10=32 μg/m3 i zakończyło się o godz. 6.
 width=
Il. 4 Wskazania mierników PM 2,5 i PM 10 pokazujące wpływ pożaru sortowni odpadów w Warszawie – 23/24.05.2018, – oprac. A.Turecki na podstawie serwisu AIRLY.

Reasumując można stwierdzić, że dzięki dosyć dużej ilości mierników w tej okolicy można było zaobserwować wzrost zapylenia PM2,5 i PM10 w strefie o długości około 3,5km , szerokości 1,5km i powierzchni ponad 3km2. Nastąpił on około 2 godzin po rozpoczęciu pożaru. Odnotowane na styku dzielnic: Stegny, Sadyba, Wilanów maksima w centrum strefy zadymienia PM 2,5=279 μg/m3, PM10=503 μg/m3 dziesięciokrotnie przekraczały wielkość parametrów „dobrej jakości powietrza” w innych krajach EU. Uwzględniając dane IMGW o wietrze o stabilnej tej nocy prędkości 2m/s chmura dymowa przebyła jednak w czasie 3 początkowych godzin aż około 20 km, a wyemitowane musiały gdzieś opaść. Pamiętajmy, że mierniki nie rejestrowały emisji gazowych [opisuje to Jakub Jędrak w https://smoglab.pl/pozary-wysypisk-jak-duze-jest-zagrozenie-dla-zdrowia/ ] wiec konsekwencje pożaru były realnie bardziej szkodliwe.
 width=

Autor

Adam Turecki

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.