Udostępnij

Dr Adam Turecki: O jakości powietrza w warszawskich dzielnicach mieszkaniowych sąsiadujących z płonącą sortownią

29.05.2018

Przeżywamy obecnie zdumiewającą serię pożarów składowisk odpadów. Zaczęło się w Warszawie 23 maja, dzień później zapłonęło w Zgierzu, w następnej dobie w Trzebini, a dzisiaj płonie we Wszedzieni. Pytanie gdzie jutro? Istna plaga. To już chyba 26-y duży pożar składowiska podczas tej wiosny.

 width=
Il.1 Mapa pożarów składowisk odpadów 2018 – źródło TVN

I wszędzie, ponoć, chodzi o samozapłon? Jak nas ciągle zapewniają strażacy – nikomu nic nie zagraża, a dym jest bezpieczny dla okolicznych mieszkańców, choć lepiej nie wychodzić z mieszkań i ich nie wietrzyć.
Postanowiłem przyjrzeć się trochę wpływowi pożaru w Warszawie na zapylenie powietrza w sąsiednich dzielnicach.

 width=
Il.2 Pożar Sortowni odpadów w Warszawie przy ul. Zawodzie – 23/24.05.2018 – źródło TVN.

Ogień „wybuchł przed godziną 22 w sortowni przy ulicy Zawodzie na warszawskim Wilanowie. Ogień objął składowisko śmieci na powierzchni około 1000 metrów kwadratowych. W kulminacyjnym momencie akcji na miejscu pracowało około czterdzieści zastępów straży pożarnej z województwa mazowieckiego”.
Jak przedstawiała warszawska pogodynka o godz. 23 wiał słaby wiatr o prędkości 2 m/s na kierunku 45 st. Najbliżej położone od miejsca pożaru stacje pomiarowe jakości powietrza WIOS w Warszawie: na Ursynowie przy ul. Wokalna 1; w Konstancinie-Jeziornej przy ul. Wierzejewskiego 12; w Otwocku przy ul. Brzozowej 2 pokazywały stan dobry i bardzo dobry. Ich wskazania nie zmieniały się przez cały czas trwania pożaru ponieważ żadna z nich nie jest położona dostatecznie blisko, ani w strefie przenoszonego przez wiatr zadymienia. Reakcję można było zaobserwować na miernikach sieci pomiarowej AIRLY. Jakkolwiek trudno je zaliczyć do w pełni profesjonalnych, to wielokrotnie prezentują wielkości zapylenia zbliżone z mierzonymi przez stacje WIOŚ (tak było po ugaszeniu pożaru nad ranem gdy wszystkie mierniki AIRLY i stacje WIOS w okolicy o godzinie 7:50 pokazywały bardzo dobry stan powietrza)
Pierwszą reakcję na zadymienie można było zaobserwować o godzinie 23:37 w odczytach miernika przy skrzyżowaniu ulic Królewicza Jakuba i Stanisława Lentza położonego w odległości 1500 m od miejsca pożaru [wartości: PM 2,5=60 μg/m3, PM10=88 μg/m3]. Wskazania miernika narastały stopniowo do godziny 1:10 i wartości: PM 2,5=279 μg/m3, PM10=503 μg/m3. Od tego momentu można było obserwować stopniowy spadek zapylenia PM 2,5 i PM10 pokazywanego przez miernik aż do godz. 4 nad ranem, kiedy to ich wartość ustabilizowała się na poziomie około 20 μg/m3.
Następnie, od godziny około 01 silny wzrost poziomu wskazań zanotował miernik na Wilanowie przy ul. Adama Warobczuka położony 3,5 km od miejsca pożaru. Maksimum wskazań zarejestrowane o godz. 02 wynosiło: PM 2,5=120 μg/m3, PM10=180 μg/m3. O godz. 05 wskazania obu wartości były już niższe od 30 μg/m3.
 width=
Il. 3. Wskazania mierników PM 2,5 i PM 10 pokazujące wpływ pożaru sortowni odpadów w Warszawie – 23/24.05.2018, – oprac. A.Turecki na podstawie serwisu AIRLY.

Szerokość pasa zadymienia, wynoszącą około 1400m, można było wyznaczyć na podstawie wskazań mierników: przy ul. Gubinowskiej oraz przy skrzyżowaniu ulic Franciszka Klimczoka i Przyczółkowskiej.
Silny wzrost wskazań miernika przy ul. Gubinowskiej rozpoczął się o godz. 02 24.05.2018, maksima o godz. 03 wynosiły około: PM 2,5=100 μg/m3, PM10=170 μg/m3 i zakończyło się o godz. 04, zaś miernika przy ul. Klimczoka odpowiednio: początek 23.05.2018 o godz. 23, maksima o godz. 05 o znacznie niższych wartościach: PM 2,5=20 μg/m3, PM10=32 μg/m3 i zakończyło się o godz. 6.
 width=
Il. 4 Wskazania mierników PM 2,5 i PM 10 pokazujące wpływ pożaru sortowni odpadów w Warszawie – 23/24.05.2018, – oprac. A.Turecki na podstawie serwisu AIRLY.

Reasumując można stwierdzić, że dzięki dosyć dużej ilości mierników w tej okolicy można było zaobserwować wzrost zapylenia PM2,5 i PM10 w strefie o długości około 3,5km , szerokości 1,5km i powierzchni ponad 3km2. Nastąpił on około 2 godzin po rozpoczęciu pożaru. Odnotowane na styku dzielnic: Stegny, Sadyba, Wilanów maksima w centrum strefy zadymienia PM 2,5=279 μg/m3, PM10=503 μg/m3 dziesięciokrotnie przekraczały wielkość parametrów „dobrej jakości powietrza” w innych krajach EU. Uwzględniając dane IMGW o wietrze o stabilnej tej nocy prędkości 2m/s chmura dymowa przebyła jednak w czasie 3 początkowych godzin aż około 20 km, a wyemitowane musiały gdzieś opaść. Pamiętajmy, że mierniki nie rejestrowały emisji gazowych [opisuje to Jakub Jędrak w https://smoglab.pl/pozary-wysypisk-jak-duze-jest-zagrozenie-dla-zdrowia/ ] wiec konsekwencje pożaru były realnie bardziej szkodliwe.
 width=

Autor

Adam Turecki

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.