Udostępnij

Dron szuka strat ciepła. „Z powietrza ubytki widać z każdej strony”

11.04.2023

Częstochowski Alarm Smogowy, wraz z Kłobuckim Alarmem Smogowym, przeprowadzają inspekcje budynków wykorzystując dron z kamerą termowizyjną. Dzięki spojrzeniu z powietrza możliwe jest zlokalizowanie strat ciepła także w mniej widocznych miejscach. Do udziału w akcji nadal można się zgłaszać.

Aktywiści z województwa śląskiego pomagają mieszkańcom uchwycić straty ciepła, wpływające na efektywność energetyczną ich domów. W tym celu używają narzędzi pozwalających spojrzeć na budynek… z powietrza. „Wykorzystanie specjalistycznego urządzenia, takiego jak dron z kamerą termowizyjną o wysokiej rozdzielczości, pozwala na zlokalizowanie ubytków ciepła w każdej płaszczyźnie” – mówi SmogLabowi Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

Obecnie, wraz z Kłobuckim Alarmem Smogowym, realizowane są dwa projekty. Pierwszy w Częstochowie i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, natomiast drugi – o zasięgu powiatu kłobuckiego. „Dzięki spojrzeniu z powietrza jesteśmy w stanie zobaczyć ubytki w zasadzie z każdej strony. Późniejsze uszczelnienie budynku, w ramach prac termomodernizacyjnych, to natomiast realna oszczędność energii” – podkreśla Pietrzak.

 class=
Budynek jednorodzinny w obiektywie kamery termowizyjnej

Osoby zainteresowane bezpłatnych udziałem mogą nadal się zgłaszać. Jak czytamy na stronie dotyczącej projektu, obejmuje on obecnie powiaty: Częstochowski, Kłobucki, Myszkowski, Zawierciański. Osoby z innych powiatów, które byłyby zainteresowane zaproszeniem do siebie drona, również proszone są o kontakt.

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: https://jurabezsmogu.pl/projekty-termowizji/

„Brak efektywności energetycznej to składowa problemu”

Dron wyposażony jest w kamerę termowizyjną, jednak urządzenie pozwala również obejrzeć budynek w standardowych barwach.

„Termowizja z użyciem drona pozwala zobaczyć ubytki cieplne. Jednak żeby korzyść dla mieszkańca była jak największa, wykonujemy przy okazji inspekcję budynku w świetle widzialnym. Pozwala to bardziej kompleksowo ocenić stan budynku. Na przykład na opublikowanym przez nas filmie widzimy dokładnie, że ucieczka ciepła bierze się z widocznego uszkodzenia dachówek. Zestawienie dwóch obrazów pozwoliło lepiej zlokalizować nieszczelność” – zwraca uwagę Pietrzak.

Aktywista podkreśla, że informacje płynące z inspekcji wykorzystującej termowizję mogą być pomocne przy wyznaczaniu kierunków dla dalszych działań. Takich jak chociażby decyzja o dokonaniu termomodernizacji. „Natomiast już na dzień dzisiejszy, w kontekście naszych działań, możemy stwierdzić, że brak efektywności energetycznej to składowa problemu, który jako społeczeństwo mamy ze smogiem” – mówi SmogLabowi aktywista.

„Odpowiedź na nowe okoliczności i wyzwania”

W ramach projektu do końca kwietnia b.r. odbywają się inspekcje z wykorzystaniem wspomnianego drona z kamerą termowizyjną.

„Nasz autorski pomysł jest odpowiedzą na nowe okoliczności i wyzwania stojące przed organizacjami o profilu ekologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem walki o czyste powietrze. W swojej podstawie zakłada realizację szeregu działań o pozytywnym odbiorze społecznym. Z użyciem sprzętu do termowizji, takiego jak drony z funkcją termowizji, inspekcji, mapowania w obszarach strat energetycznych w budynkach. Wykonaliśmy już wiele termowizji pojedynczych budynków, jedno- i wielorodzinnych, starych i nowych, docieplonych, jak i posiadających tylko gołe mury” – mówi nam lider Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

Straty ciepła w obiektywie kamery termowizyjnej

Osoby, które zaproszą drona z termowizją do siebie, otrzymują m.in. dokument PDF, ze szczegółami dotyczącymi budynku, a także nagranie z kamery termowizyjnej w formacie MP4. Wspomniana dokumentacja zawiera m.in. opis zaobserwowanych strat ciepła. Przykład zobaczyć można TUTAJ.

W inspekcjach wykorzystuje się kamerę termowizyjną 640×512 InfiRay Sensor, która zamontowana jest na specjalistycznym dronie.

 class=
Budynek wielorodzinny w obiektywie kamery termowizyjnej

Jeden z przykładów, opublikowanych na stronach projektu, dotyczy budynku wielorodzinnego. „Budynek przy temperaturze zewnętrznej 4°C nie powinien mieć prawie temperatury pokojowej. Brak ocieplenia, grube ściany, wręcz zabytkowa stara infrastruktura, choć oczywiście zamieszkała” – czytamy na stronie. „Współczuć tylko właścicielom, ile musieli w tych czasach wydać na opał” – podkreślono.

_

Opisane projekty termowizji odbywają się w ramach programu „Nasze powietrze”, realizowanego przez Krakowski Alarm Smogowy i finansowanego ze środków Clean Air Fund.

Zdjęcia: Częstochowski Alarm Smogowy

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.