Udostępnij

Mają pomysł na odbudowę spalonych lasów. Szybciej i za ułamek kosztów

08.11.2021

Start-up z Toronto ma ciekawą propozycję, jeśli chodzi o odbudowywanie areału leśnego. By przyspieszyć proces, opracowano specjalne rozwiązanie wykorzystujące nowe zdobycze techniki. Drony pomogą w sadzeniu lasów. Bedą to mogły zrobić znacznie szybciej, a ponadto dotrzeć w miejsca trudno dostępne, co ma szczególne znaczenie w przypadku odbudowy lasów po pożarach.

Na swoich stronach firma Flash Forest podkreśla, że przemysł drzewny od lat korzysta z coraz to nowszych rozwiązań technicznych, by efektywnie wycinać drzewa. Tymczasem sadzenie nowych najczęściej odbywa się z użyciem łopat i worków z sadzonkami. Czy współczesna technika może wesprzeć reforestację? Propozycja Flash Forest opiera się na wykorzystaniu dronów i oprogramowania pozwalającego na automatyzację i precyzję.

Nasiona wystrzeliwane z powietrza

Firma zapewnia, że ich rozwiązanie umożliwia sadzenie drzew 10-krotnie szybciej i za ułamek kosztów, niż ma to miejsce zazwyczaj. I snuje ambitne plany: do 2028 roku z wykorzystaniem dronów chciałaby posadzić miliard drzew. Póki co, Flash Forest działa głównie w Kanadzie, ale rozwija swoje filie także w Stanach Zjednoczonych i Holandii.

Jak to działa? Z dronów wystrzeliwane są specjalne kapsuły, w których umieszczono odpowiednie nasiona, składniki odżywcze i sprzyjające drzewom grzyby. Dzięki wyposażeniu urządzenia możliwa jest powtarzalność i dokładność działań. Natomiast fakt prowadzenia działań z powietrza pozwala na reforestację także w miejscach trudno dostępnych.

Czytaj także: Zmiany klimatu sprawią, że upały, powodzie i susze w Europie staną się nową normą

Drony i sadzenie lasów przyszłości

„Drony pojawiają się w dziełach science fiction od tak dawna, że ​​rozumiem, dlaczego ludzie nie zawsze myślą o nich jako rozwiązaniu dla naszych [dzisiejszych] problemów” – powiedział Bryce Jones, szef Flash Forest, cytowany przez „The Washington Post”. „Są jednak niesamowicie praktycznym narzędziem w przypadku robienia rzeczy, których inaczej nigdy nie moglibyśmy zrobić” – podkreśla Jones.

Portal Canadian Business zwraca uwagę, że Flash Forest to nie jedyne przedsiębiorstwo, które proponuje drony jako narzędzie do zalesiania. W Oksfordzie rozwija się Dendra Systems, natomiast inżynierowie z Seattle stworzyli firmę DroneSeed. Wszystkie one w przyszłości mogą pomóc zarówno w przypadku odbudowy lasów po pożarach i innych kataklizmach, jak i zalesiania nowych terenów.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Raul Ortega

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.