Start-up z Toronto ma ciekawą propozycję, jeśli chodzi o odbudowywanie areału leśnego. By przyspieszyć proces, opracowano specjalne rozwiązanie wykorzystujące nowe zdobycze techniki. Drony pomogą w sadzeniu lasów. Bedą to mogły zrobić znacznie szybciej, a ponadto dotrzeć w miejsca trudno dostępne, co ma szczególne znaczenie w przypadku odbudowy lasów po pożarach.
Na swoich stronach firma Flash Forest podkreśla, że przemysł drzewny od lat korzysta z coraz to nowszych rozwiązań technicznych, by efektywnie wycinać drzewa. Tymczasem sadzenie nowych najczęściej odbywa się z użyciem łopat i worków z sadzonkami. Czy współczesna technika może wesprzeć reforestację? Propozycja Flash Forest opiera się na wykorzystaniu dronów i oprogramowania pozwalającego na automatyzację i precyzję.
Nasiona wystrzeliwane z powietrza
Firma zapewnia, że ich rozwiązanie umożliwia sadzenie drzew 10-krotnie szybciej i za ułamek kosztów, niż ma to miejsce zazwyczaj. I snuje ambitne plany: do 2028 roku z wykorzystaniem dronów chciałaby posadzić miliard drzew. Póki co, Flash Forest działa głównie w Kanadzie, ale rozwija swoje filie także w Stanach Zjednoczonych i Holandii.
Jak to działa? Z dronów wystrzeliwane są specjalne kapsuły, w których umieszczono odpowiednie nasiona, składniki odżywcze i sprzyjające drzewom grzyby. Dzięki wyposażeniu urządzenia możliwa jest powtarzalność i dokładność działań. Natomiast fakt prowadzenia działań z powietrza pozwala na reforestację także w miejscach trudno dostępnych.
Czytaj także: Zmiany klimatu sprawią, że upały, powodzie i susze w Europie staną się nową normą
Drony i sadzenie lasów przyszłości
„Drony pojawiają się w dziełach science fiction od tak dawna, że rozumiem, dlaczego ludzie nie zawsze myślą o nich jako rozwiązaniu dla naszych [dzisiejszych] problemów” – powiedział Bryce Jones, szef Flash Forest, cytowany przez „The Washington Post”. „Są jednak niesamowicie praktycznym narzędziem w przypadku robienia rzeczy, których inaczej nigdy nie moglibyśmy zrobić” – podkreśla Jones.
Portal Canadian Business zwraca uwagę, że Flash Forest to nie jedyne przedsiębiorstwo, które proponuje drony jako narzędzie do zalesiania. W Oksfordzie rozwija się Dendra Systems, natomiast inżynierowie z Seattle stworzyli firmę DroneSeed. Wszystkie one w przyszłości mogą pomóc zarówno w przypadku odbudowy lasów po pożarach i innych kataklizmach, jak i zalesiania nowych terenów.
_
Zdjęcie: Shutterstock/Raul Ortega