Udostępnij

Mają pomysł na odbudowę spalonych lasów. Szybciej i za ułamek kosztów

15.01.2024

Start-up z Toronto ma ciekawą propozycję, jeśli chodzi o odbudowywanie areału leśnego. By przyspieszyć proces, opracowano specjalne rozwiązanie wykorzystujące nowe zdobycze techniki. Drony pomogą w sadzeniu lasów. Bedą to mogły zrobić znacznie szybciej, a ponadto dotrzeć w miejsca trudno dostępne, co ma szczególne znaczenie w przypadku odbudowy lasów po pożarach.

Na swoich stronach firma Flash Forest podkreśla, że przemysł drzewny od lat korzysta z coraz to nowszych rozwiązań technicznych, by efektywnie wycinać drzewa. Tymczasem sadzenie nowych najczęściej odbywa się z użyciem łopat i worków z sadzonkami. Czy współczesna technika może wesprzeć reforestację? Propozycja Flash Forest opiera się na wykorzystaniu dronów i oprogramowania pozwalającego na automatyzację i precyzję.

Nasiona wystrzeliwane z powietrza

Firma zapewnia, że ich rozwiązanie umożliwia sadzenie drzew 10-krotnie szybciej i za ułamek kosztów, niż ma to miejsce zazwyczaj. I snuje ambitne plany: do 2028 roku z wykorzystaniem dronów chciałaby posadzić miliard drzew. Póki co, Flash Forest działa głównie w Kanadzie, ale rozwija swoje filie także w Stanach Zjednoczonych i Holandii.

Jak to działa? Z dronów wystrzeliwane są specjalne kapsuły, w których umieszczono odpowiednie nasiona, składniki odżywcze i sprzyjające drzewom grzyby. Dzięki wyposażeniu urządzenia możliwa jest powtarzalność i dokładność działań. Natomiast fakt prowadzenia działań z powietrza pozwala na reforestację także w miejscach trudno dostępnych.

Czytaj także: Zmiany klimatu sprawią, że upały, powodzie i susze w Europie staną się nową normą

Drony i sadzenie lasów przyszłości

„Drony pojawiają się w dziełach science fiction od tak dawna, że ​​rozumiem, dlaczego ludzie nie zawsze myślą o nich jako rozwiązaniu dla naszych [dzisiejszych] problemów” – powiedział Bryce Jones, szef Flash Forest, cytowany przez „The Washington Post”. „Są jednak niesamowicie praktycznym narzędziem w przypadku robienia rzeczy, których inaczej nigdy nie moglibyśmy zrobić” – podkreśla Jones.

Portal Canadian Business zwraca uwagę, że Flash Forest to nie jedyne przedsiębiorstwo, które proponuje drony jako narzędzie do zalesiania. W Oksfordzie rozwija się Dendra Systems, natomiast inżynierowie z Seattle stworzyli firmę DroneSeed. Wszystkie one w przyszłości mogą pomóc zarówno w przypadku odbudowy lasów po pożarach i innych kataklizmach, jak i zalesiania nowych terenów.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Raul Ortega

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.