Udostępnij

Drzewo Roku 2021 – trzy dęby na podium [ZDJĘCIA]

02.07.2021

Poznaliśmy laureatów w konkursie na Drzewo Roku 2021 organizowanym przez Klub Gaja. Zwycięski okaz to dąb szypułkowy, liczy około 400 lat, ma 13 metrów wysokości, 7 metrów obwodu i stoi w Puszczy Białowieskiej. Walka trwała do samego końca, a między pierwszym i drugim miejscem różnica głosów wyniosła zaledwie 250 głosów.

 class=
Tegoroczny zwycięzca
Fot. Archiwum Klubu Gaja

Szacunek do drzew

To była już 11 edycja plebiscytu. Kandydatury mógł zgłosić każdy, kto w swoim otoczeniu dostrzegł drzewo z niezwykłą historią. Ideą konkursu jest przede wszystkim promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz znalezienie przykładów trwałych związków między kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewami. Dlatego ciekawych opowieści związanych z drzewami nie zbrakło.

 class=
Magiczne drzewo na Cieńkowie
Fot. Archiwum Klubu Gaja

Zdrowa rywalizacja

Po ogłoszeniu wyników organizatorzy konkursu zebrali reakcje od reprezentantów lokalnej społeczności, która zgłosiła kandydaturę „Strażnika Puszczy” (7380 głosy).

„Cieszymy się bardzo, że dla tak wielu osób Dąb Dunin (Strażnik Puszczy) jest ważny i dzięki temu tak wiele głosów udało się zgromadzić i wygrać. Pozdrawiamy i dziękujemy naszemu kontrkandydatowi z Lublina za tak wspaniałą rywalizację do samego końca. To była jedna z najbardziej ekscytujących rywalizacji konkursu Drzewo Roku. Dlatego dziękujemy wszystkim za mobilizację i dobrą energię!” – komentują dla Klubu Gaja Agnieszka Aleksiejczuk i Tomasz Niechoda.

 class=
„Strażnik Puszczy” – tegoroczny zwycięzca
Fot. Archiwum Klubu Gaja

Podium dla dębów

Pozostałe dwa miejsca również przypadły dla okazałych dębów. Drugie miejsce w głosowaniu internautów i pasjonatów przyrody zdobył Dąb w Lublinie (7130 głosów), natomiast podium zamyka Dąb Obrońca w Śladowie (1964 głosy). Z tym ostatnim wiąże się ciekawa opowieść. Gdy w czasach II Wojny Światowej w okolicy spadła bomba, ogień szybko rozprzestrzenił się po sąsiedztwie. Ogromny i okazały dąb „zatrzymał” pożar i ocalił posesję właścicieli. Od 30 lat drzewo będące także pomnikiem przyrody zamieszkują bociany.

 class=
„Dąb Obrońca”
Fot. Archiwum Klubu Gaja

Pozostali laureaci

Z wynikami można zapoznać się na dedykowanej stronie konkursu na Drzewo Roku. Jacek Bożek, szef Klubu Gaja w komunikacie prasowym podkreśla – „Konkursem o tytuł Drzewa Roku staramy się budować kapitał społeczny wokół drzew i wartości z nimi związanych. Przyroda jest nam niezbędna i od niej jesteśmy zależni, można o tym mówić i przypominać na różne sposoby. Ważna jest także edukacja i relacje nawiązywane w czasie wspólnych działań dla naszych drzew. To właśnie sprawia, że konkurs cieszy się zainteresowaniem wielu ludzi i instytucji. Gratuluję zwycięzcom.”

Kolejne miejsca zajęli:

  • Strażnik Kopalni w Sosnowcu (woj. śląskie) – 1571 głosów
  • Joshua Tree w Gliwicach ( woj. śląskie) – 1489 głosów
  • Kasztan jadalny w Reptach Śląskich (woj. śląskie) – 1444 głosy
  • Dąb Fredry z Rzeszowa (woj. podkarpackie) – 1256 głosów
  • Cypryśnik w Kórniku(woj. wielkopolskie) – 972 głosy
  • Topola w Słońsku(woj. lubuskie) – 804 głosy
  • Jodła Jagna w Nadleśnictwie Młynary ( warmińsko-mazurskie) – 504 głosy
  • Lipa Ocalona w Wiśniewie (woj. mazowieckie) – 349 głosów
  • Magiczne drzewo na Cieńkowie w Beskidzie Śląskim (woj. śląskie)- 346 głosów
  • Najstarsze drzewo w mieście – Zduńska Wola (woj. łódzkie)- 307 głosów
  • Drzewo Podwórkowe w Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie) – 299 głosów
  • Samotna Sosna w Słowińskim Parku Narodowym (woj. pomorskie) – 236 głosów
  • Wierzbowa brama Krakowa (woj. małopolskie)- 215 głosów

Zdjęcie tytułowe: Archiwum Klubu Gaja

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.