Udostępnij

Głosowanie na Drzewo Roku 2021 – niesamowite historie drzew

19.06.2021

Tylko do końca czerwca można oddawać głosy w konkursie na Drzewo Roku organizowanym przez Klub Gaja. W finale znalazło się 16 okazów z całej Polski, a za każdym z nich stoi niepowtarzalna historia. Często związana z działaniami lokalnych społeczności i zagrożeniem wycinką.

150-letnia topola ze Słońska, 200-letni dąb z Rzeszowa, 450-letni kasztan z Tarnowskich Gór. Nazywany „Strażnikiem Puszczy” dąb z Przybudek, „Wierzbowa Brama” z Krakowa czy 100-letnia dzika czereśnia z Wisły? Kto zdobędzie tegoroczny tytuł „Drzewa Roku”?

 class=
Wiąz szypułkowy „Strażnik Kopalni”, Sosnowiec, woj. śląskie
Fot. Archiwum Klubu Gaja

Konkurs dla każdego

To już 11 edycja konkursu, w którym swoją propozycję może zgłosić każdy. Oprócz osób indywidualnych, organizacji ekologicznych swoje drzewo zgłosili w tym roku m.in. przedstawiciele Słowińskiego Parku Narodowego, Liceum Ogólnokształcącego ze Zduńskiej Woli czy Zespół Szkolno-Przedszkolny z Brzegu Dolnego.

Czytaj również: Zdobyła serca mieszkańców Podkarpacia i tytuł Drzewa Roku. “Można by pod nią zorganizować duże wesele”

„Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.” – podkreślają organizatorzy.

 class=
Dwa okazy wierzby białej – „Wierzbowa brama Krakowa”, Kraków, woj. małopolskie
Fot. Archiwum Klubu Gaja

Symbol przetrwania

Mieszkańcy Gliwic (woj. śląskie) zgłosili natomiast do konkursu drzewo nazwane „Joshua tree”. Jak piszą w przesłanym opisie: rośnie ono na terenie malowniczej, dzikiej dolinki nazywanej Wilczymi Dołami. W ubiegłym roku społeczność lokalna dowiedziała się, że dolinka ma zniknąć. Pod topór ma pójść ponad pół tysiąca drzew pod suchy zbiornik przeciwpowodziowy wielkości 11 boisk piłkarskich. Dlatego imię drzewa symbolizuje przetrwanie w każdych warunkach. Takich historii jest niestety więcej.

Głosowanie trwa

Głosować można na dedykowanej stronie aż do końca czerwca. Tam też znajdują się historie każdego z finalistów. Gdy głosowanie się zakończy organizatorzy przedstawią wyniki konkursu. Następnie rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji plebiscytu, dlatego też warto już dziś rozglądać się po swojej okolicy za drzewami z niesamowitymi historiami. Bo przecież w każdym mieście, miasteczku czy wsi można takie znaleźć.

Zdjęcie tytułowe: Archiwum Klubu Gaja

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.