Drzewo Roku 2021 – trzy dęby na podium [ZDJĘCIA]

Podziel się:
drzewo roku 2021

Poznaliśmy laureatów w konkursie na Drzewo Roku 2021 organizowanym przez Klub Gaja. Zwycięski okaz to dąb szypułkowy, liczy około 400 lat, ma 13 metrów wysokości, 7 metrów obwodu i stoi w Puszczy Białowieskiej. Walka trwała do samego końca, a między pierwszym i drugim miejscem różnica głosów wyniosła zaledwie 250 głosów.

Tegoroczny zwycięzca
Fot. Archiwum Klubu Gaja

Szacunek do drzew

To była już 11 edycja plebiscytu. Kandydatury mógł zgłosić każdy, kto w swoim otoczeniu dostrzegł drzewo z niezwykłą historią. Ideą konkursu jest przede wszystkim promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz znalezienie przykładów trwałych związków między kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewami. Dlatego ciekawych opowieści związanych z drzewami nie zbrakło.

Magiczne drzewo na Cieńkowie
Fot. Archiwum Klubu Gaja

Zdrowa rywalizacja

Po ogłoszeniu wyników organizatorzy konkursu zebrali reakcje od reprezentantów lokalnej społeczności, która zgłosiła kandydaturę „Strażnika Puszczy” (7380 głosy).

„Cieszymy się bardzo, że dla tak wielu osób Dąb Dunin (Strażnik Puszczy) jest ważny i dzięki temu tak wiele głosów udało się zgromadzić i wygrać. Pozdrawiamy i dziękujemy naszemu kontrkandydatowi z Lublina za tak wspaniałą rywalizację do samego końca. To była jedna z najbardziej ekscytujących rywalizacji konkursu Drzewo Roku. Dlatego dziękujemy wszystkim za mobilizację i dobrą energię!” – komentują dla Klubu Gaja Agnieszka Aleksiejczuk i Tomasz Niechoda.

„Strażnik Puszczy” – tegoroczny zwycięzca
Fot. Archiwum Klubu Gaja

Podium dla dębów

Pozostałe dwa miejsca również przypadły dla okazałych dębów. Drugie miejsce w głosowaniu internautów i pasjonatów przyrody zdobył Dąb w Lublinie (7130 głosów), natomiast podium zamyka Dąb Obrońca w Śladowie (1964 głosy). Z tym ostatnim wiąże się ciekawa opowieść. Gdy w czasach II Wojny Światowej w okolicy spadła bomba, ogień szybko rozprzestrzenił się po sąsiedztwie. Ogromny i okazały dąb „zatrzymał” pożar i ocalił posesję właścicieli. Od 30 lat drzewo będące także pomnikiem przyrody zamieszkują bociany.

„Dąb Obrońca”
Fot. Archiwum Klubu Gaja

Pozostali laureaci

Z wynikami można zapoznać się na dedykowanej stronie konkursu na Drzewo Roku. Jacek Bożek, szef Klubu Gaja w komunikacie prasowym podkreśla – „Konkursem o tytuł Drzewa Roku staramy się budować kapitał społeczny wokół drzew i wartości z nimi związanych. Przyroda jest nam niezbędna i od niej jesteśmy zależni, można o tym mówić i przypominać na różne sposoby. Ważna jest także edukacja i relacje nawiązywane w czasie wspólnych działań dla naszych drzew. To właśnie sprawia, że konkurs cieszy się zainteresowaniem wielu ludzi i instytucji. Gratuluję zwycięzcom.”

Kolejne miejsca zajęli:

 • Strażnik Kopalni w Sosnowcu (woj. śląskie) – 1571 głosów
 • Joshua Tree w Gliwicach ( woj. śląskie) – 1489 głosów
 • Kasztan jadalny w Reptach Śląskich (woj. śląskie) – 1444 głosy
 • Dąb Fredry z Rzeszowa (woj. podkarpackie) – 1256 głosów
 • Cypryśnik w Kórniku(woj. wielkopolskie) – 972 głosy
 • Topola w Słońsku(woj. lubuskie) – 804 głosy
 • Jodła Jagna w Nadleśnictwie Młynary ( warmińsko-mazurskie) – 504 głosy
 • Lipa Ocalona w Wiśniewie (woj. mazowieckie) – 349 głosów
 • Magiczne drzewo na Cieńkowie w Beskidzie Śląskim (woj. śląskie)- 346 głosów
 • Najstarsze drzewo w mieście – Zduńska Wola (woj. łódzkie)- 307 głosów
 • Drzewo Podwórkowe w Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie) – 299 głosów
 • Samotna Sosna w Słowińskim Parku Narodowym (woj. pomorskie) – 236 głosów
 • Wierzbowa brama Krakowa (woj. małopolskie)- 215 głosów

Zdjęcie tytułowe: Archiwum Klubu Gaja

Podziel się: