Dublin przeszedł całkowicie na OZE. Niestety — ten amerykański

91
0
Podziel się:

Dublin w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych to miasto wzorcowe pod względem wdrożenia zrównoważonego rozwoju i konsekwentnego dążenia do przejścia na 100 proc. OZE. Jak do tego doszło?

Dublin 100 proc. OZE? Pełna elektryfikacja miasta wraz z autami oraz instalacja urządzeń słonecznych we wszystkich budynkach – to priorytety władz Dublina, w amerykańskim stanie Ohio.

Pierwsze przedsięwzięcia promocji Dublina jako energooszczędnego

Jednym z pierwszych środowiskowych przedsięwzięć Dublina było podjęcie decyzji o dążeniu do neutralności klimatycznej. Dlatego w 2012 r. miasto przeszło na oświetlenie LED zarówno w sygnalizacji świetlnej, jak i w oświetleniu ulicznym. W ubiegłym roku przyjęło natomiast nowe ramy strategiczne planu miejskiego, w którym zrównoważony rozwój stał się priorytetowy. Kluczowymi aspektami były:

  • rozwój gospodarczy miasta,
  • odpowiedzialność fiskalna,
  • i ochrona środowiska naturalnego.


Dublin 100 proc. OZE. Promocja energetyki słonecznej w mieście

W pierwszej połowie czerwca Rada Miasta zagłosowała za przyjęciem zmienionych przepisów kodeksu zagospodarowania przestrzennego. Położyła w nich szczególny nacisk na zastosowanie w energetyce odnawialnej urządzeń, a także instalacji słonecznych. Miasto leży w stanie Ohio, który jest silnie nasłoneczniony. Dlatego też w energetyce odnawialnej panele i kolektory słoneczne są najbardziej wydajnymi pod względem ekonomicznym.

W mieście mieszczą się dwie licencjonowane i certyfikowane firmy instalacji słonecznych: EnergySage i Solar Direct. Miasto miało większe ambicje i aspiracje pod względem polityki zrównoważonego rozwoju. Dlatego też postanowiło dążyć do całkowitej neutralności klimatycznej.

Dublin w pełni przyjazny dla klimatu i środowiska naturalnego

W połowie lipca władze miasta Dublin wydały oświadczenie dla mediów, że wszystkie budynki w mieście, a także latarnie uliczne i stacje ładowania pojazdów elektrycznych, będą zasilane w 100 proc. energią odnawialną. A wszystko to w ramach współpracy z niezależnym detalicznym dostawcą energii elektrycznej IGS Energy.

Miasto uważa, że partnerstwo to jest krokiem milowym do tego, by również inne miasta USA jak najszybciej osiągnęły neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla.

— Dublin aspiruje do roli lidera i przykładu zrównoważonych operacji miejskich — stwierdził Robert Ranc, zastępca kierownika miasta. — Jesteśmy dumni, że możemy współpracować nie tylko z dostawcą energii odnawialnej, ale także z firmą z siedzibą w Dublinie, aby realizować tę wizję.

Źródła:

  • abc6onyourside.com/news/local/city-of-dublin-announces-they-are-completely-powered-by-renewable-energy-climate-change-solar-power-iga-energy-charging-stations-columbus-ohio-enviornment
  • columbusunderground.com/dublin-touts-100-renewable-energy-conversion-we1/
  • dublinohiousa.gov/dev/dev/wp-content/uploads/2021/10/C5_2018-Sustainability-Framework-Plan.pdf
  • www.energysage.com/local-data/solar-companies/oh/franklin-county/dublin/
  • www.solardirect.com/city/dublin-oh-solar-installers/

Zdjęcie tytułowe: Peter J. Newman/Shutterstock

Podziel się: