Udostępnij

Dublin przeszedł całkowicie na OZE. Niestety — ten amerykański

01.08.2023

Dublin w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych to miasto wzorcowe pod względem wdrożenia zrównoważonego rozwoju i konsekwentnego dążenia do przejścia na 100 proc. OZE. Jak do tego doszło?

Dublin 100 proc. OZE? Pełna elektryfikacja miasta wraz z autami oraz instalacja urządzeń słonecznych we wszystkich budynkach – to priorytety władz Dublina, w amerykańskim stanie Ohio.

Pierwsze przedsięwzięcia promocji Dublina jako energooszczędnego

Jednym z pierwszych środowiskowych przedsięwzięć Dublina było podjęcie decyzji o dążeniu do neutralności klimatycznej. Dlatego w 2012 r. miasto przeszło na oświetlenie LED zarówno w sygnalizacji świetlnej, jak i w oświetleniu ulicznym. W ubiegłym roku przyjęło natomiast nowe ramy strategiczne planu miejskiego, w którym zrównoważony rozwój stał się priorytetowy. Kluczowymi aspektami były:

  • rozwój gospodarczy miasta,
  • odpowiedzialność fiskalna,
  • i ochrona środowiska naturalnego.


Dublin 100 proc. OZE. Promocja energetyki słonecznej w mieście

W pierwszej połowie czerwca Rada Miasta zagłosowała za przyjęciem zmienionych przepisów kodeksu zagospodarowania przestrzennego. Położyła w nich szczególny nacisk na zastosowanie w energetyce odnawialnej urządzeń, a także instalacji słonecznych. Miasto leży w stanie Ohio, który jest silnie nasłoneczniony. Dlatego też w energetyce odnawialnej panele i kolektory słoneczne są najbardziej wydajnymi pod względem ekonomicznym.

W mieście mieszczą się dwie licencjonowane i certyfikowane firmy instalacji słonecznych: EnergySage i Solar Direct. Miasto miało większe ambicje i aspiracje pod względem polityki zrównoważonego rozwoju. Dlatego też postanowiło dążyć do całkowitej neutralności klimatycznej.

Dublin w pełni przyjazny dla klimatu i środowiska naturalnego

W połowie lipca władze miasta Dublin wydały oświadczenie dla mediów, że wszystkie budynki w mieście, a także latarnie uliczne i stacje ładowania pojazdów elektrycznych, będą zasilane w 100 proc. energią odnawialną. A wszystko to w ramach współpracy z niezależnym detalicznym dostawcą energii elektrycznej IGS Energy.

Miasto uważa, że partnerstwo to jest krokiem milowym do tego, by również inne miasta USA jak najszybciej osiągnęły neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla.

— Dublin aspiruje do roli lidera i przykładu zrównoważonych operacji miejskich — stwierdził Robert Ranc, zastępca kierownika miasta. — Jesteśmy dumni, że możemy współpracować nie tylko z dostawcą energii odnawialnej, ale także z firmą z siedzibą w Dublinie, aby realizować tę wizję.

Źródła:

  • abc6onyourside.com/news/local/city-of-dublin-announces-they-are-completely-powered-by-renewable-energy-climate-change-solar-power-iga-energy-charging-stations-columbus-ohio-enviornment
  • columbusunderground.com/dublin-touts-100-renewable-energy-conversion-we1/
  • dublinohiousa.gov/dev/dev/wp-content/uploads/2021/10/C5_2018-Sustainability-Framework-Plan.pdf
  • www.energysage.com/local-data/solar-companies/oh/franklin-county/dublin/
  • www.solardirect.com/city/dublin-oh-solar-installers/

Zdjęcie tytułowe: Peter J. Newman/Shutterstock

Autor

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.