Udostępnij

Duńczycy zbudują sztuczną wyspę dla turbin wiatrowych. Elektrownia ma zasilić 10 mln gospodarstw domowych

17.12.2019

Duńskie ministerstwo energii chwali się planowaną inwestycją w turbiny wiatrowe, których łączna moc ma odpowiadać zapotrzebowaniu 10 milionów gospodarstw domowych. Projekt zostanie sfinansowany przez prywatne przedsiębiorstwa.

W liczącej około 6 milionów mieszkańców Danii powstanie jedna lub więcej sztucznych wysp, wokół których stanąć mają turbiny wiatrowe. Obecnie trwa poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji, jednak wiadomo już, że planowany koszt inwestycji równa się 200-300 miliardów koron duńskich (czyli, w przeliczeniu, 30-45 miliardów dolarów amerykańskich). Fundusze mają pochodzić od prywatnych inwestorów, którzy będą mogli włączyć się w projekt – poinformowało przed kilkoma dniami duńskie ministerstwo energii. Moc planowanej elektrowni ma wynosić 10 GW, co komentatorzy przeliczają na możliwość zaspokojenia potrzeb 10 milionów statystycznych europejskich gospodarstw domowych.

Podobne rozwiązanie, tj. wykorzystanie sztucznej wyspy jako części infrastruktury elektrowni, zapowiadano w ostatnich latach kilka. Jedna inwestycji, planowana przez międzynarodowe  konsorcjum, ma stanąć na Morzu Północnym. Sztuczne wyspy – służące za miejsce dla infrastruktury związanej z przetwarzaniem energii, jak i bazę dla pracowników – mogą pozwolić na wykorzystanie miejsc dogodnych do wytwarzania energii, nawet jeśli znajdują się one z dala od „prawdziwego” lądu.

Póki co nie są znane szczegóły dotyczące duńskiej inwestycji – tak natomiast prezentuje się projekt wspomnianej sztucznej wyspy, która stanąć ma między Wielką Brytanią, Niemcami a Danią:

Dania należy do liderów, jeśli chodzi o rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych, co sprzyja jej transformacji w kierunku neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jak informował przed paroma miesiącami serwis Renewables Now, 15 września padł tam rekord, jeśli chodzi o ilość energii wytworzonej przez turbiny wiatrowe. Korzystnie silny wiatr sprawił wówczas, że zaspokoiły one 130 proc. dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Bildagentur Zoonar GmbH

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.