Udostępnij

Duże zwierzęta słodkowodne na granicy wyginięcia. Prawie wszystkie zjedliśmy lub zatruliśmy

13.08.2019

Międzynarodowy zespół naukowców sprawdził, jak we współczesnym świecie radzą sobie duże zwierzęta słodkowodne – w tym oczywiście ryby. Okazało się, że (wyniki badań opublikowano w „Global Change Biology”) nie radzą sobie w ogóle i od lat 70. ubiegłego wieku zniknęło około 90 proc. z nich. Najgorzej sytuacja wygląda, kiedy chodzi o duże ryby.

– Tempo zanikania populacji kręgowców jest znacznie większe w wodach słodkich niż na lądzie lub w środowiskach morskich. – można przeczytać w publikacji naukowców pracujących na uniwersytetach w Niemczech, Austrii, USA i w Wielkiej Brytanii, którzy przyjrzeli się zmianom populacji 126 gatunków słodkowodnej megafauny. Zwracają oni jednocześnie uwagę, że choć słodkie wody zajmują jedynie około 1 proc. powierzchni planety, to są domem nawet dla 1/3 wszystkich gatunków kręgowców. Choć jak się okazuje nie jest to dom przyjazny i gatunki znikają.

Okazało się, że w ciągu ostatnich 40 lat duże zwierzęta słodkowodne znikały dwa razy szybciej niż te zamieszkujące inne ekosystemy. W tym czasie zniknęło niemal 90 proc. z nich. Najgorzej było, kiedy chodzi o duże (przyglądano się zwierzętom ważącym ponad 30 kilogramów) ryby. W tym wypadku spadek wyniósł aż 94 proc., a do najbardziej zagrożonych zaliczono między innymi jesiotra, który zniknął już w zasadzie ze wszystkich europejskich rzek, łososiowate i duże ryby sumokształtne. Źle jest w Europie – także z zasięgiem siedlisk, które kurczą się w szybkim tempie. Jeszcze gorzej jest w częściach Azji, gdzie zniknęło nawet 99 proc. dużych ryb. Na przykład w Mekongu ich populacje zmniejszyły się praktycznie do zera. Wymieniono zresztą kilka gatunków, które już wymarły – jak na przykład delfin chiński i wiele takich, które są na granicy wyginięcia.

Wskazano także na to, że zmniejszający się zasięg występowania bobrów jest ogromnym problemem, ponieważ ich praca jest istotna dla stworzenia środowiska, w którym mogą żyć inne gatunki. Wśród powodów tak szybkiego zanikania populacji zwierząt słodkowodnych wymienia się trzy najważniejsze. Pierwszym jest to, że są one zabijane przez ludzi, którzy pozyskują w ten sposób pożywienie, skóry, jaja i różne trofea. Drugim jest zanieczyszczenie słodkich wód, które uniemożliwia życie tym gatunkom. Trzecim nadmierna regulacja rzek, która niszczy ich ekosystem.

Są nieliczne przykłady odwrócenia tego trendu i gatunków, które zaczęły odzyskiwać liczebność. Zwykle jest to zasługą wysiłków podjętych na rzecz ich ochrony. I właśnie o takie wysiłki apelują autorzy badania, którzy zwracali uwagę, że zgodnie z „Czerwoną księgą gatunków zagrożonych” ponad połowa gatunków słodkowodnej megafauny jest zagrożona wyginięciem. – Mimo to mogą liczyć na mniej badań i ochrony niż megafauna ekosystemów lądowych i morskich – napisali w oświadczeniu.

Fot. Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.