Udostępnij

Dwa polskie jeziora znikają. Tam, gdzie była woda, widać suchą ziemię

06.07.2020

„Zagłada jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego postępuje” – napisał na stronie internetowej Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze Józef Drzazgowski, który od lat walczy o przyrodę na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Opublikował także film, w którym widać, że jeziora Wilczyńskie i Kownackie niemal zniknęły.

Pojezierze Gnieźnieńskie, leżące na granicy województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, to miejsce, gdzie susza jest wyjątkowo dotkliwa. Roczna suma opadów jest tam najniższa w Polsce, a sytuację dodatkowo pogarszają funkcjonujące w okolicy kopalnie odkrywkowe.

„We wschodniej Wielkopolsce kopalnia powstała po wojnie. A nawet wcześniej, bo już Niemcy wydobywali tutaj węgiel. Obecnie pod szyldem Kopalni Węgla Brunatnego Konin [należącej do spółki ZE-PAK] jest już dziesięć odkrywek. I to jest jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą się przyrodzie wydarzyć” – mówił Józef Drzazgowski w rozmowie ze SmogLabem. Jak tłumaczył, do każdego złoża trzeba się dokopać, wypompować miliardy metrów sześciennych wody, a nawet przesiedlić wioski i wyciąć lasy.

„Powstaje tak zwany lej depresyjny, który według inwestora zazwyczaj znajduje się obok jeziora, ale go nie dosięga. To się w praktyce nie sprawdza, przez co Pojezierze Gnieźnieńskie ginie” – dodawał.

Znikające jeziora

Już ponad rok temu Józef Drzazgowski alarmował o coraz niższym poziomie wody w jeziorach Wilczyńskim i Kownackim. W tym pierwszym spadł o 5 metrów, w drugim – o 4.

Sytuacja od tamtego czasu znacząco się pogorszyła. Teraz w miejscu, gdzie jeszcze niedawno była woda, widać suchą ziemię. Widać to na filmie przygotowanym przez Stowarzyszenie Eko-Przyjezierze:

„Ubytek wody w jeziorach się pogłębił i odsłonił kolejne połacie dna jezior. Degradacja postępuje  błyskawicznie” – pisze Drzazgowski na stronie Eko-Przyjezierza.

Powstaną dwa nowe jeziora i nowa odkrywka?

„W tym samym czasie spółka ZE PAK zalewa dwie nieużywane już odkrywki Lubstów i Koźmin wodą, za którą kopalnia nie zapłaciła” – piszą aktywiści Fundacji Rozwój Tak-Odkrywki Nie. „Powstałe w tych miejscach akweny nie zastąpią jednak znikających jezior. Po pierwsze dlatego, że istnieje duże ryzyko, że woda będzie zanieczyszczona związkami siarki. Woda będzie mieć kolor brązowy, kwaśny odczyn i nie będzie nadawała się ani do życia, ani do rekreacji. Po drugie, ponieważ będą prywatną własnością ZE PAK-u” – dodają.

Co więcej, spółka wciąż zabiega o otwarcie kolejnej odkrywki – Ościsłowo. „>>Ościsłowo<< miało być tym pomostem dającym czas na przygotowanie regionu i lokalnej społeczności do nowych projektów i pomysłów na wykorzystanie innych niż węgiel źródeł energii. Nie da się bowiem z >>polskiego złota<<, jak to nazywa się węgiel w naszym kraju, zrezygnować z dnia na dzień” – czytamy na oficjalniej stronie planowanej odkrywki.

ZE-PAK wciąż nie ma jednak niezbędnych pozwoleń do utworzenia nowej kopalni. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przedłużyła termin postępowania w tej sprawie do 31 grudnia 2020.

Zdjęcie: screenshot z filmu/Eko-Przyjezierze

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.