Udostępnij

Dwa polskie jeziora znikają. Tam, gdzie była woda, widać suchą ziemię

06.07.2020

„Zagłada jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego postępuje” – napisał na stronie internetowej Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze Józef Drzazgowski, który od lat walczy o przyrodę na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Opublikował także film, w którym widać, że jeziora Wilczyńskie i Kownackie niemal zniknęły.

Pojezierze Gnieźnieńskie, leżące na granicy województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, to miejsce, gdzie susza jest wyjątkowo dotkliwa. Roczna suma opadów jest tam najniższa w Polsce, a sytuację dodatkowo pogarszają funkcjonujące w okolicy kopalnie odkrywkowe.

„We wschodniej Wielkopolsce kopalnia powstała po wojnie. A nawet wcześniej, bo już Niemcy wydobywali tutaj węgiel. Obecnie pod szyldem Kopalni Węgla Brunatnego Konin [należącej do spółki ZE-PAK] jest już dziesięć odkrywek. I to jest jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą się przyrodzie wydarzyć” – mówił Józef Drzazgowski w rozmowie ze SmogLabem. Jak tłumaczył, do każdego złoża trzeba się dokopać, wypompować miliardy metrów sześciennych wody, a nawet przesiedlić wioski i wyciąć lasy.

„Powstaje tak zwany lej depresyjny, który według inwestora zazwyczaj znajduje się obok jeziora, ale go nie dosięga. To się w praktyce nie sprawdza, przez co Pojezierze Gnieźnieńskie ginie” – dodawał.

Znikające jeziora

Już ponad rok temu Józef Drzazgowski alarmował o coraz niższym poziomie wody w jeziorach Wilczyńskim i Kownackim. W tym pierwszym spadł o 5 metrów, w drugim – o 4.

Sytuacja od tamtego czasu znacząco się pogorszyła. Teraz w miejscu, gdzie jeszcze niedawno była woda, widać suchą ziemię. Widać to na filmie przygotowanym przez Stowarzyszenie Eko-Przyjezierze:

„Ubytek wody w jeziorach się pogłębił i odsłonił kolejne połacie dna jezior. Degradacja postępuje  błyskawicznie” – pisze Drzazgowski na stronie Eko-Przyjezierza.

Powstaną dwa nowe jeziora i nowa odkrywka?

„W tym samym czasie spółka ZE PAK zalewa dwie nieużywane już odkrywki Lubstów i Koźmin wodą, za którą kopalnia nie zapłaciła” – piszą aktywiści Fundacji Rozwój Tak-Odkrywki Nie. „Powstałe w tych miejscach akweny nie zastąpią jednak znikających jezior. Po pierwsze dlatego, że istnieje duże ryzyko, że woda będzie zanieczyszczona związkami siarki. Woda będzie mieć kolor brązowy, kwaśny odczyn i nie będzie nadawała się ani do życia, ani do rekreacji. Po drugie, ponieważ będą prywatną własnością ZE PAK-u” – dodają.

Co więcej, spółka wciąż zabiega o otwarcie kolejnej odkrywki – Ościsłowo. „>>Ościsłowo<< miało być tym pomostem dającym czas na przygotowanie regionu i lokalnej społeczności do nowych projektów i pomysłów na wykorzystanie innych niż węgiel źródeł energii. Nie da się bowiem z >>polskiego złota<<, jak to nazywa się węgiel w naszym kraju, zrezygnować z dnia na dzień” – czytamy na oficjalniej stronie planowanej odkrywki.

ZE-PAK wciąż nie ma jednak niezbędnych pozwoleń do utworzenia nowej kopalni. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przedłużyła termin postępowania w tej sprawie do 31 grudnia 2020.

Zdjęcie: screenshot z filmu/Eko-Przyjezierze

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.