Udostępnij

Dwadzieścia minut z naturą wystarczy, by obniżyć poziom stresu

18.04.2019

Fakt, że przebywanie na łonie natury wpływa korzystnie na stan psychiczny, jest dobrze udokumentowany. Badacze z Uniwersytetu w Michigan postanowili jednak przyjrzeć się temu, jaki czas kontaktu jest najkorzystniejszy w redukcji stresu. 

W trwającym dwa miesiące badaniu uczestniczyło 36 osób żyjących w mieście. Naukowcy przy okazji ich aktywności na świeżym powietrzu – w miejscach, gdzie badany miał kontakt z miejską zielenią – mierzyli poziom dwóch biologicznych wskaźników stresu w ślinie – kortyzolu oraz alfa-amylazy.

Po przeanalizowaniu zebranych w ten sposób danych okazało się, że dbanie o dobrostan psychiczny nie wymaga wysokich nakładów w postaci czasu. Optimum oszacowano na 20-30 minut dziennie – przy takim czasie spadek stężeń kortyzolu i alfa-amylazy był najbardziej efektywny. Wydłużenie czasu wiązało się z dalszą redukcją hormonów stresu, jednak zachodzącą znacząco wolniej.

Co ciekawe, w przypadku kortyzolu nie miał znaczenia rodzaj aktywności podejmowanej przez badanych w kontakcie z naturą – zarówno w przypadku spaceru, biegania, jak i siedzenia na ławce, spadek był podobny. W przypadku alfa-amylazy zaobserwowano natomiast, że redukcja hormonu jest efektywniejsza u osób, które w trakcie kontaktu z naturą siedziały – wyłącznie lub łącząc siedzenie z chodzeniem.

Recepta na spokój

Dlatego badacze z Uniwersytetu w Michigan rekomendują lekarzom „przepisywanie recept na naturę” – jako wsparcie dla standardowego leczenia farmakologicznego, ale także w profilaktyce zdrowia psychicznego.

Niedawno podobne rozwiązanie usankcjonowano na szkockich Szetlandach, o czym informowaliśmy tutaj.

Oczywiście – i bez dodatkowych ram prawnych lekarze mogą zalecać pacjentom kontakt z naturą. Również my sami możemy zadbać o siebie poświęcając odrobinę czasu na odstresowanie.

 

Z pełnym raportem amerykańskich badaczy można zapoznać się tutaj.

Źródło: Frontiers in Psychology

Zdjęcie: Shutterstock/dotshock

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.