Udostępnij

Działacze Greenpeace aresztowani po akcji przed siedzibą Lasów Państwowych. „Nie tnijcie!”

23.07.2020

Pod zarzutem niszczenia mienia aresztowanych zostało siedem osób, które protestowały pod siedzibą Lasów Państwowych. W ramach wczorajszej akcji Greenpeace domagało się całkowitego zaprzestania wycinek w najstarszych i najcenniejszych lasach, administrowanych przez spółkę.

Aktywiści Greenpeace protestowali w środę pod siedzibą Lasów Państwowych. Domagali się od spółki zaprzestania działań w najstarszych i najcenniejszych lasach, które znajdują się pod jej zarządem. Chodzi o ok. 15 proc. terenów leśnych w Polsce, do których organizacja zalicza m.in. Puszczę Białowieską, Karpacką, Knyszyńską i Borecką.

Czytaj także: Wycinki w Polsce wzrosły o 58 proc. Przez nowy projekt resortu środowiska będzie jeszcze gorzej?

W ramach protestu – z wykorzystaniem kleju i trocin – na elewacji budynku umieszczono wezwanie „Nie tnijcie!”. Akt ten został uznany za niszczenie mienia, w związku z czym aresztowanych zostało siedmioro osób. Jak podaje Greenpeace, wśród zatrzymanych znalazła się także kampanierka, udzielającą wypowiedzi do mediów, a także dziennikarka obywatelska relacjonująca wydarzenie.

Lasy także dla przyszłych pokoleń

„To szefowie koncernu Lasy Państwowe realizują swój biznesplan, zamieniając polską dziką przyrodę, nasze wspólne dobro, w trociny. Ofiarami tego działania są również piękne, stare, często naturalne lasy, takie jak Puszcza Białowieska, Karpacka, Knyszyńska, Borecka. Są one ostoją różnorodności biologicznej oraz naszym największym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z kryzysem klimatycznym” – komentowała w trakcie akcji Marta Grundland z Greenpeace Polska.

„W ciągu ostatnich dwudziestu lat poziom wycinek prowadzonych przez koncern Lasy Państwowe wzrósł blisko dwukrotnie. Coraz większa jest liczba zrębów zupełnych, czyli kilkuhektarowych wycinek, po których w lesie zostaje księżycowy krajobraz. Również w cennych przyrodniczo lasach” – napisano w wydanym przez Greenpeace oświadczeniu.

Organizacja podkreśla przy tym, że ponad 3/4 polskich lasów jest własnością Skarbu Państwa, z czego większością zarządza spółka Lasy Państwowe. „Lasy Państwowe powinny dbać o to, aby nasze lasy służyły również przyszłym pokoleniom i były nie tylko źródłem surowca drzewnego, ale również ostoją dzikiej przyrody i miejscem rekreacji” – podkreśla organizacja.

Zatrzymanie protestujących. Nieadekwatne środki?

„Te osoby bronią naszego wspólnego dobra – wszystkich starych polskich lasów – przed niszczycielską polityką leśnych baronów. Zastosowano wobec nich absurdalnie nieadekwatne środki, ale jeśli władze liczą, że takimi działaniami będą w stanie uciszyć obywatelki i obywateli, to są w błędzie” – skomentował sprawę Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

„Trwa kryzys klimatyczny. Trwa szóste wielkie wymieranie gatunków. W tej sytuacji niszczenie cennych przyrodniczo siedlisk, takich jak stare lasy, jest absolutnie niedopuszczalne. Dlatego zapewne coraz więcej ludzi w różnych miejscach naszego kraju sprzeciwia się niszczeniu przyrody, dziejącego się – co gorsza – w majestacie prawa” – uważa prof. Przemysław Chylarecki, były członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody. „Potrzebujemy więcej takich dzielnych osób, dających słuszny odpór złu, jakie decydenci wyrządzają przyrodzie! W czasach kiedy Sejm przestał być platformą dyskusji, wypracowywania kompromisowych, dobrych dla ludzi i przyrody decyzji, demonstracje i akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa są ostatnim sposobem na to, by obywatele mogli stanąć w obronie naszego wspólnego dobra!” – podkreśla Chylarecki.

_

Zdjęcie: Max Zieliński (źródło: Greenpeace)

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.