Polski Alarm Smogowy przygotował petycję, w której apeluje do władz Województwa Małopolskiego o wprowadzenie uchwały anty-smogowej dla Małopolski, która doprowadzi do wyeliminowania najbardziej trujących pieców na węgiel i drewno, w których można też spalać śmieci. Podpisało się pod nią już ponad 5 tys. osób.
Oto w jaki sposób część z nich motywowała, złożenie swojego podpisu. Jeżeli chcesz do nich dołączyć, to tekst petycji znajdziesz na stronie chceoddychac.pl – TUTAJ.
Bibice – koszmar zaczyna się w momencie pojawienia sie lekkiego tylko chłodu – ludzie odpalają piece i 850 letnia wieś zamienia się w komorę gazową!!! Nie wiem jakie mają piece i czym palą, wiem natomiast, ze nie jest to właściwe środowisko do życia dla nikogo !! Ani dla dzieci – które pół roku spędzają szczelnie zamknięte w domu! czy dla osób starszych, które juz same nie wiedzą na co od tego chorują! czy dla kogokolwiek innego – w tym mnie : chorej na astmę oskrzelową i dzieki tym zanieczyszczeniom stale podduszoną (cytat z lekarza pulmonologa!). Trojanowice – tam chodzi do przedszkola córka – identyczna sytuacja – powietrze siwe od dymu i nie sa sie oddychać !!! Dodatkowo brak odpowiednich dróg dojazdowych od strony północnej do miasta, a przy tym deweloperskie rozrastanie się miasta w stronę północy bez jakiejkolwiek kontroli powoduje, ze Bibice i okoliczne wsie po prostu toną w korkach i spalinach samochodowych! Czy znajdzie sie wreszcie ktoś, który zapanuje nad tą piekielną sytuacją?!?!?
Kamila
Dzieci chorują ciągle w okresie grzewczym. Więcej państwo wyda pieniędzy na nfz i leczenie ludzi z astmą, alergiami i innymi dolegliwościami, niż wymiana, pieców starej generacji. A straż miejska nic sobie nie robi z kominami z których leci czarny śmierdzący dym. Też powinno być to jakoś bardziej karane, jeśli ktoś pali śmieci. W Nowym Sączu co i raz ludzie palą śmieci, a żadnych konsekwencji nie ma
Monika
Apelujemy do Zarządu i Sejmiku Województwa o przyjęcie takiego prawa, które będzie chronić nasze zdrowie i życie. Apelujemy o uchwałę antysmogową dla Małopolski. Apelujemy o przyjęcie skutecznego Programu ochrony powietrza.
Klaudia
Chcemy czystego powietrza również na wsiach w Małopolsce,dramat jest w okolicach Brzeska (Małopolska). Mieszkańcy palą czym się da w piecach: płyty meblowe, stare opony,plastik. Żądam zmian prawnych w tej kwesti i ustaw.
Ela
Po to aby zmiana w powietrzu była odczuwalna niezbędne jest podjęcie działań w całej Małopolsce. Nasze uzdrowiska już dawno przestały nimi być w zimie… Wszyscy mamy prawo do tego aby móc głęboko odetchnąć bez obaw.
Adrian
Bez wprowadzenia przepisów antysmogowych obowiązujących w całym regionie starania o poprawę jakości powietrza będą skazane na porażkę. Apeluję
Małgorzata
większość krakowskiego smogu pochodzi z „niskiej emisji” gmin ościennych w aglomeracji krakowskiej. Moja mama zmarła na raka płuc nigdy nie paląc papierosów.
Miko laj
Wieczorem we wsiach podhalańskich powietrze ma zapach taki, jak kilkadziesiąt lat temu na dworcach kolejowych, za czasów lokomotyw węglowych. Opłata „klimatyczna” to jawne wyłudzanie nienależnych dochodów.
Wojciech
Mieszkam w podkrakowskich Zielonkach, gdzie problem jest bardzo duży. Ludzie oddychają trucizną. Z pełną odpowiedzialnością mówię, że ten kto na to pozwala, jest odpowiedzialny za zabijanie ludzi… Chciałbym też, aby ta inicjatywa była naszą lokalną odpowiedzią na aktualne przesłanie encykliki ekologicznej „Laudato si'” Papieża oraz konkretną odpowiedzią na apel arcybiskupów Archidiecezji Katowickiej: „…Raz jeszcze prosimy, podejmijmy wszyscy działania na rzecz wspólnego dobra, jakim jest zdrowe i czyste powietrze. Zachęcamy władze samorządowe miast i gmin naszego województwa do radykalnego działania w tym zakresie…” [za:] http://www.swietostworzenia.pl/2-aktualne/615-polscy-biskupi-nie-wolno-przyczyniac-sie-do-malych-katastrof-ekologicznych. Bądźmy pierwsi w systemowym uporaniu się z tym problemem i przykładem dla innych.
Kasper
Mieszkam w Warszawie, ale bardzo lubię Krynicę, Muszynę i okolice i kilka razy w roku przyjeżdżam. Jadąc po zdrowie, w chłodne i mroźne dni przez Małopolskę widzę takie same dymy zarówno w Krynicy i okolicach jak na trasie przejazdu. Chcę oddychać czystym powietrzem!
Emilia
Mieszkam na wsi. W powszechnym mniemaniu to oznacza świeże wiejskie powietrze. To nie jest prawda! Na małopolskiej wsi, gęsto zaludnionej, praktycznie każdy dom wyposażony jest w kopciucha z dmuchawą – to są prawdziwe generatory toksycznego dymu! Nawet jeśli ktoś wymienia stary kocioł, to na nowego kopciucha. W nowych domach również instalowane są właśnie kopciuchy. Jeżeli to nie zostanie zakazane, dobrowolnie nikt nie będzie instalował niskoemisyjnych kotłów i będziemy się dalej dusić! A nasze dzieci? W jaki sposób one mają się normalnie rozwijać, jeśli przez większą część roku powietrze jest tak zanieczyszczone, że nie da się wyjść na spacer? Uchwała antysmogowa jest absolutnie konieczna! Mówimy o podstawowym prawie do oddychania, do życia!
Jolanta
Popieram! W gminie Świątniki Górne powietrze dramatyczne, wieczorem nie do wytrzymania, nie da się oddychać! Nikt z tym nic nie robi! Wszyscy uważają, że to problem Krakowa, a na wsi powietrze jest krystaliczne i można spalać słabej jakości węgiel, stare meble czy śmieci ! Działania antysmogowe muszą koniecznie objąć gminy podkrakowskie, gdyż są one również odpowiedzialne za stan powietrza w Krakowie, w którym przecież uczą się i pracują mieszkańcy tych gmin!
Aleksandra
W Małopolsce w okresie grzewczym nie ma czym oddychać, nie da się normalnie żyć!!! Nagminne jest spalanie odpadów – w większości domów. Sposób ogrzewania kopciuchami w XXI wieku to skandal.
Waldemar
Popieram ustawę antysmogową w małopolsce a szczególnie w Zakopanem. Miejscowość taka jak Zakopane powinna mieć czyste powietrze przecież tu ludzie przyjeżdżają właśnie po to aby oddychać czystym powietrzem
Teresa
Prawo do oddychania czystym powietrzem – to jedno z podstawowych praw. Walczymy o PODSTAWOWE PRAWO! Chcemy móc normalnie oddychać i nie chorować od trującego powietrza!!!
Wojciech
Mieszkam w Zielonkach gdzie jakość powietrza jest zdecydowanie gorsza niż w Krakowie. Nie ma czym oddychac? Ustawa jest konieczna!
Jakub
Dla teraz i dla jutra. Człowiek nie jest w stanie przeżyć 3 minut bez złapania oddechu. To chyba oczywiste, że czyste środowisko jest koniecznie do tego, żebyśmy mogli żyć. Wyzbądźmy się interesowności, zacznijmy myśleć świadomie, nie strzelajmy sobie w kolano.
Dawid
Pragnę, by mój sąsiad nie miał już prawa kopcić z komina czarnym dymem, po którym moja ciężarna córka wymiotuje.
Ewa
(Pisownię pozostawiliśmy w oryginale.)
Fot. Wolbrom/Smogowa Mapa Polski.