Udostępnij

"Chcemy móc normalnie oddychać i nie chorować od trującego powietrza"

17.11.2016

Polski Alarm Smogowy przygotował petycję, w której apeluje do władz Województwa Małopolskiego o wprowadzenie uchwały anty-smogowej dla Małopolski, która doprowadzi do wyeliminowania najbardziej trujących pieców na węgiel i drewno, w których można też spalać śmieci. Podpisało się pod nią już ponad 5 tys. osób.

Oto w jaki sposób część z nich motywowała, złożenie swojego podpisu. Jeżeli chcesz do nich dołączyć, to tekst petycji znajdziesz na stronie chceoddychac.pl – TUTAJ.

Bibice – koszmar zaczyna się w momencie pojawienia sie lekkiego tylko chłodu – ludzie odpalają piece i 850 letnia wieś zamienia się w komorę gazową!!! Nie wiem jakie mają piece i czym palą, wiem natomiast, ze nie jest to właściwe środowisko do życia dla nikogo !! Ani dla dzieci – które pół roku spędzają szczelnie zamknięte w domu! czy dla osób starszych, które juz same nie wiedzą na co od tego chorują! czy dla kogokolwiek innego – w tym mnie : chorej na astmę oskrzelową i dzieki tym zanieczyszczeniom stale podduszoną (cytat z lekarza pulmonologa!). Trojanowice – tam chodzi do przedszkola córka – identyczna sytuacja – powietrze siwe od dymu i nie sa sie oddychać !!! Dodatkowo brak odpowiednich dróg dojazdowych od strony północnej do miasta, a przy tym deweloperskie rozrastanie się miasta w stronę północy bez jakiejkolwiek kontroli powoduje, ze Bibice i okoliczne wsie po prostu toną w korkach i spalinach samochodowych! Czy znajdzie sie wreszcie ktoś, który zapanuje nad tą piekielną sytuacją?!?!?

Kamila

Dzieci chorują ciągle w okresie grzewczym. Więcej państwo wyda pieniędzy na nfz i leczenie ludzi z astmą, alergiami i innymi dolegliwościami, niż wymiana, pieców starej generacji. A straż miejska nic sobie nie robi z kominami z których leci czarny śmierdzący dym. Też powinno być to jakoś bardziej karane, jeśli ktoś pali śmieci. W Nowym Sączu co i raz ludzie palą śmieci, a żadnych konsekwencji nie ma

Monika

Apelujemy do Zarządu i Sejmiku Województwa o przyjęcie takiego prawa, które będzie chronić nasze zdrowie i życie. Apelujemy o uchwałę antysmogową dla Małopolski. Apelujemy o przyjęcie skutecznego Programu ochrony powietrza.

Klaudia

Chcemy czystego powietrza również na wsiach w Małopolsce,dramat jest w okolicach Brzeska (Małopolska). Mieszkańcy palą czym się da w piecach: płyty meblowe, stare opony,plastik. Żądam zmian prawnych w tej kwesti i ustaw.

Ela

Po to aby zmiana w powietrzu była odczuwalna niezbędne jest podjęcie działań w całej Małopolsce. Nasze uzdrowiska już dawno przestały nimi być w zimie… Wszyscy mamy prawo do tego aby móc głęboko odetchnąć bez obaw.

Adrian

Bez wprowadzenia przepisów antysmogowych obowiązujących w całym regionie starania o poprawę jakości powietrza będą skazane na porażkę. Apeluję

Małgorzata

większość krakowskiego smogu pochodzi z „niskiej emisji” gmin ościennych w aglomeracji krakowskiej. Moja mama zmarła na raka płuc nigdy nie paląc papierosów.

Miko laj

Wieczorem we wsiach podhalańskich powietrze ma zapach taki, jak kilkadziesiąt lat temu na dworcach kolejowych, za czasów lokomotyw węglowych. Opłata „klimatyczna” to jawne wyłudzanie nienależnych dochodów.

Wojciech

Mieszkam w podkrakowskich Zielonkach, gdzie problem jest bardzo duży. Ludzie oddychają trucizną. Z pełną odpowiedzialnością mówię, że ten kto na to pozwala, jest odpowiedzialny za zabijanie ludzi… Chciałbym też, aby ta inicjatywa była naszą lokalną odpowiedzią na aktualne przesłanie encykliki ekologicznej „Laudato si'” Papieża oraz konkretną odpowiedzią na apel arcybiskupów Archidiecezji Katowickiej: „…Raz jeszcze prosimy, podejmijmy wszyscy działania na rzecz wspólnego dobra, jakim jest zdrowe i czyste powietrze. Zachęcamy władze samorządowe miast i gmin naszego województwa do radykalnego działania w tym zakresie…” [za:] http://www.swietostworzenia.pl/2-aktualne/615-polscy-biskupi-nie-wolno-przyczyniac-sie-do-malych-katastrof-ekologicznych. Bądźmy pierwsi w systemowym uporaniu się z tym problemem i przykładem dla innych.

Kasper

Mieszkam w Warszawie, ale bardzo lubię Krynicę, Muszynę i okolice i kilka razy w roku przyjeżdżam. Jadąc po zdrowie, w chłodne i mroźne dni przez Małopolskę widzę takie same dymy zarówno w Krynicy i okolicach jak na trasie przejazdu. Chcę oddychać czystym powietrzem!

Emilia

Mieszkam na wsi. W powszechnym mniemaniu to oznacza świeże wiejskie powietrze. To nie jest prawda! Na małopolskiej wsi, gęsto zaludnionej, praktycznie każdy dom wyposażony jest w kopciucha z dmuchawą – to są prawdziwe generatory toksycznego dymu! Nawet jeśli ktoś wymienia stary kocioł, to na nowego kopciucha. W nowych domach również instalowane są właśnie kopciuchy. Jeżeli to nie zostanie zakazane, dobrowolnie nikt nie będzie instalował niskoemisyjnych kotłów i będziemy się dalej dusić! A nasze dzieci? W jaki sposób one mają się normalnie rozwijać, jeśli przez większą część roku powietrze jest tak zanieczyszczone, że nie da się wyjść na spacer? Uchwała antysmogowa jest absolutnie konieczna! Mówimy o podstawowym prawie do oddychania, do życia!

Jolanta

Popieram! W gminie Świątniki Górne powietrze dramatyczne, wieczorem nie do wytrzymania, nie da się oddychać! Nikt z tym nic nie robi! Wszyscy uważają, że to problem Krakowa, a na wsi powietrze jest krystaliczne i można spalać słabej jakości węgiel, stare meble czy śmieci ! Działania antysmogowe muszą koniecznie objąć gminy podkrakowskie, gdyż są one również odpowiedzialne za stan powietrza w Krakowie, w którym przecież uczą się i pracują mieszkańcy tych gmin!

Aleksandra

W Małopolsce w okresie grzewczym nie ma czym oddychać, nie da się normalnie żyć!!! Nagminne jest spalanie odpadów – w większości domów. Sposób ogrzewania kopciuchami w XXI wieku to skandal.

Waldemar

Popieram ustawę antysmogową w małopolsce a szczególnie w Zakopanem. Miejscowość taka jak Zakopane powinna mieć czyste powietrze przecież tu ludzie przyjeżdżają właśnie po to aby oddychać czystym powietrzem

Teresa

Prawo do oddychania czystym powietrzem – to jedno z podstawowych praw. Walczymy o PODSTAWOWE PRAWO! Chcemy móc normalnie oddychać i nie chorować od trującego powietrza!!!

Wojciech

Mieszkam w Zielonkach gdzie jakość powietrza jest zdecydowanie gorsza niż w Krakowie. Nie ma czym oddychac? Ustawa jest konieczna!

Jakub

Dla teraz i dla jutra. Człowiek nie jest w stanie przeżyć 3 minut bez złapania oddechu. To chyba oczywiste, że czyste środowisko jest koniecznie do tego, żebyśmy mogli żyć. Wyzbądźmy się interesowności, zacznijmy myśleć świadomie, nie strzelajmy sobie w kolano.

Dawid

Pragnę, by mój sąsiad nie miał już prawa kopcić z komina czarnym dymem, po którym moja ciężarna córka wymiotuje.

Ewa

(Pisownię pozostawiliśmy w oryginale.)

Fot. Wolbrom/Smogowa Mapa Polski.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.