Grupa najmłodszych aktywistów i aktywistek klimatycznych złożyła oficjalną skargę do Komitetu Praw Dziecka ONZ. Dotyczy ona braku reakcji rządzących na kryzys klimatyczny. Pismo podpisały między innymi Szwedka Greta Thunberg i Amerykanka Alexandria Villaseñor.
Petycję w kwaterze głównej UNICEF-u w Nowym Jorku złożyło szesnaścioro dzieci w wieku od ośmiu do siedemnastu lat. Oskarżyły w niej one państwa członkowskie Narodów Zjednoczonych o porażkę w walce z ociepleniem klimatu. Według sygnetariuszy skargi nie robią one wystarczająco, by powstrzymać pogwałcenie praw dziecka. W tym przypadku ma chodzić o prawo do życia w sprzyjającym środowisku.
16 children – including @GretaThunberg & @AlexandriaV2005 – filed a landmark complaint on the climate crisis to the UN child rights committee.
They’re demanding #ClimateAction now, #ForEveryChild. #UNGA pic.twitter.com/6XtJvquskD— UNICEF (@UNICEF) 24 września 2019
– Klimat to przecież nie tylko pogoda. Jego zmiana wpływa też na brak jedzenia i wody, jak również na potrzebę ucieczki z terenów, które nie będą nadawały się do życia. – argumentowała Thunberg.
– Stajemy tutaj jako obywatele planety. Jako ofiary bezmyślnie produkowanych zanieczyszczeń gleby, powietrza i wody. I jako dzieci, których prawa są łamane. – podkreślała prezentująca skargę 14-letnia Villaseñor. Amerykanka zdecydowała się działać na rzecz klimatu po niszczycielskich pożarach lasów w jej rodzinnej Kalifornii.
Autorzy skargi mają nadzieję, że ich głos dotrze do dorosłych, których zadaniem jest przeciwdziałanie klimatycznej katastrofie. O wsparciu dla ich inicjatywy zapewniała Charlotte Petri Gornitzka, zastępczyni dyrektora wykonawczego UNICEF-u:
– W pełni popieramy dzieci wykorzystujące swoje prawo. Zmiany klimatu wpłyną na życie każdego z nich. Nic dziwnego, że chcą się zjednoczyć w walce o swoją przyszłość. – mówiła Gornitzka.
W grupie młodych aktywistów oprócz Grety i Alexandrii znalazły się również dzieci z Argentyny, Brazylii, Francji, Indii, Nigerii czy Wysp Marshalla.
Źródło zdjęcia: materiały prasowe UNICEF