Udostępnij

Dzieci oficjalnie oskarżają polityków o porażkę w walce o klimat. „Stajemy tutaj jako obywatele planety”

24.09.2019

Grupa najmłodszych aktywistów i aktywistek klimatycznych złożyła oficjalną skargę do Komitetu Praw Dziecka ONZ. Dotyczy ona braku reakcji rządzących na kryzys klimatyczny. Pismo podpisały między innymi Szwedka Greta Thunberg i Amerykanka Alexandria Villaseñor.

Petycję w kwaterze głównej UNICEF-u w Nowym Jorku złożyło szesnaścioro dzieci w wieku od ośmiu do siedemnastu lat. Oskarżyły w niej one państwa członkowskie Narodów Zjednoczonych o porażkę w walce z ociepleniem klimatu. Według sygnetariuszy skargi nie robią one wystarczająco, by powstrzymać pogwałcenie praw dziecka. W tym przypadku ma chodzić o prawo do życia w sprzyjającym środowisku.

– Klimat to przecież nie tylko pogoda. Jego zmiana wpływa też na brak jedzenia i wody, jak również na potrzebę ucieczki z terenów, które nie będą nadawały się do życia. – argumentowała Thunberg.

– Stajemy tutaj jako obywatele planety. Jako ofiary bezmyślnie produkowanych zanieczyszczeń gleby, powietrza i wody. I jako dzieci, których prawa są łamane. – podkreślała prezentująca skargę 14-letnia Villaseñor. Amerykanka zdecydowała się działać na rzecz klimatu po niszczycielskich pożarach lasów w jej rodzinnej Kalifornii.

Autorzy skargi mają nadzieję, że ich głos dotrze do dorosłych, których zadaniem jest przeciwdziałanie klimatycznej katastrofie. O wsparciu dla ich inicjatywy zapewniała Charlotte Petri Gornitzka, zastępczyni dyrektora wykonawczego UNICEF-u:

– W pełni popieramy dzieci wykorzystujące swoje prawo. Zmiany klimatu wpłyną na życie każdego z nich. Nic dziwnego, że chcą się zjednoczyć w walce o swoją przyszłość. – mówiła Gornitzka.

W grupie młodych aktywistów oprócz Grety i Alexandrii znalazły się również dzieci z Argentyny, Brazylii, Francji, Indii, Nigerii czy Wysp Marshalla.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe UNICEF

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.