Udostępnij

Dzieci oficjalnie oskarżają polityków o porażkę w walce o klimat. „Stajemy tutaj jako obywatele planety”

24.09.2019

Grupa najmłodszych aktywistów i aktywistek klimatycznych złożyła oficjalną skargę do Komitetu Praw Dziecka ONZ. Dotyczy ona braku reakcji rządzących na kryzys klimatyczny. Pismo podpisały między innymi Szwedka Greta Thunberg i Amerykanka Alexandria Villaseñor.

Petycję w kwaterze głównej UNICEF-u w Nowym Jorku złożyło szesnaścioro dzieci w wieku od ośmiu do siedemnastu lat. Oskarżyły w niej one państwa członkowskie Narodów Zjednoczonych o porażkę w walce z ociepleniem klimatu. Według sygnetariuszy skargi nie robią one wystarczająco, by powstrzymać pogwałcenie praw dziecka. W tym przypadku ma chodzić o prawo do życia w sprzyjającym środowisku.

– Klimat to przecież nie tylko pogoda. Jego zmiana wpływa też na brak jedzenia i wody, jak również na potrzebę ucieczki z terenów, które nie będą nadawały się do życia. – argumentowała Thunberg.

– Stajemy tutaj jako obywatele planety. Jako ofiary bezmyślnie produkowanych zanieczyszczeń gleby, powietrza i wody. I jako dzieci, których prawa są łamane. – podkreślała prezentująca skargę 14-letnia Villaseñor. Amerykanka zdecydowała się działać na rzecz klimatu po niszczycielskich pożarach lasów w jej rodzinnej Kalifornii.

Autorzy skargi mają nadzieję, że ich głos dotrze do dorosłych, których zadaniem jest przeciwdziałanie klimatycznej katastrofie. O wsparciu dla ich inicjatywy zapewniała Charlotte Petri Gornitzka, zastępczyni dyrektora wykonawczego UNICEF-u:

– W pełni popieramy dzieci wykorzystujące swoje prawo. Zmiany klimatu wpłyną na życie każdego z nich. Nic dziwnego, że chcą się zjednoczyć w walce o swoją przyszłość. – mówiła Gornitzka.

W grupie młodych aktywistów oprócz Grety i Alexandrii znalazły się również dzieci z Argentyny, Brazylii, Francji, Indii, Nigerii czy Wysp Marshalla.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe UNICEF

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.