Udostępnij

„Dzieci uwięzione w domach”. Fatalna sytuacja smogowa w Polsce

18.02.2025

Od kilku dni gęsta i trująca smogowa czapa wisi nad Polską. Rząd wydaje kolejne alerty RCB, a my sprawdzamy u synoptyków, czy są szanse na poprawę sytuacji.

To największy jak dotąd atak smogu tej zimy. Już trzeci dzień z rzędu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wystosowało alert do mieszkańców związany z fatalną jakością powietrza. Tym razem ostrzeżenie trafiło do mieszkańców aż pięciu województw.

Są to miejscowości w województwach:

  • Śląskim
  • Mazowieckim
  • Wielkopolskim
  • Podkarpackim
  • Łódzkim

– Mamy początek ferii na Śląsku, a dzieciaki są uwięzione w domach. Może to dobrze, że nie muszą docierać do szkół, gdy czujniki właśnie na tych budynkach pokazują bardzo wysokie stężenie pyłów zawieszonych – komentuje sytuację Aleksandra Antes-Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego.

Polski Alarm Smogowy: w wielu miejscach rekordowe poziomy zanieczyszczeń

– Ostatnich kilka dni były dla mieszkańców południowych i  centralnych województw bardzo ciężkie – przyznaje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). Przedstawiciel organizacji zauważa, że „w wielu miejscowościach odnotowano rekordowe w tym sezonie grzewczym poziomy stężeń pyłów zawieszonych”. – Rekordy mamy nie tylko w średniej wielkości miastach takich jak np. Pabianice, ale również w Poznaniu czy Łodzi. Silny mróz, któremu towarzyszył brak wiatru przyczynił się do tak wysokich stężeń.

Zdaniem Siergieja „trochę odzwyczailiśmy się od smogu uznając problem za w dużej mierze rozwiązany”. – Ostatnie wydarzenia pokazują jednak, że problem wciąż jest bardzo poważny, tylko że maskowała go do tej pory przyjazna aura. Mamy w Polsce około 2 milionów „kopciuchów” i około 1,5 miliona kotłów na węgiel klasy 3,4 i 5. W takich dniach jak ostatnio okazuje się, że te ponad trzy miliony kominów są w stanie doprowadzić powietrze w Polsce do katastrofalnego stanu. Nasze zdrowie i życie będzie wciąż skazane na kaprysy pogody, jeśli nie poradzimy sobie z tymi kotłami na węgiel i drewno. Czekamy na odwieszenie programu Czyste Powietrze, bo było to bardzo skuteczne narzędzie likwidowania starych pozaklasowych kotłów – dodaje rzecznik PAS.

W ciągu dnia we wtorek 18 lutego sytuacja stopniowo się poprawiała, jednak w wielu miejscach Polski normy wciąż są przekroczone o kilkaset procent. Co więcej, przed nami jest kolejna mroźna noc, a przewidywane temperatury nocą to – 2°C nad morzem przez – 7°C w centralnej Polsce, po -10°C w południowych częściach kraju. To oznacza, że w ruch znów pójdą wspomniane urządzenia grzewcze na paliwa stałe.

Synoptyk IMGW: poprawa spodziewana od czwartku

Skąd właściwie cała sytuacja? Zapytaliśmy o to w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Aktualnie jesteśmy pod wpływem wyżu, który „przyciska” masy powietrza do powierzchni ziemi, utrudniając ich mieszanie. Dochodzi do tego niska prędkość wiatru i silne mrozy, które sprzyjają słabej jakości powietrza – komentuje synoptyk IMGW-PIB Izabela Adrian zapytana przez SmogLab.

Zdaniem synoptyczki sytuacja zacznie poprawiać się od czwartku wraz ze zmianą pogody. – Zacznie się robić cieplej, zwłaszcza na zachodzie w ciągu dnia (w weekend zapowiadanych jest nawet do 12°C) oraz stopniowo zwiększać się będą porywy wiatru, powodując łatwiejsze mieszanie się powietrza – dodaje Izabela Adrian z IMGW.

Jak chronić się do tego czasu? – Ci, którzy są zdrowi, nie mają chorób przewlekłych, to jeżeli nie muszą, niech nie wychodzą na dwór. Jak muszą wyjść na zewnątrz, to powinni założyć maskę przeciwsmogową, FFP2, FFP3. Natomiast osoby chore, na przewlekłe choroby układu oddechowego, krążenia, powinny zoptymalizować sposób leczenia, czyli jeżeli mają więcej objawów, muszą wziąć więcej leków, bo po prostu te choroby reagują na zanieczyszczenia powietrza – mówił w niedawnym wywiadzie doktor Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii z Kliniki Chorób Wewnętrznych Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Zdjęcie tytułowe: Stan Barański

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.