Udostępnij

„Dziękuję wszystkim tym, którzy wsparli SmogLab.” W sierpniu kupiliście nam zdjęcia

03.09.2019

W dziennikarstwie nie lubię tylko jednej rzeczy. Tego, kiedy ktoś przynosi ważną sprawę, która wymaga wyjaśnienia i wiem, że być może dałoby się mu pomóc, a muszę odmówić, bo nie mam środków, czasu lub energii, które trzeba by było na zajęcie się sprawą poświęcić.

Rzecz w tym, że odkąd zająłem się środowiskiem, to muszę odmawiać często. Powód jest prosty. Taki mianowicie, że kiedy chodzi o ochronę środowiska, to polskie państwo jest kompletnie niewydolne. Z wyjątkiem oczywiście sytuacji, kiedy istnieje polityczna potrzeba, by było inaczej.

Ludzie, którzy mierzą się z mniejszymi i większymi problemami takiej natury, pomocy szukają więc w mediach. Tematów jest mnóstwo i trzeba wybierać, co jest najważniejsze. Szkoda, bo więcej z tych spraw wymaga zainteresowania dziennikarza i zwrócenia na nie uwagi opinii publicznej.

Jednak interwencje tego rodzaju to tylko najbardziej oczywista część pracy. Równie istotna, a niekiedy nawet istotniejsza, niż pomoc w indywidualnych problemach jest rozpoczynanie debaty publicznej mogącej przynieść zmianę, a także uczestniczenie w niej. Zobaczcie na problem smogu. Tej sprawy nie udałoby się pchnąć do przodu, gdyby skupiać się na indywidualnych „kopciuchach”.

Potrzebna była duża kampania edukacyjna, którą poprowadziły alarmy smogowe, a później ogólnonarodowa debata, które uświadomiły politykom, że doszliśmy do momentu, w którym nie ma akceptacji dla życia w zanieczyszczonym środowisku. Dopiero to przyniosło zmiany prawne, które dają nadzieję, że dożyjemy czasów, w których zimowe powietrze nie będzie szkodzić.

Smog to jednak nie jedyny problem. Są też problemy lokalne związane z niewydolnymi służbami ochrony środowiska i brakiem kontroli przemysłu. Są kwestie globalne związane z postępującą zmianą klimatu lub tym, że oceany zaczynają być z plastiku. Wszystkie one zasługują na to, by na dobre zagościć w głównym nurcie debaty publicznej. Bez uświadomienia politykom, że są to sprawy istotne dla ich wyborców, trudno bowiem liczyć na to, by doszło do dobrej zmiany.

I właśnie nad tym staramy się pracować w SmogLabie.

Z jakimi efektami – oceńcie sami. Ja zwrócę uwagę na dwie rzeczy. Jedną jest to, że nasze publikacje powodują, że tematy podejmują tzw. media głównego nurtu i zaczynają gościć w publicznej debacie oraz świadomości. Drugą to, że sam serwis staje się coraz lepszym narzędziem do przeprowadzania interwencji i prowadzenia dyskusji o środowisku. A to z takiego prostego powodu, że przyciąga coraz większe grono czytelników. W ostatnich trzech miesiącach wyglądało to tak, że w czerwcu odwiedziły nas 133 tys. użytkowników, w lipcu 92 tys., a w sierpniu 127 tys.

To powoduje, że coraz więcej da się zrobić. Możliwości jednak nie zawsze nadążają za potrzebami. Dlatego w sierpniu uruchomiliśmy crowdfunding, w którym jako cel ustawiliśmy 5000 złotych miesięcznie, mając oczywiście świadomość, że nie zbierzemy ich w pierwszym miesiącu.

Ale i tak pierwszy miesiąc pozytywnie zaskoczył, bo wpłaciliście nam 524 złote.

Co oznacza mniej więcej tyle, że kupiliście nam legalny dostęp do fotografii.

Dziękując za to tym wszystkim, którzy zdecydowali się wesprzeć serwis, uśmiecham się do kolejnych. Najbardziej prosząc o ustawienie regularnej subskrypcji – na przykład na 10 złotych miesięcznie – i potraktowanie jej jak prenumeraty, dzięki której lubiana gazeta może zdziałać więcej dobrego w ważnych sprawach.

Można to zrobić ustawiając regularny przelew na konto:

Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy
ul. Felicjanek 10/6
31-104 Kraków

Tytuł wpłaty: SmogLab

Numer konta: 54 1140 2004 0000 3602 7553 1380

Lub z pomocą systemu obsługującego karty, szybkie przelewy i BLIKA, który znajdziecie TUTAJ [niektóre formy płatności wymagają kilku dni, by kwota w systemie została zaktualizowana].

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.