Od dziś wszyscy jesteśmy ekologicznymi dłużnikami. Miesiąc wcześniej niż rok temu

1092
0
Podziel się:

Na 29 lipca przypada Dzień Długu Ekologicznego 2021. To dzień, w którym zapotrzebowanie populacji na zasoby przekracza to, co Ziemia może zregenerować.

W ubiegłym roku nasz dług rozpoczął się wyjątkowo późno, bo 22 sierpnia. To był pierwszy przypadek od lat, kiedy zadłużyliśmy się później niż rok wcześniej. Pomogły ograniczenia związane z COVID-19, przez które stanął transport, dalekie podróże, a nawet produkcja. W tym roku wracamy do Dzień Długu Ekologicznego 2021 przypadł niemal miesiąc wcześniej.

Jak podaje organizacja WWF, obecnie ludzie zużywają tyle zasobów ekologicznych, jakbyśmy żyli na 1,6 Ziemi.

Dzień Długu Ekologicznego 2021. 100 dni do COP

Jak podaje Global Footprint Network, pierwszy raz światowa konsumpcja przekroczyła dostępne zasoby w 1986 r. W 1970 roku dług rozpoczął się pod koniec grudnia. Od tego czasu ludzkość korzysta z planety coraz więcej, a Dzień Długu Ekologicznego wypada coraz wcześniej – z niewielkimi wahnięciami.

Widać to na specjalnie przygotowanym wykresie:

Przygotowano także wykres szczegółowy dla większości krajów. Okazuje się, że dług najszybciej rozpoczął się w Katarze – już 9 lutego! Na drugim miejscu jest Luksemburg – 15 lutego. Na początku marca dług rozpoczął się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Chwilę później – w Kanadzie, USA i Kuwejcie. Na wykresie nie ma Polski. Można jednak sprawdzić szczegółowe dane na stronie Global Footprint Network. Dowiadujemy się z niej, że od lat 60. jesteśmy cały czas na minusie. Ślad ekologiczny mierzy się w „globalnych hektarach” (gha). Jeden globalny hektar to roczna ilość produkcji biologicznej na użytek ludzi i ilość odpadów na hektar biologicznie produktywnej ziemi i łowisk. W 2017 roku – to najświeższe dane – wynik Polski wynosił -2,7 gha.

100 dni możliwości

Global Footprint Network wylicza, że potrzebujemy od trzech do pięciu razy więcej działań, aby zmniejszyć emisje CO2 i zahamować ocieplenie klimatu na poziomie 1,5°C. Dlatego organizacja, razem ze Scottish EPA i Schneider Electric ogłosiła inicjatywę „100 dni możliwości”. Za 100 dni rozpocznie się Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu, COP26, w Glasgow. Do tego czasu organizacje ekologiczne będą publikować codziennie nowe rady, jak ograniczyć nasz ekologiczny dług.

Czego będą dotyczyć? Między innymi redukcji odpadów spożywczych, miejskich strategii, a także ekoturystyki. „Szanse tkwią we wszystkich sektorach gospodarki: komercyjnie dostępnych technologiach lub usługach, strategiach rozwoju samorządów, krajowych politykach publicznych czy najlepszych praktykach wspieranych przez inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego i środowiska akademickie” – czytamy w komunikacie prasowym.

Zdjęcie: Diana Vucane/Shutterstock

Podziel się: