Udostępnij

Od dziś wszyscy jesteśmy ekologicznymi dłużnikami. Miesiąc wcześniej niż rok temu

29.07.2021

Na 29 lipca przypada Dzień Długu Ekologicznego 2021. To dzień, w którym zapotrzebowanie populacji na zasoby przekracza to, co Ziemia może zregenerować.

W ubiegłym roku nasz dług rozpoczął się wyjątkowo późno, bo 22 sierpnia. To był pierwszy przypadek od lat, kiedy zadłużyliśmy się później niż rok wcześniej. Pomogły ograniczenia związane z COVID-19, przez które stanął transport, dalekie podróże, a nawet produkcja. W tym roku wracamy do Dzień Długu Ekologicznego 2021 przypadł niemal miesiąc wcześniej.

Jak podaje organizacja WWF, obecnie ludzie zużywają tyle zasobów ekologicznych, jakbyśmy żyli na 1,6 Ziemi.

Dzień Długu Ekologicznego 2021. 100 dni do COP

Jak podaje Global Footprint Network, pierwszy raz światowa konsumpcja przekroczyła dostępne zasoby w 1986 r. W 1970 roku dług rozpoczął się pod koniec grudnia. Od tego czasu ludzkość korzysta z planety coraz więcej, a Dzień Długu Ekologicznego wypada coraz wcześniej – z niewielkimi wahnięciami.

Widać to na specjalnie przygotowanym wykresie:

 class=

Przygotowano także wykres szczegółowy dla większości krajów. Okazuje się, że dług najszybciej rozpoczął się w Katarze – już 9 lutego! Na drugim miejscu jest Luksemburg – 15 lutego. Na początku marca dług rozpoczął się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Chwilę później – w Kanadzie, USA i Kuwejcie. Na wykresie nie ma Polski. Można jednak sprawdzić szczegółowe dane na stronie Global Footprint Network. Dowiadujemy się z niej, że od lat 60. jesteśmy cały czas na minusie. Ślad ekologiczny mierzy się w „globalnych hektarach” (gha). Jeden globalny hektar to roczna ilość produkcji biologicznej na użytek ludzi i ilość odpadów na hektar biologicznie produktywnej ziemi i łowisk. W 2017 roku – to najświeższe dane – wynik Polski wynosił -2,7 gha.

 class=

100 dni możliwości

Global Footprint Network wylicza, że potrzebujemy od trzech do pięciu razy więcej działań, aby zmniejszyć emisje CO2 i zahamować ocieplenie klimatu na poziomie 1,5°C. Dlatego organizacja, razem ze Scottish EPA i Schneider Electric ogłosiła inicjatywę „100 dni możliwości”. Za 100 dni rozpocznie się Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu, COP26, w Glasgow. Do tego czasu organizacje ekologiczne będą publikować codziennie nowe rady, jak ograniczyć nasz ekologiczny dług.

Czego będą dotyczyć? Między innymi redukcji odpadów spożywczych, miejskich strategii, a także ekoturystyki. „Szanse tkwią we wszystkich sektorach gospodarki: komercyjnie dostępnych technologiach lub usługach, strategiach rozwoju samorządów, krajowych politykach publicznych czy najlepszych praktykach wspieranych przez inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego i środowiska akademickie” – czytamy w komunikacie prasowym.

Zdjęcie: Diana Vucane/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.