Udostępnij

Dzień Ziemi w cieniu pandemii. Młodzież żąda rzetelnej edukacji o zmianach klimatu

22.04.2020

22 kwietnia 1970 roku zapoczątkowano obchody Dnia Ziemi. 50 lat później, gdy ludzie na całym świecie zmagają się pandemią COVID-19, NASA proponuje, jak spędzić ten dzień bez wychodzenia z domu. Z okazji święta, którego głównym tematem są w tym roku działania na rzecz ochrony klimatu, młodzieżowi aktywiści zaapelowali o rzetelną edukację klimatyczną.

Dziś po raz kolejny obchodzony jest Dzień Ziemi – międzynarodowe święto, którego początków upatruje się w protestach środowiskowych w USA, wiosną 1970 roku. Wówczas, 22 kwietnia, nawet 20 milionów Amerykanów wyszło na ulice miast, a szczególnie kampusów uniwersyteckich, by zaprotestować przeciwko ignorancji rządu w sprawie środowiska.

Później święto stało się popularne także w innych częściach świata, natomiast w 2009 roku jego datę przyjęło oficjalnie Zgromadzenie Ogólne ONZ. Głównym tematem tegorocznego Dnia Ziemi są działania na rzecz ochrony klimatu.

Oferta NASA, czyli #EarthDayAtHome

Ponieważ tegoroczny Dzień Ziemi przypadł na czas trwania pandemii COVID-19, NASA zachęca, by celebrować go bez wychodzenia z domów, m.in. demonstrując swoją troskę o planetę w mediach społecznościowych. W ofercie amerykańskiej agencji badań kosmicznych znalazły się także interaktywne quizy, wizualizacje i materiały edukacyjne.

Jedną z ciekawszych propozycji NASA jest aplikacja Eyes, dzięki której można obserwować procesy zachodzące na Ziemi. Dzięki „oczom”, jakich funkcję spełniają satelity krążące wokół planety, możemy się przyjrzeć temu, jak przebiegały wybrane wydarzenia zarejestrowane z kosmosu. Wśród nich znalazły się m.in. pożary lasów tropikalnych czy też erupcje wulkanów.

Ciekawa jest także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat Ziemi, w ramach przygotowanych przez NASA interaktywnych quizów. [W przypadku obydwu narzędzi konieczna jest znajomość języka angielskiego.]

Więcej propozycji NASA, w tym m.in. dostęp do archiwalnych zdjęć i filmów, znaleźć można TUTAJ.

Zagrożenie egzystencjalne

Z okazji Dnia Ziemi głos zabrał m.in. Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ. Nazwał on trwające zmagania z COVID-19 największym wyzwaniem od czasów drugiej wojny światowej, przestrzegając równocześnie przed zbliżającym się kryzysem klimatycznym i zagrożeniem dla różnorodności biologicznej.

Czytaj także: Raport ONZ: więcej odpadów z plastiku i chemikaliów, mniej lasów i wymierające gatunki

„Musimy działać zdecydowanie, aby chronić naszą planetę zarówno przed koronawirusem, jak i przed egzystencjalnym zagrożeniem, jakim są zmiany klimatu” – podkreślił Guterres.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny opublikował natomiast film, w którym wypowiedzieli się naukowcy, eksperci i nauczyciele. Nagranie, które powstało krótko po pojawieniu się kontrowersji wokół filmu edukacyjnego MEN, jest apelem o rzetelną edukację klimatyczną.

Przypomnijmy: Przed kilkoma dniami nagłośniona została sprawa filmu Ministerstwa Edukacji Narodowej, w którym nad negatywnymi skutkami zmian klimatycznych górowały rzekome „pozytywy”, takie jak m.in. lepszy dostęp do złóż ropy naftowej. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

_

Źródła: earthday.org, NASA, Twitter/MSKlimatyczny

Zdjęcie: Shutterstock/Paopano

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.