Dzień Ziemi w cieniu pandemii. Młodzież żąda rzetelnej edukacji o zmianach klimatu

3157
0
Podziel się:

22 kwietnia 1970 roku zapoczątkowano obchody Dnia Ziemi. 50 lat później, gdy ludzie na całym świecie zmagają się pandemią COVID-19, NASA proponuje, jak spędzić ten dzień bez wychodzenia z domu. Z okazji święta, którego głównym tematem są w tym roku działania na rzecz ochrony klimatu, młodzieżowi aktywiści zaapelowali o rzetelną edukację klimatyczną.

Dziś po raz kolejny obchodzony jest Dzień Ziemi – międzynarodowe święto, którego początków upatruje się w protestach środowiskowych w USA, wiosną 1970 roku. Wówczas, 22 kwietnia, nawet 20 milionów Amerykanów wyszło na ulice miast, a szczególnie kampusów uniwersyteckich, by zaprotestować przeciwko ignorancji rządu w sprawie środowiska.

Później święto stało się popularne także w innych częściach świata, natomiast w 2009 roku jego datę przyjęło oficjalnie Zgromadzenie Ogólne ONZ. Głównym tematem tegorocznego Dnia Ziemi są działania na rzecz ochrony klimatu.

Oferta NASA, czyli #EarthDayAtHome

Ponieważ tegoroczny Dzień Ziemi przypadł na czas trwania pandemii COVID-19, NASA zachęca, by celebrować go bez wychodzenia z domów, m.in. demonstrując swoją troskę o planetę w mediach społecznościowych. W ofercie amerykańskiej agencji badań kosmicznych znalazły się także interaktywne quizy, wizualizacje i materiały edukacyjne.

Jedną z ciekawszych propozycji NASA jest aplikacja Eyes, dzięki której można obserwować procesy zachodzące na Ziemi. Dzięki „oczom”, jakich funkcję spełniają satelity krążące wokół planety, możemy się przyjrzeć temu, jak przebiegały wybrane wydarzenia zarejestrowane z kosmosu. Wśród nich znalazły się m.in. pożary lasów tropikalnych czy też erupcje wulkanów.

Ciekawa jest także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat Ziemi, w ramach przygotowanych przez NASA interaktywnych quizów. [W przypadku obydwu narzędzi konieczna jest znajomość języka angielskiego.]

Więcej propozycji NASA, w tym m.in. dostęp do archiwalnych zdjęć i filmów, znaleźć można TUTAJ.

Zagrożenie egzystencjalne

Z okazji Dnia Ziemi głos zabrał m.in. Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ. Nazwał on trwające zmagania z COVID-19 największym wyzwaniem od czasów drugiej wojny światowej, przestrzegając równocześnie przed zbliżającym się kryzysem klimatycznym i zagrożeniem dla różnorodności biologicznej.

Czytaj także: Raport ONZ: więcej odpadów z plastiku i chemikaliów, mniej lasów i wymierające gatunki

„Musimy działać zdecydowanie, aby chronić naszą planetę zarówno przed koronawirusem, jak i przed egzystencjalnym zagrożeniem, jakim są zmiany klimatu” – podkreślił Guterres.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny opublikował natomiast film, w którym wypowiedzieli się naukowcy, eksperci i nauczyciele. Nagranie, które powstało krótko po pojawieniu się kontrowersji wokół filmu edukacyjnego MEN, jest apelem o rzetelną edukację klimatyczną.

Przypomnijmy: Przed kilkoma dniami nagłośniona została sprawa filmu Ministerstwa Edukacji Narodowej, w którym nad negatywnymi skutkami zmian klimatycznych górowały rzekome „pozytywy”, takie jak m.in. lepszy dostęp do złóż ropy naftowej. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

_

Źródła: earthday.org, NASA, Twitter/MSKlimatyczny

Zdjęcie: Shutterstock/Paopano

Podziel się: