Udostępnij

Dziobakom grozi wyginięcie. Australia, którą zamieszkują, nie jest bezpieczna

23.01.2020

Badacze z australijskiego University of New South Wales alarmują na temat destrukcyjnego wpływu, jaki na żyjące tam dziobaki mają susze, a także regulacja dróg wodnych przez człowieka.

Z opublikowanych niedawno wyników badań wynika, że dziobaki, niegdyś spotykane powszechnie na terenie wschodniej Australii, dziś są zagrożone wyginięciem.

Choć dokładna skala ryzyka jest trudna do uchwycenia i wymaga dalszych analiz, badacze szacują, że populacja dziobatych ssaków znacząco zmniejszyła się za sprawą dotkliwych susz, a także ingerencji człowieka w system wodny kraju (m.in. poprzez budowę tam). Co jednak najistotniejsze, alarmują przy tym, że utrata gatunku będzie się pogłębiać.

Według ich analiz, przy obecnych tempie degradacji środowiska (wynikającej m.in. ze zmian klimatycznych) w ciągu najbliższych 50 lat populacje dziobaków wyginą na 40 proc. zamieszkiwanych dziś terenów, a liczba przedstawicieli gatunku zmniejszy się o 47-66 procent. Podkreślają jednak, że w przypadku wzmożenia się częstotliwości niekorzystnych dla zwierząt zdarzeń pogodowych, odsetek ten może wzrosnąć do 51-73 procent.

W związku z tym badacze wzywają do wzmożenia wysiłków nad ochroną ssaków, dziś określanych jako „gatunek bliski zagrożenia” w ramach tzw. czerwonej księgi gatunków zagrożonych. „Istnieje pilna potrzeba krajowej klasyfikacji ryzyka dla dziobaków (…) i nadania priorytetu działaniom ochronnym w celu zminimalizowania zagrożenia wyginięciem” – powiedział jeden z autorów badania, dr Gilad Bino.

_

Dostęp do pełnych wyników badań można uzyskać tutaj.

Źródło: Komunikat University of New South Wales, „Biological Conservation”

Zdjęcie: Shutterstock/worldswildlifewonders

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.