Udostępnij

Naukowcy budują „czarną skrzynię”, aby zarejestrować nasz upadek

15.12.2021

Jeśli cywilizacja ludzka upadnie, co po niej pozostanie? Może pozostałości niektórych miast, może Statua Wolności jak w “Planecie małp”… Słowem – na wypadek katastrofy, może nie pozostać zbyt wiele dowodów na to, co osiągnęła ludzkość lub co spowodowało jej upadek. Zespół naukowców chce to zmienić powołując do życia projekt Earth’s Black Box. 

Proponowane rozwiązanie to ogromne, niezniszczalne pudełko. Będzie ono gromadzić dane naukowe, aby dać przyszłym cywilizacjom wgląd w to, jak dokładnie upadła ludzkość.

Projekt, nazwany Earth’s Black Box, będzie ogromnym stalowym monolitem zainstalowanym w odległym miejscu na Tasmanii. Jest podobny do czarnych skrzynek, które mają przetrwać katastrofy lotnicze, by dostarczyć śledczym cennych danych na temat przyczyn katastrofy. Chodzi tylko o inną skalę, bo planetarną.

Niezniszczalny rejestrator

Projekt jest efektem współpracy naukowców z Uniwersytetu Tasmańskiego, agencji marketingowej i agencji kreatywnej.

Skrzynka ma rejestrować takie dane klimatyczne jak poziomy CO2 w atmosferze, temperatura mórz i poziom zużycia energii. Będzie również zbierać informacje kontekstowe, takie jak nagłówki wiadomości i posty w mediach społecznościowych.

– Pomysł polega na tym, że jeśli Ziemia ulegnie katastrofie w wyniku zmiany klimatu, to niezniszczalne urządzenie nagrywające będzie dostępne dla każdego, kto będzie mógł się nauczyć z jej zawartości – powiedział Jim Curtis, dyrektor kreatywny agencji Clemenger BBDO.

Czytaj również: Co zostanie po nas za milion lat? Plastik i groby miliona gatunków

Samo pudełko będzie wykonane z grubej na 7 cm stali i granitu. Wewnątrz ma się znaleźć system podłączonych do internetu dysków przechowujących dane, zasilanych z paneli słonecznych na dachu.

– Jest zbudowany tak, aby przeżyć nas wszystkich – powiedział ABC Jonathan Kneebone, współzałożyciel agencji Glue Society. – Jeśli zdarzy się najgorsze, tylko dlatego że sieci energetyczne ulegną awarii, ta skrzynia nadal tam pozostanie.

Największym problemem dla zespołu jest teraz to, jak pomóc przyszłym cywilizacjom uzyskać dostęp do zawartych w nim informacji, żeby Earth’s Black Box nie pozostał jedynie tajemniczym monolitem w szczerym polu.

__

Zdjęcie: Materiały prasowe

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.