Konkurs EDUinspiracje to inicjatywa mająca na celu docenienie najlepszych praktyk oraz osiągnięć w edukacji. W tym roku w kategorii „Ekologia” nominowano Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy. W ramach międzynarodowego projektu powstały narzędzia edukacyjne wskazujące m.in. jak redukować zużycie energii w budynkach.
***
[AKTUALIZACJA 1.12.2023] Podczas uroczystej gali 30.11.2023 r. ogłoszono, że w kategorii „Ekologia” zostało nagrodzone Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy. „Dziękujemy za zaangażowanie wszystkich Partnerów! Ta nagroda jest potwierdzeniem, że to, co robimy, jest ważne i potrzebne” – napisała w mediach społecznościowych Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
O szczegółach dotyczących uhonorowanego projektu edukacyjnego informujemy w dalszej części artykułu.
***
Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy nominację otrzymało za projekt “Take the challenge and start the 3R’s: Reduce, Reuse, Recycle. Promoting zero-waste lifestyle among adults”, którego było liderem. Współpraca międzynarodowa, podjęta z organizacjami z pięciu krajów, zaowocowała przygotowaniem narzędzi edukacyjnych promujących ideę zero waste. Trzy tytułowe „R-ki” odnoszą się natomiast do zmniejszenia obciążenia środowiska i klimatu (ang. reduce), ograniczenia ilości odpadów poprzez ponowne użycie produktów (ang. reuse) oraz recyklingu (ang. recycle).
– Jako Krakowski Alarm Smogowy zajmujemy się głównie tematem jakości powietrza. Często powtarzamy, że jesteśmy organizacją jednego celu, którą interesuje przede wszystkim to, jakim powietrzem oddychamy. W ramach nominowanego projektu podjęliśmy jednak współpracę dotyczącą ochrony środowiska w szerszym zakresie, ponieważ dbanie o jakość powietrza ma bliski związek z ochroną klimatu – mówi SmogLabowi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Zero waste okazuje się przy tym budzić coraz większe zainteresowanie. – Otrzymywaliśmy wiele pytań od mieszkańców, którzy chcieli się dowiedzieć, co sami mogą zrobić zarówno dla powietrza, jak i dla klimatu. Postawiliśmy więc na działania, które przede wszystkim skupiały się na temacie oszczędzania energii i termomodernizacji budynków. Wspólnie z pięcioma organizacjami z Europy przygotowaliśmy narzędzia edukacyjne, które dotyczą między innymi tego zagadnienia – podkreśla Ewa Lutomska.
Filmy, podcasty i podręcznik. Narzędzia edukacyjne w przystępnej formie
W ramach projektu przygotowano narzędzia edukacyjne dotyczące problematyki zero waste. Postawiono zarówno na bardziej tradycyjne formy przekazywania wiedzy (tj. podręcznik), jak i materiały audiowizualne (wideo oraz podcasty). – Wspólnie z organizacjami z Polski, Hiszpanii, Czech, Litwy oraz Węgier opowiadamy o tym, jak można zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów oraz w jaki sposób można inaczej podejść do kwestii zakupów jedzenia i jego marnowania, wytwarzania własnych kosmetyków oraz środków czystości. My zajęliśmy się przede wszystkim kwestią oszczędzania energii, ponieważ ten temat łączy się bezpośrednio z naszą działalnością, czyli między innymi zapobieganiem ubóstwu energetycznemu – komentuje dla SmogLabu Natalia Matyasik z KAS.
Współpraca z organizacjami z różnych krajów pomogła dotrzeć z edukacją na temat oszczędzania energii, w którym specjalizuje się Krakowski Alarm Smogowy, również poza Kraków i Polskę. – Widzimy, że najbardziej atrakcyjną formą przekazu, która najlepiej trafia do odbiorców, są obecnie materiały audiowizualne. Dlatego przygotowaliśmy serię filmów, jak również podcastów, które można obejrzeć i odsłuchać na kilku platformach – mówi nam Ewa Lutomska.
Materiały wideo znaleźć można m.in. tutaj, natomiast podcasty tu.
Międzynarodowe grono odbiorców
Materiały przygotowano w językach wszystkich partnerów, współpracujących przy projekcie. – Chcieliśmy możliwie jak najszerzej dotrzeć z przekazem, dlatego każda z organizacji rozpowszechniała i promowała materiały. W każdym z krajów odbyły się konferencje, w ramach których opowiadaliśmy o projekcie i jego efektach – podkreśla Natalia Matyasik.
– Skupiliśmy się na tematyce efektywności energetycznej, bo z naszego punktu widzenia to kwestia najbardziej istotna. Każdy kraj ma jednak inny poziom świadomości społecznej na temat zagrożeń środowiskowych i nieco inną specyfikę. Współpraca z lokalnymi organizacjami pozwoliła dostosować nasze działania do różnych warunków i potrzeb Partnerów – zwraca uwagę Lutomska.
Przy projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej współpracowało 6 organizacji z pięciu krajów. Obok Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy w Polsce było to Stowarzyszenie SEDA. Pozostałe podmioty to Biuro ds. Energii w Granadzie (Hiszpania), Czeski Uniwersytet Przyrodniczy w Pradze (Czechy), Pažangos projektai (Litwa) oraz Trebag Ltd. (Węgry).
EDUinspiracje 2023
Konkurs EDUinspiracje to inicjatywa, której celem jest promocja najlepszych praktyk oraz osiągnięć w dziedzinie edukacji. Organizatorami są Narodowa Agencja Programu Erasmus+ oraz Europejski Korpus Solidarności. Konkurs odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: „Działania społeczne”, „Ekologia”, „Synergia dla edukacji”, „Umiejętności cyfrowe” oraz „Wyrównywanie szans”. W dziedzinie „Ekologii” nominowane zostały:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Szarych Szeregów w Namysłowie: Zero waste – nie wyrzucaj śmieci jak leci!;
- Szkoła Podstawowa nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju: Ekologia bez granic;
- Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy: Take the challenge and start the 3R’s: Reduce, Reuse, Recycle. Promoting zero-waste lifestyle among adults;
- Stowarzyszenie ARID: Beegen: Beekeepers generation bridging;
- Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi: Greenopolis – Interactive eBook on Sustainable Development;
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie: Transnational Quality Education for Organic Food Safety;
- Stowarzyszenie Młodzieżowe STRATEG: Zero Waste Life;
- Stowarzyszenie Międzynarodowej i Międzykulturowej Wymiany ANAWOJ: Green Heroes.
Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy 30 listopada 2023 roku.
_
Zdjęcie: Yevhen Prozhyrko / Shutterstock.com