Edukacyjna Sieć Antysmogowa: ponad 300 szkół walczy ze smogiem wiedzą

3412
2
Podziel się:
Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Edukacja, nie tylko młodzieży, ale też dorosłych, to klucz do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza – uważają organizatorzy projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Do ESA jest już podłączonych ponad 300 placówek. 14 lutego projekt jest prezentowany w Poznaniu na XII Dniu Urbanisty. Konferencja odbyła się pod hasłem „Przestrzeń w lepszym klimacie”. Głównym tematem było przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza i wody.

Edukacyjna Sieć Antysmogowa

W tym sezonie ponad 200 szkół objętych jest intensywnym programem edukacyjnym, który ma na celu upowszechnianie wiedzy o tym, jak powstaje SMOG, jak wpływa na nasze zdrowie oraz jak zapobiegać zatruciu powietrza. Pozostałe placówki otrzymują uproszczony program edukacyjny który będzie następnie rozszerzany w przyszłym roku.

Problem smogu jest jednym z tematów, których przez dziesięciolecia nie był poruszany w debacie publicznej. Dopiero niedawno rozpoczęły się oddolne działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Prowadziły je głównie organizacje społeczne, później dołączyły samorządy, firmy i władze państwa. Powstają regulacje (centralne i regionalne) stopniowo ograniczające możliwość spalania w domowych kotłach paliwa najniższej jakości oraz instalowania pieców emitujących znaczną ilość zanieczyszczeń.

„Wierzymy, że tempo tych zmian można zwiększyć, prowadząc działania zwiększające wiedzę Polaków na temat tego skąd bierze się smog, jakie powoduje skutki dla zdrowia (zwłaszcza dzieci) oraz co każdy z nas może zrobić, żeby poprawić sytuację. Pracując z nauczycielami, uczniami i ich rodzicami w szkołach, objętych programem, widzimy, że rzetelnych źródeł wiedzy często brakuje. I dlatego nie wszyscy uświadamiamy sobie jak wielkie zagrożenie wiąże się z zanieczyszczeniem powietrza” – tłumaczył dyrektor pionu sieci edukacyjnych w NASK. Wojciech Racięcki w czasie konferencji.

Obalanie smogowych mitów

Działania Edukacyjnej Sieci Antysmogowej koncentrują się na obalaniu smogowych mitów.

Ponad 200 tys. uczniów polskich szkół w najbliższych trzech latach zostanie objętych programem edukacyjnym w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Szkoły objęte programem otrzymują, instalowane przez NASK, czujniki zanieczyszczenia powietrza, nauczyciele mogą skorzystać z profesjonalnych kart pracy i scenariuszy lekcji. W czasie wywiadówek już prawie 10 tys. rodziców zapoznało się z informacjami o smogu, jego przyczynach i sposobach przeciwdziałania zatruciu powietrza, a  ponad 16 tysięcy dzieci wzięło udział w lekcjach o zanieczyszczeniu powietrza, a przecież edukacja w obecnym sezonie grzewczym jest dopiero na półmetku drogę ruszają „drużyny smogowe” – uczniowie rozwieszają plakaty i informują lokalne społeczności o problemie smogu pod hasłem „Weź nie truj!”.

Polski Alarm Smogowy odpowiada za merytoryczny aspekt całego projektu, czyli za wsparcie przy opracowaniu materiałów edukacyjnych oraz informacji na stronie internetowej. Projekt rzpoczął się pilotażem, ktry objął 10 szkół (8 na Mazowszu oraz 2 w Małopolsce). Dzięki zaangażowaniu w projekt PZU w 29 szkołach mieszczących się na terenie 36 najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce zakupione zostały czujniki zanieczyszczenia i wyświetlacze jakości powietrza.

W spocie, przygotowanym przez organizatorów projektu ESA, młodzi ludzie apelują do rodziców o działanie na rzecz zdrowego powietrza.

NASK planuje dalszy rozwój programu, który cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony szkół i społeczności.

Projekt ESA jest realizowany przez NASK, Polski Alarm Smogowy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, metropolię Poznań i PZU. Projekt został objęty patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.

Podziel się: