Udostępnij

Edukacyjna Sieć Antysmogowa: ponad 300 szkół walczy ze smogiem wiedzą

18.02.2019

Edukacja, nie tylko młodzieży, ale też dorosłych, to klucz do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza – uważają organizatorzy projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Do ESA jest już podłączonych ponad 300 placówek. 14 lutego projekt jest prezentowany w Poznaniu na XII Dniu Urbanisty. Konferencja odbyła się pod hasłem „Przestrzeń w lepszym klimacie”. Głównym tematem było przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza i wody.

Edukacyjna Sieć Antysmogowa

W tym sezonie ponad 200 szkół objętych jest intensywnym programem edukacyjnym, który ma na celu upowszechnianie wiedzy o tym, jak powstaje SMOG, jak wpływa na nasze zdrowie oraz jak zapobiegać zatruciu powietrza. Pozostałe placówki otrzymują uproszczony program edukacyjny który będzie następnie rozszerzany w przyszłym roku.

Problem smogu jest jednym z tematów, których przez dziesięciolecia nie był poruszany w debacie publicznej. Dopiero niedawno rozpoczęły się oddolne działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Prowadziły je głównie organizacje społeczne, później dołączyły samorządy, firmy i władze państwa. Powstają regulacje (centralne i regionalne) stopniowo ograniczające możliwość spalania w domowych kotłach paliwa najniższej jakości oraz instalowania pieców emitujących znaczną ilość zanieczyszczeń.

„Wierzymy, że tempo tych zmian można zwiększyć, prowadząc działania zwiększające wiedzę Polaków na temat tego skąd bierze się smog, jakie powoduje skutki dla zdrowia (zwłaszcza dzieci) oraz co każdy z nas może zrobić, żeby poprawić sytuację. Pracując z nauczycielami, uczniami i ich rodzicami w szkołach, objętych programem, widzimy, że rzetelnych źródeł wiedzy często brakuje. I dlatego nie wszyscy uświadamiamy sobie jak wielkie zagrożenie wiąże się z zanieczyszczeniem powietrza” – tłumaczył dyrektor pionu sieci edukacyjnych w NASK. Wojciech Racięcki w czasie konferencji.

Obalanie smogowych mitów

Działania Edukacyjnej Sieci Antysmogowej koncentrują się na obalaniu smogowych mitów.

Ponad 200 tys. uczniów polskich szkół w najbliższych trzech latach zostanie objętych programem edukacyjnym w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Szkoły objęte programem otrzymują, instalowane przez NASK, czujniki zanieczyszczenia powietrza, nauczyciele mogą skorzystać z profesjonalnych kart pracy i scenariuszy lekcji. W czasie wywiadówek już prawie 10 tys. rodziców zapoznało się z informacjami o smogu, jego przyczynach i sposobach przeciwdziałania zatruciu powietrza, a  ponad 16 tysięcy dzieci wzięło udział w lekcjach o zanieczyszczeniu powietrza, a przecież edukacja w obecnym sezonie grzewczym jest dopiero na półmetku drogę ruszają „drużyny smogowe” – uczniowie rozwieszają plakaty i informują lokalne społeczności o problemie smogu pod hasłem „Weź nie truj!”.

Polski Alarm Smogowy odpowiada za merytoryczny aspekt całego projektu, czyli za wsparcie przy opracowaniu materiałów edukacyjnych oraz informacji na stronie internetowej. Projekt rzpoczął się pilotażem, ktry objął 10 szkół (8 na Mazowszu oraz 2 w Małopolsce). Dzięki zaangażowaniu w projekt PZU w 29 szkołach mieszczących się na terenie 36 najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce zakupione zostały czujniki zanieczyszczenia i wyświetlacze jakości powietrza.

W spocie, przygotowanym przez organizatorów projektu ESA, młodzi ludzie apelują do rodziców o działanie na rzecz zdrowego powietrza.

NASK planuje dalszy rozwój programu, który cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony szkół i społeczności.

Projekt ESA jest realizowany przez NASK, Polski Alarm Smogowy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, metropolię Poznań i PZU. Projekt został objęty patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.