Efektywne energetycznie mieszkania po 6,1 tys. za metr. NCBR pokazał ekologiczny blok modułowy

625
0
Podziel się:
modułowy blok, modułowy budynek, NCBR, efektywny energetycznie budynek wielorodzinny

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprezentowało efektywny energetycznie modułowy budynek wielorodzinny, który powstaje w technologii modułów 3D. Blok w Mysłowicach, który stanie się częścią zasobu komunalnego miasta, będzie mógł być użytkowany niemal bezkosztowo. Wszystko za sprawą m.in. rozwiązań wentylacyjnych, własnej produkcji prądu oraz magazynowaniu energii.

Czy mieszkania będą w przyszłości powstawać głównie w fabrykach? A w ramach prac budowlanych będą „składane” niczym klocki? Tego nie wiemy, jednak inwestycja na Śląsku dowodzi, że jest to możliwe. I może przynosić liczne korzyści.

Na ulicy Karola Miarki w Mysłowicach wkrótce gotowych będzie blisko 30 mieszkań, stanowiących część nowego budynku komunalnego. Lokale liczyć będą od 45 do 68 metrów kwadratowych. To, czym wyróżnia się inwestycja, jest – po pierwsze – technologia modułów 3D. Poszczególne segmenty, składające się na mieszkania, powstały bowiem w fabryce. To czyni budowę prostszą i skraca jej czas do kilku miesięcy.

Druga kwestia to efektywność energetyczna i własne źródła zasobów, które pozwolić mają na niemal bezkosztowe użytkowanie. Mowa w tym przypadku m.in. o prądzie z OZE, gruntowej pompie ciepła, czy magazynowaniu energii. Ponadto kluczową kwestią, w kontekście efektywności energetycznej, jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Budynek będzie posiadać również systemy pozyskiwania deszczówki i oczyszczania wody szarej.

Wizualizację gotowego budynku, w formie wideo, opublikowano na stronach Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, której pracownicy również współpracowali przy projektowaniu budynku:

Mieszkania z fabryki, czyli oszczędność czasu i pieniędzy

Budynek powstaje w ramach przedsięwzięcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pt. „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, które finansowane jest ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Innowacyjne budynki, zwane demonstratorami, powstają również w Rumi oraz we Włocławku. W przeciwieństwie do inwestycji w Mysłowicach, która dotyczy budownictwa komunalnego, w ich przypadku są to dom senioralny i budynek jednorodzinny.

Zwycięskie projekty zostały wyłonione w ramach wieloetapowej rywalizacji.

– W ramach przedsięwzięcia organizowanego przez NCBR opracowaliśmy demonstrator wielorodzinnego budynku, który może być modelowym rozwiązaniem dla każdej jednostki samorządu w Polsce. Nowatorski charakter budynku wyraża się w synergii walorów technologicznych, użytkowo-społecznych, ekologicznych i ekonomicznych – powiedziała w oświadczeniu Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes zarządu spółki DMDmodular p.s.a., będącej liderem konsorcjum, które opracowało demonstrator.

– Stworzyliśmy obiekt, w którym zastosowano szereg ekologicznych rozwiązań. Dzięki temu budynek pozwala na oszczędną budowę i charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji i wysokim komfortem użytkowania. Zastosowana technologia modułowa 3D pozwala natomiast na realizację w pełni wykończonego i wyposażonego obiektu w zaledwie cztery miesiące – podkreśliła Woźniak-Szpakiewicz.

Modułowy budynek wielorodzinny efektywny energetycznie. Zdjęcie: materiały NCBR

– Co ważne, szczególnie dla lokalizacji w centrach miast, wyprodukowane w naszej fabryce moduły pozwalają na dostarczanie gotowych budynków, bez potrzeby stosowania uciążliwych dla środowiska i otoczenia prac budowlanych charakterystycznych dla tradycyjnych metod wznoszenia obiektów. Gotowe moduły dostarcza się na miejsce transportem drogowym, a następnie konfigurowane w ostateczną formę budynku. Mieszkańcy otrzymują w pełni wykończone i wyposażone mieszkania – dodała.

Poszczególne moduły trafiły na plac budowy w pełni wykończone. Począwszy od instalacji i stolarki, kończąc na meblach kuchennych oraz wyposażeniu łazienek. Następnie je złożono.

Czytaj także: Polskie szkoły pomijają jedną rzecz podczas remontów. Fatalny wpływ na uczniów

Modułowy budynek efektywny energetycznie. Koszty w kontekście budownictwa konwencjonalnego

Jak czytamy w dokumentacji, udostępnionej nam przy okazji prezentacji budynku, koszt budowy metra kwadratowego powierzchni całkowitej budynku w stanie deweloperskim to ok. 6,1 tys. złotych. W wersji z wykończeniem oraz wyposażeniem kuchni i łazienek jest to blisko 7,3 tys. złotych. Specyfikację na ten temat znaleźć można również na stronach NCBR.

Oczywiście, w przyszłości cena podobnych inwestycji będzie zależeć od wielu czynników, w tym od wahań cen materiałów konstrukcyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę, jak powyższe koszty wypadają na tle budownictwa konwencjonalnego. Co należy podkreślić, na ogół nie oferuje ono tak niskich kosztów późniejszego użytkowania. Jak wynika ze wspomnianej dokumentacji, miesięczny koszt eksploatacji 48-metrowego mieszkania DMDmodular szacuje na 25 złotych. Wliczono w to: prąd, wodę, ścieki, ogrzewanie oraz koszty administracji.

Jak zatem moduły wypadają na tle konwencjonalnych budów? Ciekawych danych dostarcza w tym kontekście Centrum Analiz PKO BP. W najnowszym raporcie z cyklu „Rynek Mieszkaniowy” podano, że w 1 kwartale 2023 roku średni koszt budowy budynku wielorodzinnego wyniósł ok. 4,8-7,7 tys. złotych za metr kw. powierzchni użytkowej. Oparto się przy tym na danych SEKOCENBUD, które nie uwzględniają kosztów działki budowlanej, jak również podatku VAT. Analitycy PKO BP podkreślili, że w przypadku większych obiektów może to być stan deweloperski. Wówczas wersja z pełnym wykończeniem będzie o 10-14 proc. droższa.

Moduły — montowane na ul. Karola Miarki w Mysłowicach — są wyposażone m.in. w sprzęty AGD. Zdjęcie: materiały NCBR

Odnawialne źródła energii i recykling

Rozwiązania, które zastosowano w budynku, opracował i wdrożył zespół specjalistów i naukowców, powołany przez firmę DMDmodular p.s.a. we współpracy z Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki.

– Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi innowacyjne projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Właśnie tutaj w Mysłowicach można zobaczyć plusenergetyczny budynek społeczny, zaprojektowany w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” – powiedział w oświadczeniu Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w NCBR.

Modułowy budynek wielorodzinny w Mysłowicach powstanie w kilka miesięcy. Zdjęcie: materiały NCBR

– Opracowany w innowacyjnej technologii modułów 3D budynek będzie produkował z odnawialnych źródeł więcej energii, niż zużywa na wszystkie potrzeby mieszkańców. Budynek jest wykonany w dużym stopniu z surowców wtórnych, przy dążeniu do maksymalnego zredukowania emisji dwutlenku węgla podczas wytwarzania materiałów budowlanych – podkreślił Racięcki.

Modułowy blok. Mieszkania komunalne dostosowane do potrzeb mieszkańców

– Niebawem w Mysłowicach zostanie oddany do użytku nowoczesny budynek wielorodzinny, czyli demonstrator technologii, który powstaje przy ul. Karola Miarki 28. Znajdzie się w nim 29 mieszkań, które wejdą w skład zasobu komunalnego miasta – powiedział Wojciech Chmiel, I zastępca prezydenta miasta Mysłowice.

– Dzięki tej inwestycji mysłowiczanie będą mieli szansę otrzymać lokale mieszkalne dostosowane do ich potrzeb. Bardzo istotne jest również to, że w budynku będą mogły zamieszkać osoby z niepełnosprawnościami, które dzisiaj borykają się z problemem dostępności. Ogromnie cieszy mnie fakt, że to właśnie w Mysłowicach jest realizowana ta nowoczesna inwestycja. I mam nadzieję, że w przyszłości powstaną kolejne – podkreślił Chmiel.

Przedsięwzięcie, w ramach którego powstaje budynek w Mysłowicach, zakłada prace badawczo-rozwojowe. Dlatego gotowy budynek będzie poddawany testom i badaniom, mającym na celu weryfikację systemów zarządzania energią oraz zużycia wody.

_

Zdjęcia: Materiały NCBR

Podziel się: