Udostępnij

Ekologiczni aktywiści zablokowali ruch w Warszawie. Interweniowała policja

07.09.2020

Działacze Extinction Rebellion (XR) w poniedziałkowe przedpołudnie zablokowali ruch na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej w Warszawie. Kilkudziesięciu aktywistów domagało się ogłoszenia alarmu klimatycznego dla Polski i protestowało przeciwko bezczynności władz wobec globalnego ocieplenia.

Aktywiści zablokowali jezdnię po 10:00. „Z powodu katastrofy klimatycznej – zawróć” – widać było na jednym z transparentów niesionych przez protestujących stojących w poprzek jezdni. „Siła w ręce ludzi” – skandowały osoby zgromadzone w centrum stolicy.

Grupę aktywistów szybko otoczyła duża grupa policjantów, z megafonów wzywających protestujących do zejścia z drogi. Działacze Extinction Rebellion mimo to nadal blokowali ulicę, dlatego funkcjonariusze zaczęli przenosić ich z jezdni na chodnik. Nie spotkali się z większym oporem, jednak niektórzy z uczestników demonstracji przypięli się do wypełnionych betonem opon. Mimo to około południa policji udało się usunąć z drogi wszystkich protestujących.

Aktywiści XR pojawili się na ulicach stolicy jeszcze raz, popołudniu organizując wspólny przemarsz przed Sejm. Na czele demonstracji widać było postacie ubrane w czerwone, żałobne stroje. Mają one przypominać o zagrażającej światu katastrofie klimatycznej. Protestujący byli cały czas bacznie obserwowani przez policjantów.

Poniedziałkowa akcja to część wrześniowej „Rebelii”. W jej ramach w sobotę ulicami Warszawy przeszły cztery marsze protestacyjne. Na stołecznym Osiedlu Jazdów stanęło również miasteczko klimatyczne, gdzie wszyscy chętni mogą wziąć udział w warsztatach czy wykładach dotyczących ochrony klimatu.

Czytaj również: Można zamieszkać z dzieckiem w tipi. Pierwszy odcinek cyklu filmów MOŻNA INACZEJ

“Jeszcze nigdy w swojej historii ludzkość nie znajdowała się w tak krytycznej sytuacji” – piszą aktywiści w swoim oświadczeniu. – “Jeśli nie podejmiemy natychmiast odpowiednich działań, w krótkim czasie doprowadzimy do zniszczenia wszystkiego, co dla nas najcenniejsze: ekosystemów, w których żyjemy, naszej cywilizacji, naszych społeczności, oraz przyszłości naszych dzieci i kolejnych pokoleń” – dodają.

Źródło zdjęcia: materiały Extinction Rebellion

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.